Sponzorováno

Pterygium neboli surfařovo oko – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

Pterygium nemusí způsobovat žádné potíže, ovšem rozsáhlejší formy snižují zrakovou ostrost, vyvolávají pocit tahu a tlaku.

Pterygium nemusí způsobovat žádné potíže, ovšem rozsáhlejší formy snižují zrakovou ostrost, vyvolávají pocit tahu a tlaku.

Ačkoli je to pojmenováno podle určitého typu sportu (surfařovo oko – toto pojmenování se používá hlavně v Americe, u nás moc ne), tato oční vada může postihnout každého, kdo tráví spoustu času venku (podobně jako surfaři).

Hlavním příznakem surfařova oka, neboli pterygia, je růst růžové, masité tkáně na spojivce, čiré tkáni, která pokrývá povrch oka a vnitřní stranu víček. Obvykle se tvoří na straně blíže k nosu a roste směrem k zornici.

Může to vypadat hodně děsivě, ale to není rakovina. Růst se může během vašeho života pomalu rozšiřovat nebo zastavovat po určité době. V extrémních případech může pokrýt vaši zornici a způsobit problémy se zrakem. Pterygium se může objevit v jednom oku nebo i v obou. Pokud Pterygium ovlivňuje obě oči, je známé jako bilaterální pterygium.

Ačkoli to není obvykle moc vážný stav, může způsobit nepříjemné příznaky. Můžete mít pocit, že máte v oku cizí předmět. Nebo se může objevit zčervenání oka a jeho podráždění – to vyžaduje lékařskou nebo chirurgickou léčbu.

Pterygium – Jaké jsou příznaky?

Někdy neexistují žádné příznaky. Pokud existují příznaky, vaše oko může:

  • Být zanícené
  • Svědit
  • Můžete mít pocit písku v oko
  • Můžete mít pocit cizího předmětu v oku.
  • Oko může zčervenat

Pokud se růst Pterygia dostane na rohovku, může změnit tvar a způsobit rozmazané vidění.

Než se objeví Pteryguim, můžete si všimnout souvisejícího stavu, který se nazývá pinguecula. To je nažloutlá skvrna na spojivce. Pinguecula je podobně jako pterygium prominující hyperplastické ztluštění spojivky.

Jaké jsou příčiny Pterygia?

Jako nejčastější příčiny se uvádějí:

  • Mnoho expozice ultrafialovému světlu (velké a časté vystavení slunci)
  • Suché oči
  • Dráždivé látky jako prach a vítr

S největší pravděpodobností tuto oční vadu dostanete, pokud žijete v blízkosti rovníku a jste muž mezi 20 a 40. Ale může mít vliv na každého, kdo žije na slunném místě. Pinguecula dostanete stejným způsobem – spoustou času na slunci bez ochrany očí, jako jsou sluneční brýle.

Sponzorováno

Jak se léčí Pterygium

Pokud máte nějaké příznaky, vyhledejte očního lékaře. On může diagnostikovat stav tím, že prohlédne přední část oka speciálním mikroskopem nazvaným štěrbinová lampa. To je přístroj užívaný v očním lékařství k podrobnějšímu vyšetřování především předního segmentu oka (rohovky, duhovky, čočky).

Pravděpodobně nebudete potřebovat léčbu, pokud jsou vaše příznaky mírné. Pokud stav způsobuje dočasné zarudnutí nebo podráždění oka, tak se může léčit:

  • Oční masti nebo oční kapky
  • Oční kapky, které řeší zarudnutí a podráždění
  • Předepsané steroidní oční kapky, které řeší zarudnutí, svědění, otoky a bolest oka

Budete potřebovat chirurgické řešení?

Pokud Pteryguim způsobuje nepohodlí nebo zasahuje do vašeho vidění, lékař jej může během ambulantního zákroku odstranit. Jako každý chirurgický zákrok, může i ten způsobit komplikace. Tyto zahrnují:

  • Návrat agresivnějšího růstu
  • Jizvy nebo řezy na rohovce
  • Rozmazané vidění z nerovné rohovky nazývaného astigmatismus

Většinou lékaři doporučují operaci pouze tehdy, pokud:

  • Jiné léčby selhaly
  • Váš zrak je ohrožen
  • Vaše vidění to značně ovlivňuje

Pokud podstoupíte operaci, dejte pozor na vaše oko další rok. Většina výrůstků, které se vrátí, se vrátí během prvních 12 měsíců po operaci. Po chirurgickém zákroku buďte obezřetní, abyste vždy nosili sluneční brýle vždy, když se pohybujete venku.

Pterygium a prevence

Jde mu předejít? Ano. Používejte sluneční brýle každý den. I když je déšť či mraky, ty nezastaví ultrafialové (UV) záření. Vyberte si ty brýle, které blokují 99% -100% ultrafialového záření A (UVA) a ultrafialového záření (UVB).

Sponzorováno

Velké brýle poskytují nejlepší ochranu proti ultrafialovému světlu, prachu a větru. Noste je také když jste v autě. Můžete také použít ochranné fólie na bočních oknech auta. Odborníci dále doporučují nosit větší klobouk s okrajem, který chrání vaše oči před UV zářením. A používejte umělé slzy, abyste udržovali oči vlhké v suchém klimatu.

Co zajímavého si o očích ještě přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva