Sponzorováno

Vypadávající řasy – co to může znamenat? 4.76/5 (21)

Vypadávající řasy Řasy poskytují ochranu našim očím před chemikáliemi, větrem a prachem. Několik řas nám vypadne běžně v průběhu normálního růstového cyklu. Co však způsobuje, že řasy vypadávají rychleji? Poraďte se se svým lékařem, abyste ubezpečili, že neexistuje žádný vážný zdravotní stav, který přispívá k vašemu vypadávání řas. Podívejte se na důvody, proč mohou řasy vypadávat.

1. Normální životní cyklus

Řasy, stejně jako jiné ochlupení na těle, prochází normálním procesem stárnutí. Proces je rozdělen do tří fází. První fáze je fáze růstu, druhá fáze je přechodná, je relativně krátká, trvá asi 1 až 2 týdny. Během přechodného období nám začínají řasy padat. Poslední fáze jde do tzv. klidové části těsně před vypadnutím, takže uvolní místo novým vlasům či řasám, aby mohly narůst.

2. Nemoci a vypadávání řas

Vaše řasy však mohou vypadnout i kvůli některým chorobám. Alopecie může způsobit vypadávání vlasů jako na pokožce hlavy, obočí, tak i řas. I obyčejný zánět očního víčka může mít za následek ztrátu řas. Blefaritida se může stát velmi závažným zdravotním stavem, který řasám rozhodně nevyhovuje. Je velmi dobře léčitelná.

Mezi příznaky patří nadměrně uslzené nebo suché oči a kožní problémy týkající se očních víček. Vzhledem k tomu, že je blefaritida způsobena bakteriální infekcí, lékař vám předepíše oční kapky s antibiotiky.

3. Psychologické poruchy

Trichotillománie je psychická porucha, při které si člověk bezdůvodně vytrhává vlasy a chlupy z těla. Neexistuje žádný známý důvod, proč to lidé dělají. Pokud osoba trpí touto poruchou, většinou je viditelná v době velkého stresu.

4. Kontaktní alergická dermatitida

Kontaktní alergická dermatitida nastane tehdy, když člověk přijde do styku s látkou, na kterou může být alergický. Nejčastější příčinou ztráty řas v důsledku alergie je reakce na oční make-up. V takovém případě se může stát, že řasy houfně vypadávají z důvodu mechanického dráždění a neustálého svědění a škrábání si očí.

Za vypadávajícími řasami může být zdravotní problém

Řasy byly odedávna symbolem krásy a vznešenosti. Malujeme si je, prodlužujeme různými metodami a pokud nám i jen jedna vypadne, považujeme to za pohromu. Jenže stát se to může, dokonce nám mohou vypadávat nadměrně a symbolizovat zdravotní problém.

Sponzorováno

Na důvody jsme se zeptali primáře oční kliniky. „Při takovém problému bych doporučil návštěvu alergologa nebo oftalmologa, protože může jít o alergickou reakci, chronický zánět okraje víček (blefaritida), dlouhodobý virový nebo bakteriální zánět kořínků řas. Nebo je nutné změnit značku kosmetiky. Vypadávání řas bývá však i signálem upozorňujícím na skrytou dioptrickou vadu, která není dobře korigována. To znamená slabé brýle do plus minus dvou dioptrií. Souvisí s tím například i častější výskyt ječmene, vypadávání vlasů v chomáčích, z něhož vznikají až ohraničené pleše. Zejména mladí lidé nepociťují problém s viděním, protože si slabé dioptrie dokáží dokorigovat vlastním okem.“ Takže pokud se vám zdá počet vypadnutých řas nadmíru, zkuste změnit značku kosmetiky, navštívit alergologa a očního lékaře.

Narostou řasy nazpět?

Mnozí lidé trpí vypadáváním řas. Existuje několik důvodů pro vypadávání. U žen je hlavní příčinou používání nekvalitních řasenek a kleští na natáčení. Je zcela normální ztrácet řasy. Stejně jako vlasy, i řasy mají svůj cyklus růstu. Ale některým lidem vypadávají „po hrstech“.

Toto je otázka, která trápí stovky lidí, kterým řasy vypadávají. Ano, je možné znovu řasy vypěstovat. Může to trvat nějaký čas, ale narostou znovu zpět. Následuje několik tipů pro ženy, které pomohou řasám rychleji narůst.

Přípravky na řasy

Existuje množství volně dostupných řasenek, které urychlí růst řas. Rovněž existují i ​​takové gely. Takové produkty obsahují D-panthenol a vitamin E, které jsou důležité pro zdravé a silné řasy. Také snižují tempo, jakým řasy vypadávají. Pokud jim chcete trošku pomoci vyrůst, mohli byste zkusit i sérum na růst řas s podpůrnými látkami, které je dokážou prodloužit jejich růst.

Dáma, odličujte se!

Doporučujeme, abyste si zvykli odličovat se při návratu domů. Přírodní odstraňovač makeupu vám může v tomto pomoci. Pokud si makeup necháváte, vysušujete své řasy, které se tak stanou velmi křehkými.

Pitný režim je důležitý

Pití množství vody pomáhá udržovat tělo hydratované a svěží. Pití je také potřebné pro řasy, bez vody budou křehké a suché. Doporučuje se dodržovat pravidelný pitný režim.

Odpočiňte si od kosmetiky

Občasné zamezení používání oční kosmetiky nikomu neuškodí. Právě naopak, kosmetika ucpává póry řas, čímž se stávají slabé a křehké. Pokud Vám vypadávají, zkuste jim dát na pár dní klid od kosmetiky.

Strava je základ

Jednoduchá, ale nezanedbatelná rada je: stravujte se zdravě. Strava obsahující mnoho zeleniny a ovoce je důležitá pro zdraví a délku řas.

Jizvy jsou problém

V případě zranění, jako například popáleniny, je problematické pro řasu narůst zpět. Pokud folikuly překrývá jizva, je nemožné pro řasu probít se ven.

Sponzorováno

TIP: Jak na krásné a husté řasy?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva