Slunečnicové semínko – malé zrníčko, ale velký poklad pro naše zdraví 4.93/5 (29)

Sponzorováno

Slunečnicové semínkoRůzná semínka se stávají v poslední době velmi populární – tělu dodají potřebné živiny, na mnoha úrovních podpoří zdraví a ještě si na nich pochutnáte. Můžete je též přidat do různých pokrmů – sladkých i slaných. Pokud si jako svoji společnost ke snídani či při sledování filmu vyberete slunečnicová semínka, nadopujete své tělo mnoha potřebnými látkami.

Slunečnice získala své pojmenování dle řeckého Boha Slunce – Helia. Je pravdou, že pokud se na slunečnici zadíváte, může vám její vzhled Slunce opravdu připomenout. V době, kdy kvete, nás může velmi lákat její krásná barva. Dokáže prozářit nejen naši náladu, ale pokud si pochutnáme na semínkách, která se nachází uprostřed květu, posílíme tím i své zdraví.

Slunečnicová semínka a zdraví – čím nám prospějí?

A proč si slunečnicová semínka dát?

1. Obsahují zdravé tuky

Semínka se pyšní vysokým obsahem tuků. To samo o sobě nemusí znít zrovna lákavě, ale je to opravdu ku prospěchu. Jsou zde totiž obsažené zejména esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo nedovede samo vyprodukovat, a musíme jich tedy přijímat dostatek v každodenní stravě. Skvěle působí na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Obsažená kyselina pantotenová podporuje zdravý vzhled pokožky těla a blahodárně ovlivňuje náš spánek.

2. Jsou plná vitamínů

Nalezneme též zde hojně zastoupeny vitamíny. Jedná se o vitamín A, D, E a vitamíny skupiny B. Vitamín E v těle působí jako antioxidant, likviduje zde volné kyslíkové radikály, čímž předchází stárnutí buněk. Svou roli má i v prevenci zánětů, artritidy, cukrovky, ale
i rakovinného bujení.

3. Obsahují hodně minerálů

Ve slunečnicových semínkách je zastoupen také hořčík a draslík. Hořčík má podíl na regulaci nervové činnosti. Spolu s aminokyselinou tryptofanem a niacinem, které jsou v semínkách též obsaženy, je výborným bojovníkem proti vzniku deprese. Nedostatek hořčíku v těle může způsobit vysoký tlak krve, svalové křeče, migrény nebo podrážděnost. Na zvýšenou potřebu draslíku může tělo upozornit nadměrnou únavou nebo srdeční arytmií. Niacin se podílí na podpoře metabolismu cukrů i tuků. V semínkách dále nalezneme též fosfor, selen, železo a zinek.

Jak slunečnicová semínka konzumovat?

Tato semínka můžete zakoupit loupaná či neloupaná. Samozřejmě zakoupením již vyloupaných ušetříte čas, nehledě na to, že zbavit je slupky není až tak snadné. Nejsnazší je samozřejmě je konzumovat samotná. Jsou výborná jako večerní pochoutka nebo kdykoliv v průběhu dne, kdy máte na něco dobrého chuť. Musíte je důkladně rozžvýkat, aby je vůbec tělo dokázalo využít. Je možné je též opražit nebo je přidat do jídel až po naklíčení. Jejich pozitivní efekt pro lidské zdraví však klesá, pokud si pochutnáváte na pražených a osolených semínkách. Vpravujete tak do sebe až příliš sodíku, což již není žádoucí.

Sponzorováno

Přidat je v kuchyni můžete do salátů, jogurtu nebo do pomazánek. Při pečení je využijete na posypání pečiva nebo jako přísadu rovnou do těsta. Pokud začínáte den ovesnou kaší, nebojte se je do ní přidat. Vyrábí se z nich slunečnicové máslo, po jejich vylisování se získává slunečnicový olej.

Dají se využít i jinak?

  • Slunečnicová semínka nám však neprospívají jen při jejich konzumaci, ale můžete je využít i zevně. Stačí je rozmixovat, přidat trochu oleje a medu a získáte vynikající pleťovou masku. V tenké vrstvě ji potom naneste na obličej a dekolt a nechejte pár minut působit.
  • Olej vylisovaný ze semínek je častou složkou kosmetiky, bývá užíván k posílení vlasů i nehtů.
  • Berte vždy v úvahu, že slunečnicová semínka jsou pro nás sice prospěšná, avšak v adekvátním množství. Kvůli jejich velkému energetickému obsahu není zcela vhodné jíst je každodenně ve velkém množství.
  • Prospěšné jsou také pro těhotné i kojící ženy, osoby s alergiemi či s oslabeným zdravím.
  • Přidávají se do kaší, pečiva, posypáváme se jimi chléb a používají se v salátech.
  • Slunečnicová semínka dodávají jídlům zajímavou oříškovou příchuť. Pro ještě výraznější chuť by se měla před použitím v kuchyni rozdrtit.
  • Odborníci doporučují sníst pro optimální účinek 2 polévkové lžíce slunečnicových semínek denně.
  • Pro vysoký výskyt vápníku je konzumace slunečnicových semen vhodná i pro lidi, kteří trpí alergií na mléko.

Čím vás dále mohou slunečnicová semínka pozitivně překvapit?

  • podpora budování svalové hmoty;
  • protizánětlivé a protirakovinné působení;
  • pozitivní vliv na pokožku, vlasy a nehty;
  • snížení rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění (snížení hladiny cholesterolu v krvi či krevního tlaku);
  • uklidnění nervů (odbourávání stresu a depresí);

Slunečnicová semínka a jejich účinky na hubnutí

Slunečnicová semínka jsou nabité tukem, ale přece dokážou být nápomocné při hubnutí. Jejich vyšší hodnota se na první pohled může zdát jako problém, ale opak je pravdou. Slunečnicová semínka můžete konzumovat během hubnutí klidně i 3-5 krát týdně po 1-2 lžičkách přidáním do jídla. Využít je můžete v sladkém ai ve slaném jídle. Přidat je můžete například do ovocného, zeleninového, nudlí či jiného salátu, do pudinku, kaše, tvarohu, jogurtu, rizota, ke masu, do rýže nebo ke bramborovým jídlům. Když vás večer přepadne chuť na slané, tak si naberte pár semínek do mističky a na místo chipsů jezte raději tohle, bude to mít blahodarnejší vliv na vaše tělo jako kvantum soli a přepálených tuků.

Co dále si o slunečnicových semínkách přečíst?

VIDEO: Slunečnicová semena jsou zdravá lahůdka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva