Sponzorováno

Tupozrakost (amblyopie, líné oko) – příznaky, příčina a léčba 4.84/5 (44)

  • Tupozrakost, známá také jako amblyopie, je stav spojený s narušeným vývojem zraku během dětství. Tento stav nastává, když jeden oční nerv v mozku není dostatečně stimulován, aby se zrak z toho oka vyvinul normálně. V důsledku toho je vidění z toho oka oslabené, i když oční struktury jsou zdravé.
  • Příčiny tupozrakosti mohou zahrnovat svalové nerovnováhy mezi očima (tzv. šilhání), nevyrovnání dioptrií mezi oběma očima (anizometropie) nebo zakalení rohovky nebo čočky. Typicky je tupozrakost diagnostikována v dětství, a protože je to stav závislý na vývoji, léčba je obvykle nejúčinnější, pokud je zahájena co nejdříve.
  • Léčba tupozrakosti obvykle zahrnuje kombinaci různých metod, jako jsou brýle nebo kontaktní čočky, korekce šilhání a okluzní terapie, kdy je silnější oko zakryto, aby se posílila stimulace slabšího oka. Čím dříve je tupozrakost diagnostikována a léčba zahájena, tím lepší jsou výsledky léčby.

Okluzor je jednou z metod léčby tupozrakosti.

Okluzor je jednou z metod léčby tupozrakosti.

Pravděpodobně znáte tuto dětskou oční poruchu pod jejím obecnějším jménem – líné oko. Odbornější název je potom amblyopie. Stává se to, pokud se jedno oko vašeho dítěte nevyvíjí tak, jak by mělo. Jestliže amblyopie není léčena, mozek vašeho dítěte se naučí ignorovat obraz, který pochází z tohoto oka. Tupozrakost je relativně dobře léčitelná, ale pokud není léčena včas, na postiženém oku se zafixuje těžká zraková vada, která je trvalá a v dospělosti už neodstranitelná. To si pamatujte.

Velké riziko tupozrakosti pak tkví ve vzniku trvalé oční vady, přičemž záleží na tom, kdy vada vznikla a kdy se začalo s léčbou. V tomto článku si o tupozrakosti řekneme více.

Tupozrakost (amblyopie, líné oko) - ilustrace

Tupozrakost (amblyopie, líné oko) – ilustrace

 

Příznaky (symptomy) líného oka (amblyopie)

Tupozrakost není pouhým okem rozpoznatelná. Ale určité příznaky líného oka existují:

  • Špatné vnímání hloubky
  • Škubání nebo zavírání oka
  • Naklápění hlavy
  • Někdy šilhání oka
  • Abnormální výsledky screeningových testů zraku
  • Líné oko není většinou odhalitelné bez oční zkoušky.

Co způsobuje tupozrakost (amblyopii)?

Líné oko se vyvíjí kvůli abnormální vizuální zkušenosti v rané fázi života, která mění nervové dráhy mezi tenkou vrstvou tkáně (sítnice) v zadní části oka a mozku. Slabší oko dostane méně vizuálních signálů. Nakonec se schopnost očí pracovat společně snižuje a mozek potlačuje nebo ignoruje vstup od slabšího oka.

Tupozrakost má tři hlavní příčiny. Mezi běžné příčiny tohoto stavu patří:

  • Svalová nerovnováha (strabismus). Nejčastější příčinou líného oka je nerovnováha ve svalech, které umisťují oči. Tato nerovnováha může způsobit šilhání očí a zabraňuje koordinovanému vidění.
  • Rozdíl v ostrosti vidění mezi očima (refrakční anizometropie). Významný rozdíl v ostrosti v každém oku – často kvůli dalekozrakosti, krátkozrakosti nebo nedokonalosti na povrchu oka nazývaném astigmatismus – může vést k línému oku. Obvykle se používají brýle nebo kontaktní čočky k nápravě těchto problémů. U některých dětí je líné oko způsobeno kombinací strabismu a refrakčních problémů.
  • Jakýkoli problém s jedním okem – jako je zakalená oblast v čočce (katarakta) – může v tomto oku zbavit dítě jasného vidění. Depresivní amblyopie v dětství vyžaduje naléhavou léčbu, aby se předešlo stálé ztrátě zraku. Depresivní amblyopie často vede k nejtěžší amblyopii.

Rizikové faktory pro tupozrakost

Mezi faktory spojené se zvýšeným rizikem líného oka patří:

Sponzorováno

  • Předčasné narození dítěte
  • Malá velikost či hmotnost při narození
  • Rodinná historie (anamnéza) líného oka
  • Vývojové postižení dítěte

Diagnóza líného oka

Jak jsme již ve článku uvedli, bez lékařského vyšetření se nedá porucha moc dobře diagnostikovat. Většinou si po nástupu do školky problému všimnou učitelky a upozorní na ně rodiče. Metoda používaná k testování zraku závisí na věku a stádiu vývoje vašeho dítěte.

Léčba tupozrakosti

Je důležité zahájit léčbu líného oka co nejdříve v dětství, kdy se tvoří složité spojení mezi očí a mozkem. Nejlepší výsledky se objevují při zahájení léčby před dosažením věku 7 let, přestože jen asi polovina dětí ve věku od 7 do 17 let reaguje na léčbu.

Možnosti léčby závisí na příčině líného oka a na tom, do jaké míry tento stav ovlivňuje zrak vašeho dítěte. Váš lékař by vám mohl doporučit:

  • Optické brýle. Brýle nebo kontaktní čočky mohou napravit problémy, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus, které vedou k línému oku.
  • Oční záplaty – okluzory. Chcete-li podnítit slabší oko, může vaše dítě nosit oko náplast přes silnější oko. Náplast se obvykle nosí po dobu dvou až šesti hodin denně.
  • Bangerter filtr. Tento speciální filtr je umístěn na brýlích silnějšího oka. Filtr rozmazává silnější oko a pracuje na stimulaci slabšího oka.
  • Oční kapky. Dvakrát týdně oční kapky léku atropin (Isopto Atropine) mohou dočasně rozmazat vidění v silnějším oku. To povzbudí dítě, aby používalo slabší oko a nabízí alternativu k náplasti. Nežádoucí účinky zahrnují citlivost na světlo.
  • Chirurgická operace. Pokud oči dítěte uhýbají nebo má dítě kataraktu, může lékař doporučit chirurgickou úpravu očních svalů.
  • Léčba založená na aktivitách – například kreslení, hraní určitých počítačových her – i ty jsou nyní k dispozici. Účinnost těchto aktivit ale nebyla nějak oficiálně vyjádřena.

U většiny dětí s líným okem správná léčba zlepšuje vidění během několika týdnů až několika měsíců. Léčba může trvat od šesti měsíců až do dvou let. Je důležité, aby bylo vaše dítě sledováno kvůli recidivě líného oka – což se může stát asi tak u 25 procent dětí s tímto onemocněním. Pokud se líné oko objeví, léčba bude muset začít znovu.

Co dále si přečíst o očních vadách?

VIDEO: Co je tupozrakost – vysvětluje MUDr. Lucie Valešová

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva