Sponzorováno

Sonotrombolýza neboli jak zprůchodnit tepnu ultrazvukem 4.8/5 (10)

Sonotrombolýza neboli jak zprůchodnit tepnu ultrazvukemAteroskleróza neboli kornatění tepen je závažný problém. Jde o to, že tepna se ucpe trombem a jakmile je zcela uzavřena, dojde k protržení (ruptuře) a tím rozlití krve, tedy vzniku vnitřního krvácení. Tím vzniká zejména infarkt myokardu a cévní mozková příhoda (CMP). Právě CMP je 2. nejčastější neúrazovou příčinou mortality, tedy poměr úmrtnosti na dané onemocnění k celkovému počtu obyvatel ve sledované oblasti, např. země.

Zprůchodnění ucpané tepny i sonotrombolýzou

Zásadní je včasná rekanalizace (zprůchodnění) ucpané tepny, tzv. trombolýza. Kromě zavedených mechanických metod rekanalizaci pomocí stentu lze využít v některých případech i sonotrombolýzy, tedy použití ultrazvukového vlnění v určitých frekvencích, které dokáže tromb (usazeninu) v cévě rozbít a tím obnovit krevní průtok. Míru ucpání cévy vyjadřuje procentuální stenóza a sleduje se krevní průtok před a za místem stenózy.

Sponzorováno

Jedním z případů možností využití sonotrombolýzy je při léčbě ischemické CMP (iCMP). Právě zde je možnost, jak využít možnost moderního, terapeutického využití ultrazvuku kromě diagnostického zobrazování. Řada experimentálních studií v neurologii a speciálně v neurosonologii ukázala, že sonotrombolýza může být účinným, rychlým a spolehlivým řešením bez nutnosti invazivního zákroku. S tím souvisí rovněž to, jakým způsobem detekovat a hodnotit aterosklerotické pláty v cévách pomocí ultrazvukového zobrazení.

Hlavní účinek sonotrombolýzy se přiřazuje tvorbě kavitace (dutina v kapalině vzniklá v důsledku prudkých změn tlaku) a mikropohybů trombu, na nějž působí ultrazvukové vlnění. Sonotrombolýzu lze aplikovat s echokontrastními a trombolytickými látkami.

Sponzorováno

Kompletní odbornou studii zahrnující několik použitých modelů a experimentů pro využití sonotrombolýzy na zvířecích i lidských modelech lze najít na tomto odkazu.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Sonotrombolýza neboli jak zprůchodnit tepnu ultrazvukem”

  1. Petra Hálová napsal:

   Dobrý den, chci se zeptat, kde je možné a za jakých podmínek si nechat udělat sonotrombolýzu? Děkuji vám za odpověd´ Petra Hálová

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva