Srdeční katetrizace (katetrizační vyšetření srdce) – co je to a jak probíhá? 4.92/5 (26)

Sponzorováno

 • Při srdeční katetrizaci váš lékař vloží velmi malou, ohebnou dutou trubici (nazývanou katétr) do krevních cév v tříslech, pažích nebo krku.
 • Přes tepny vede lékař katetr až k srdci.
 • Váš lékař může umístit špičku katetru do různých částí srdce k měření tlaku v srdečních komorách nebo odebrat vzorky krve k měření hladiny kyslíku.
 • V srdci pak lékaři mohou udělat pomocí přivedeného katetru mnoho zákroků (dle toho, co je potřeba).
 • Srdeční katetrizace je také nazývána koronární angiogram.

Srdeční katetrizace (katetrizační vyšetření srdce) - co je to a jak probíhá?Srdeční katetrizace je lékařský postup, který kardiologové (specialisté na srdce) používají k vyhodnocení funkce srdce či k diagnostikování kardiovaskulárních problémů.

Během srdeční katetrizace je do úzké tepny nebo žíly v tříslech, krku nebo paži vložena dlouhá úzká trubička zvaná katetr. Tento katétr je pomocí cév přiveden až do vašeho srdce. Jakmile je katetr na svém místě, může jej lékař použít k provádění diagnostických testů. Například tímto způsobem může být injikováno barvivo, které umožňuje lékaři podívat se na srdeční cévy a komory pomocí speciálního rentgenového přístroje.

Srdeční katetrizaci provádí v nemocnici kardiolog a tým lékařů, zdravotních sester, techniků a dalších lékařských odborníků.

Proč může být nutná srdeční katetrizace?

Lékař vás může požádat, abyste podstoupili srdeční katetrizaci kvůli diagnostice nějaké problému se srdcem nebo ke stanovení možné příčiny bolesti na hrudi.

Během zákroku může například lékař:

 • potvrdit přítomnost vrozené srdeční vady (vada přítomná při narození)
 • zkontrolovat úzké nebo nějak zablokované krevní cévy, které by mohly způsobit bolest na hrudi
 • podívat se na problémy se srdečními chlopněmi
 • změřit množství kyslíku ve vašem srdci (hemodynamické vyšetření)
 • změřit tlak přímo ve vašem srdci
 • provést tkáňovou biopsii (tj. odběr tkáně) z vašeho srdce
 • vyhodnotit a určit potřebu dalšího ošetření

Jak se připravit na srdeční katetrizaci

Lékař vám dá jistě vědět, zda můžete před zákrokem jíst nebo pít. Ve většině případů nebudete mít možnost jíst jídlo ani pít pití od půlnoci v den svého zákroku. Požití jídla a tekutin může zvýšit riziko komplikací.

Před zahájením katetrizace budete vyzváni, abyste se svlékli a oblékli si nemocniční oblečení. Potom si lehnete a sestra zavede intravenózní kanylu. Obvykle je umístěna v paži nebo v ruce – dodá vám léky a tekutiny před, během a po zákroku.

Sestra bude možná muset trochu oholit chlupy z místa zavedení katetru. Před zavedením katetru můžete také dostat injekci anestetika, jež pomůže znecitlivit oblast.

Jaké srdeční katetrizace probíhá?

Katétr je veden krátkým, dutým plastovým krytem. Jakmile je zaveden katetr, váš lékař bude pokračovat s testy potřebnými k diagnostice vašeho stavu. V závislosti na tom, co lékař hledá, může lékař provést jeden z následujících postupů:

 1. Koronární angiogram. Při tomto postupu je katetrem injikován kontrastní materiál nebo barvivo. Váš lékař použije speciální rentgenový přístroj k pozorování barviva při jeho průchodu tepnami, srdečními komorami, chlopněmi a cévami, aby zkontroloval, zda nedošlo k zablokování nebo zúžení tepny.
 2. Biopsie srdce. Při tomto postupu vám lékař odebere vzorek srdeční tkáně (biopsie) pro další testování.

Váš lékař může provést další postupy, pokud během katetrizace zjistí potenciálně život ohrožující problémy. Tyto postupy mohou být třeba následující:

Sponzorováno

 • Ablace. Tento postup opravuje srdeční arytmii (nepravidelný srdeční rytmus). Lékaři používají energii ve formě tepla (vysokofrekvenční energie) nebo chladu (oxid dusný nebo laser) k ničení srdeční tkáně a zastavení nepravidelného srdečního rytmu.
 • Angioplastika. Během této procedury lékaři vloží do tepny malý nafukovací balón. Balónek je poté rozšířen, aby pomohl rozšířit zúženou nebo zablokovanou tepnu.
 • Balónková valvuloplastika. Ta se provádí u pacientů s onemocněním srdečních chlopní. Při tomto postupu lékaři nafouknou balónkem zakončený katétr do zúžených srdečních chlopní, aby pomohli rozšířit omezený prostor. Významné zúžení aortální chlopně je způsobeno většinou degenerativním procesem, který vede k ukládání vápníku ve chlopni a tím snížení její pohyblivosti a zmenšení plochy, přes kterou je krev ze srdce vypuzována do těla. To ve svém důsledku vede k přetěžování srdce , vzniku výše zmíněných obtíží a také k významnému zhoršení životní prognózy.
 • Trombektomie (léčba krevních sraženin). Lékaři při tomto zákroku používají katétr k odstranění krevních sraženin, které by se mohly potenciálně uvolnit a cestovat do orgánů nebo tkání. Trombektomie je tedy chirurgické odstranění trombu (sraženiny).

Během katetrizace budete mírně pod sedativy, ale zůstanete dostatečně ostražití, abyste mohli reagovat na pokyny lékařů a sester.

Během katetrizace můžete být požádáni, abyste naříklad:

 • zadrželi dech
 • zhluboka se nadechli
 • zakašlali
 • položte ruce do různých pozic

To pomůže lékaři a jeho zdravotnickému týmu získat lepší představu o vašem srdci a tepnách.

Jaké jsou výhody srdeční katetrizace?

Srdeční katetrizace může pomoci lékaři diagnostikovat a léčit problémy, které by jinak mohly způsobit větší problémy, jako je srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Můžete být takto schopni zabránit srdečnímu infarktu nebo zastavit budoucí mozkovou mrtvici – tedy pokud je váš lékař schopen napravit jakékoli problémy objevené během zákroku.

Existují nějaká rizika?

Jakýkoli postup, který nějak zasahuje do srdce přichází s určitým množstvím rizik. Srdeční katetrizace je považována za relativně málo rizikovou a velmi málo lidí má při ní problémy. Riziko komplikací, byť vzácných, je vyšší, pokud trpíte cukrovkou nebo onemocněním ledvin nebo máte 75 let a více.

Mezi rizika spojená s katetrizací patří:

 • alergická reakce na kontrastní materiál nebo léky používané během tohoto postupu
 • krvácení, infekce a modřiny v místě zavedení katetru
 • krevní sraženiny, které mohou vyvolat srdeční infarkt, mozkovou mrtvici nebo jiný závažný problém
 • poškození tepny, kam byl zaveden katetr, nebo poškození tepen při průchodu katetrem tělem
 • nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
 • poškození ledvin způsobené kontrastním materiálem
 • nízký krevní tlak

Co můžete očekávat po srdeční katetrizaci?

Srdeční katetrizace je obecně rychlá procedura a obvykle trvá méně než hodinu. I když se provádí poměrně rychle, na zotavení pak budete potřebovat ještě několik hodin.

Po dokončení procedury budete převezeni do zotavovací místnosti, kde budete odpočívat, zatímco sedativa z vašeho těla ustoupí. Místo pro zavádění katétru může být uzavřeno sešitím nebo jakousi „zátkou“.

Odpočinek po zákroku zabrání vážnému krvácení a umožní krevní cévě zcela se regenerovat. Pravděpodobně půjdete domů ve stejný den. Pokud jste již v nemocnici a podstupujete srdeční katetrizaci v rámci diagnostické fáze nebo léčby, budete přivezeni zpět do svého pokoje, abyste se ze zákroku zotavili.

Delší pobyty v nemocnici jsou obvykle vyžadovány, pokud podstupujete během srdeční katetrizace další metody ošetření, například angioplastiku nebo ablaci.

Váš lékař by měl být schopen promluvit si s vámi o výsledcích vaší katetrizace brzy chvíli po dokončení zákroku. Pokud jste podstoupili biopsii, výsledky mohou samozřejmě chvíli trvat. V závislosti na nálezu lékař doporučí budoucí léčbu nebo postupy.

Podstoupili jste někdy srdeční katetrizaci? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Srdeční katetrizace | Vyšetřovací metody

VIDEO: Srdeční katetrizace a angioplastika srdečních tepen

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva