Sponzorováno

Pulzní magnetoterapie (PEMF) – co je to – účinky a kontraindikace 4.8/5 (10)

Působením pulzního magnetického pole dochází k ovlivňování tkání lidského těla na buněčné úrovni, což vede k potlačení, případně úplnému odstranění některých zdravotních potíží, očistě organismu a regeneraci buněk.

Terapie pulzním elektromagnetickým polem, známá také jako PEMF, je tedy neinvazivní alternativní léčba bolesti, která také podporuje rychlejší hojení zranění. Kromě toho terapie PEMF zlepšuje spánek a celkovou výkonnost těla tím, že pomáhá energetickému výdeji a regeneraci buněk těla.

Terapie pulzním elektromagnetickým polem (PEMF) přivádí magnetické pole do těla a vytváří tak mimořádný léčivý účinek. Výsledkem je menší bolest, zmenšení otoku a větší rozsah pohybu v postižených oblastech.

Účinky pulzní magnetoterapie

 • terapie magnetickým polem zlepšuje oběh
 • zvyšuje hladinu kyslíku
 • terapie magnetickým polem dodává energii buňkám
 • „otevírá“ příjem buněk, umožňuje detoxikaci
 • zmírňuje bolest
 • terapie magnetickým polem snižuje otoky
 • obnovuje membránový potenciál
 • zlepšuje hydrataci buněk
 • snižuje zánět

V Evropě se terapie pulzním elektromagnetickým polem používá více než 20 let u jedinců trpících migrénami, sportovními úrazy a jinými bolestivými syndromy.

Které další problémy se dají řešit pulzní magnetoterapií:

 • Problémy se zády a klouby
 • Edém a otok
 • Nedostatky v krevním oběhu
 • Pro hojení ran na kůži
 • Fibromyalgie
 • Syndrom chronické únavy
 • Artritida

A také na bolest, která je spojená s poraněním měkkých tkání:

O magnetických polích z pohledu zdraví

Na rozdíl od jiných systémů, které produkují slabá magnetická pole, vytváří pulzní magnetická terapie 10 000krát silnější než standardní magnet. Ošetření je zcela bezpečné a nemá žádné vedlejší účinky.

I po letech chronických bolestí, jsou po několika ošetřeních zaznamenány v tomto směru pozitivní výsledky. Pulzní magnetická terapie prošla celosvětovými klinickými testy a je využívána lékaři a holistickými zdravotníky po celém světě – dramaticky zlepšuje kvalitu života pacientů.

Kdy a na co se nejčastěji používá pulzní magnetoterapie (PEMF)

PEMF je neinvazivní terapie, která skvěle doplňuje další terapie a spolu s kombinací pravidelného cvičení a zdravé výživy může pomoci urychlit proces hojení.

Pro řešení bolesti

Pokud jednotlivci žijí s neustálou bolestí, pravděpodobně již vyzkoušeli různé formy terapie; pokud nebyli úspěšní, možná užili určité léky proti bolesti, aby bolest upozadili.

Dlouhodobé užívání léků proti bolesti může ale také vést k dalším následkům, jako je vnitřní krvácení a žaludeční potíže. PEMF může urychlit proces hojení, snížit bolest a umožnit jednotlivcům volnější pohyb.

Pro lepší spánek

Terapie PEMF zlepšuje kvalitu spánku lidí. PEMF je nejen užitečnou metodou pro hlubokou relaxaci, ale také pomáhá při usínání a udržení spánku po celou noc.

Pulzní magnetoterapie uvolňuje mysl i tělo a usnadňuje uvolňování dvou hormonů nazývaných melatonin a lidský růstový hormon (HGH), které jsou zásadní pro dlouhověkost a hluboký spánek, čímž zlepšuje spánek lidí.

Prostřednictvím frekvencí theta-delta je mozek indukován tradičně známými frekvencemi pro hlubokou relaxaci a spánek. Melatonin je jedním z nejdůležitějších hormonů pro spánek. Terapie PEMF stimuluje jeho produkci v epifýze.

HGH je další životně důležitý hormon, který hraje roli v hlubokém spánku a je také stimulován díky PEMF. Během hlubokého spánku se produkují jak melatonin, tak HGH hormony, o nichž je také známo, že mají vlastnosti proti stárnutí.

Sponzorováno

Hluboký spánek je podporován terapií PEMF, čímž dobíjí tělo a poskytuje lidem stále větší množství energie během dne. Je třeba řešit případné problémy se spánkem, aby byl zajištěn kvalitní noční spánek, protože spánek tělo revitalizuje a uzdravuje. Je tedy důležité dobře se vyspat.

Pro snížení stresu

Studie prokázaly, že při pravidelném používání terapie PEMF mění stresové reakce těla přímým působením na endokrinní a nervový systém, spolu s buňkami nebo orgány těla.

Kromě toho PEMF může způsobit, že tělo bude méně reaktivní na prodloužené epizody stresu. Transcraniální PEMF byl schválen FDA v roce 2011 pro léčbu těžké deprese rezistentní na léky.

Po zranění

Použijte PEMF terapii k podpoře zotavení po zranění. Pokud je terapie PEMF prováděna pravidelně, umožňuje svalům pracovat tvrději po delší dobu a rychleji se zotavit. Terapie PEMF spouští proces výroby energie ve svalech a také zvyšuje buněčnou energii až o 500%.

Studie ukazují, že s terapií PEMF se absorpce kyslíku do svalu zvyšuje nejméně o 1%, což je dostatečné pro výrazné zlepšení vytrvalosti a výkonu. Terapie PEMF také stimuluje růst krevních cév, což zlepšuje cirkulaci, dále napomáhá tkáním přijímat požadovanou výživu a současně vylučuje vzniklý odpad.

Pro příležitostné sportovce to znamená méně bolesti den po aktivitě. Pro profi sportovce to znamená zkrácení doby na zotavení mezi tréninkem a efektivnější trénink. Pro každého to znamená budování zdravějšího prostředí v těle, u kterého je méně pravděpodobné, že se stane zranitelným.

Proč potřebujete léčbu na buněčné úrovni?

Náboj buněčné membrány je ovlivňován magnetickými poli, což způsobuje otevření membránových kanálů. Tyto kanály jsou podobné oknům a dveřím domu. Když se buněčné kanály otevřou, živiny se do buňky dostanou snadněji a buněčný odpad se snáze odstraní, což pomáhá vyrovnat rovnováhu a obnovit optimální funkci buňky.

Pokud je obnoveno dostatečné množství buněk, budou všechny fungovat efektivněji. Stejný typ buněk se spojí a vytvoří tkáně, které se zase spojí a vytvoří orgány. Když je tedy obnovena nebo udržována buněčná funkce, obnovuje se nebo udržuje také funkce orgánů, což umožňuje lepšímu fungování celého těla. A to chcete :)

Může kdokoliv podstoupit pulzní magnetoterapie (PEMF)? Kontraindikace

Pulzní magnetoterapie (PEMF) by se nikdy neměla používat, pokud musí být aplikátory umístěny nad implantovanými elektrickými zařízeními, jako jsou kochleární implantáty a kardiostimulátory. Tímto opatřením se zajišťuje, aby magnetické pole neovlivňovalo výkon těchto zařízení.

Kromě toho může terapii PEMF bezpečně používat každý a kdekoli. Kromě toho lze aplikátory umístit na citlivé orgány, například na prostatu, přes oči a mozek. Studie ve skutečnosti prokázala, že když jsou aplikátory umístěny přes srdce, mohou zlepšit městnavé srdeční selhání.

Existují ale i lidé, kteří mohou mít mírné nežádoucí účinky. Vzhledem k tomu, že magnetoterapie má v těle širokou škálu akcí, je běžné pociťovat určité mírné nepohodlí, zvláště při zahájení léčby.

Většina těchto reakcí je dočasných a mírných. U lidí s elektromagnetickou přecitlivělostí a elektrickou přecitlivělostí jsou tyto reakce nejen stále častější, ale také nepříjemnější, přesto je v této situaci magnetická terapie zřídka přerušena. Problémy lze obvykle vyřešit mírnou úpravou léčby.

Aplikace pulzní magnetoterapie (PEMF)

PEMF - celotělová terapeutická podložka

PEMF – celotělová terapeutická podložka

Sponzorováno

Chcete-li aplikovat terapii PEMF, elektrický proud protéká měděnou cívkou, která vytváří magnetické pole. Vše bylo začleněno do různých typů zařízení, přičemž nejefektivnějším a nejčastěji používaným zařízením je celotělová terapeutická podložka. Pacient se položí na podložku nebo umístí aplikátor do oblasti, kterou je třeba ošetřit. PEMF vstoupí tělem a zacílí na svalovou tkáň, buňky a dokonce i kosti.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

7 Komentářů u článku “Pulzní magnetoterapie (PEMF) – co je to – účinky a kontraindikace”

 1. roman napsal:

  Dobrý den, kde se prosím dá ošetřit tímto přístrojem? A nejsou překážkou kloubní náhrady z titanu a jiných slitin? A je možno tento přístroj zakoupit pro domácí užití či nikoli? Děkuji

 2. Mirek napsal:

  Dobrý den přeji, je možné ošetření pulzní magnetoterapií v nějakém zařízení v ČR? Mnohokrát děkuji

 3. josef rojek napsal:

  moc prosím o iformaci jak dlouhé by měly asi být časové prodlevy mezi jednotlivými aplikacemi PEMF pokud je doporučeno npř. 2x nebo 3x denně v knize pulzná magmetoterapie
  prosím také o informaci o vhodnosti použití programu P1 P2 a P3.
  děkuji mnohokrát předem apřeji pevné zdraví a úspěšný den !
  s pozdravem J.rojek

  • Díky za otázku. Konkrétní odpověď je obtížná. Doporučené časové prodlevy mezi jednotlivými aplikacemi PEMF mohou být různé v závislosti na konkrétní terapii a stavu pacienta. Nicméně, abych projevil snahu odpovědět, většinou se doporučuje nechat mezi jednotlivými aplikacemi PEMF uplynout alespoň 24 hodin.

   Některé terapie PEMF ale mohou být aplikovány až několikrát denně, například u nějakých akutních zranění. V takových případech by měla být mezi jednotlivými aplikacemi PEMF minimální prodleva 2-3 hodiny, aby se tělo mohlo zotavit z účinků předchozí terapie.

   Je ale důležité vždy dodržovat doporučené časové prodlevy a konzultovat s odborníkem, pokud máte jakékoli pochybnosti o správném používání PEMF terapie. Tak snad jsem odpověděl k Vaší spokojenosti :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva