Sponzorováno

Prevence tinnitu – jak na to? 4.86/5 (21)

Tinnitus není nemoc, ale je to symptom. Pokud tedy chceme hovořit o prevenci tinnitu, musíme hned na začátek říci, že před tinnitem samotným se nelze jakkoli chránit. Lze se chránit pouze před jeho příčinami, tzn. především dodržovat zásady zdravého životního stylu, vyhýbat se hluku, stresu a všemu, co by mohlo zavdat některou z možných příčin tinnitu.

Obecná doporučení o prevenci tinnitu hovoří především o ochraně sluchu. Tinnitem velmi často trpí lidé, kteří se pohybují v hodně hlučném prostředí – např. mezi muzikanty je tinnitus častým jevem. Z toho lze usoudit, že jednou z nejčastějších příčin tinnitu je akustické trauma a poškození sluchu z hlučného prostředí.

Tinnitus - ilustrace

Tinnitus – ilustrace

 

Co je to vlastně hlučné prostředí

Americký Národní institut pro bezpečnost a zdraví říká, že pracovníci v hlučném prostředí by neměli být vystaveni hluku nad 85 dB déle než osm hodin denně. Normy Evropské unie doporučují totéž. Hlasitost zvuku se měří v decibelech (dB). Většina odborníků doporučuje použít ochranné pomůcky (sluchátka, špunty do uší), jakmile jsme vystaveni hluku od 85 dB a výše. Ale co 85 dB znamená? Pro lepší představu uvádíme několik příkladů:

  • 20 dB – tikot hodin
  • 30 dB – tichý šepot
  • 40 dB – hukot lednice
  • 50 dB – padající déšť
  • 60 dB – šicí stroj
  • 70 dB – pračka
  • 80 dB – budík (ze vzdálenosti cca 70 cm)
  • 85 dB – průměrný dopravní ruch
  • 95 dB – MRI (vyšetření magnetickou rezonancí)
  • 100 dB – fén na vlasy, metro
  • 105 dB – travní sekačka, motorová pila
  • 110 dB – křičící dítě
  • 120 dB – rockový koncert
  • 130 dB – sbíječka

Zvuky o intenzitě nižší než zhruba 80 a6 90 dB – a to i při delším vystavování se jim – by tedy neměly být pro lidské ucho nebezpečné. Bohužel je nemožné toto univerzálně aplikovat na každého z nás – každý člověk má jinak nastavenou citlivost na zvuky a to samé lze říci o smyslových buňkách v našich uších, jejichž poškození hlukem může vést k dočasnému či trvalému poškození sluchu (či vzniku tinnitu). Doporučujeme proto používat ochranné pomůcky pokaždé, když cítíte, že hluk v okolí je vám nepříjemný. Dnes již existuje spousta možností a jen špuntů do uší se na trhu vyskytuje nepřeberné množství různých provedení, tvarů a barev. Dají se nosit v hygienických pouzdrech např. v kapse či v kabelce. Pokud je budete mít vždy po ruce, můžete jejich včasným nasazením eliminovat riziko poškození sluchu a možná i riziko vzniku tinnitu.

Co je to decibel [dB]?

Decibel je bezrozměrná jednotka zlogaritmovaného poměru dvou hodnot. Jedná se o desetinu (deci-) jednotky bel, která je pojmenována po Alexandru Grahamu Bellovi. Původně byl decibel využíván v akustice, setkáme se s ním však i v jiných oborech – např. v elektrotechnice. Důvodem využívání této jednotky je mimo snahy zpřehlednit výpočty (prosté poměry dvou čísel mohou vést k nepřehledným výsledkům s velkými čísly) především fakt, že lze dle Weber-Fechnerova zákona prokázat logaritmickou závislost mezi objektivními akustickými veličinami a subjektivním vjemem člověka. Znamená to tedy, že například zdvojnásobení původní intenzity zvuku I [W/m2] sledovaného akustického signálu odpovídá zvýšení hladiny (1) intenzity zvuku LI [dB] o 3 dB (nikoliv na dvojnásobnou hodnotu, např. z 50 dB na 100 dB) a naopak.

Pro popis síly zvuku se v praxi, spíše než hladina akustické intenzity zvuku, používá hladina akustického tlaku Lp [dB]. Hodnota hladiny akustické intenzity sledované ve směru šíření zvuku, tj. na ploše S [m2] kolmé ke směru šíření zvuku, má totiž při určitých atmosférických podmínkách stejnou velikost jako hodnota hladiny akustického tlaku (2). Rozdíl mezi nimi spočívá tedy především ve směru působení zvuku, a jelikož je sluchový orgán člověka schopen přijímat zvuk z jakéhokoliv směru, vnímání zvuku tak více souvisí s tlakem než s intenzitou. Pro představu zdvojnásobení akustického tlaku p [Pa] odpovídá zvýšení hladiny akustického tlaku Lp o 6 dB (3).

Frekvenční rozsah lidského sluchu začíná kolem 16 Hz a dosahuje k 16 kHz (lidské ucho je nejcitlivější v rozsahu 2-4 kHz). Rozdíl mezi nejtišším a nejhlasitějším zvukem, který je člověk schopen vnímat, odpovídá pro frekvenci 1 kHz zhruba 120 dB (nejmenší změnou, kterou je lidský sluch schopen zaznamenat je 1 dB). Hodnotě 0 dB odpovídá práh slyšení a hodnotě 120 dB práh bolesti (viz obr.).

Sponzorováno

Kolem hodnoty 120 dB je práh bolesti

Kolem hodnoty 120 dB je práh bolesti

Pozn.: (1) Pojem „hladina“ má v technické akustice spojitost s jednotkou decibel a stanovujeme ji pro akustické veličiny, mezi které patří akustický výkon, akustický tlak a intenzita zvuku.

(2) Akustický tlak p [Pa] popisuje stav prostředí v konkrétním bodě prostředí bez závislosti na směru šíření zvuku, kdežto intenzita zvuku I [W/m2], jakožto vektor, je se směrem šíření zvuku úzce spojena.

(3) Výpočty hladiny akustického tlaku Lp a hladiny intenzity zvuku LI jsou pro porovnání dány vztahy (1) a (2), kde I0 [W/m2] a p0 [Pa] jsou mezinárodně stanovené referenční hodnoty, které přibližně odpovídají prahovým hodnotám slyšení pro tón o frekvenci 1 kHz, a I [W/m2] a p [Pa] jsou sledované fyzikální veličiny:

Sledované fyzikální veličiny

Sledované fyzikální veličiny

Ochrana sluchu – obecná doporučení

  • Neposlouchejte hudbu ze sluchátek na maximum.
  • Používejte mušlová sluchátka, která obalují uši (sluchátka vkládající se do ucha zvyšují intenzitu působení hluku) – pokud budete vystaveni hlasitým zvukům nad 85 dB, nezapomeňte používat ochranu sluchu. Můžete také zkusit pořídit měřič zvuku pro měření zvuku, pokud si chcete udělat představu o tom, jak hlasité zvuky ve vašem okolí jsou. Existuje spousta aplikací pro měření zvuku, které mohou být užitečné a které si můžete zdarma stáhnout a používat.
  • V extrémně hlučném prostředí si sluch chraňte špunty do uší.
  • Kupujte co nejtišší přístroje.
  • Omezte zatížení sluchu prudkými a neúměrnými akustickými podněty nad 100 db, (např. na koncertech se zdržujte ve větší vzdálenosti od beden).
  • Chraňte uši před vniknutím vody, prachu a před větrem.
  • Zpívejte si – zpěv uvolňuje sluchový systém.
  • Místo vatových tyčinek, které vysušují, používejte k čištění uší přírodní přípravky obsahující rostlinné extrakty, které zdokonalují čištění vnějšího zvukovodu tím, že rozpouštějí ušní maz (např. ušní kapky, spreje apod.).
  • Nestůjte u reproduktorů – pokud jedete do klubu nebo na festival, vyhněte se stání nebo sedění u reproduktorů. Čím blíže jste ke zdroji zvuku, tím hlasitější bude. A tím je to pro vás větší nebezpečí. Zůstaňte v bezpečí a zůstaňte v dostatečné vzdálenosti od reproduktorů.

Pozor na infekce uší

Tinnitus může být způsoben ušními infekcemi. Pokud používáte špunty do uší nebo naslouchátka, udržujte je v čistotě. Nedávejte si věci do ucha, ani vatové tyčinky, protože mohou ve finále způsobit infekce. Vaše uši se čistí přirozeně a pokud máte obavy z hromadění ušního mazu, promluvte si s praktickým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem.

Vytvrzený maz lze změkčit pomocí kapek olivového oleje dostupných v lékárně, po změknutí se může maz sám uvolnit. Pokud ne, budete jej moci nechat odstranit poskytovatelem zdravotní péče.

Stres a úzkost

Tinnitus může někdy začít, když máte dlouhodobě strach nebo jste ve stresu, proto se snažte udržovat, co se stresu týče, zdravou rovnováhu. Dělejte věci, které vás baví, a zbavte se stresu každý den tím, že si uděláte čas pro sebe. Zůstaňte fit, dobře se stravujte a užívejte si života.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste na tom s tinnitem vy? Budeme moc rádi za vaše rady a zkušenosti.

A co si dále o tinnitu přečíst?

Zdroje článku

  • http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9f/Sluchov%C3%A9_pole_-_Graf.png
  • http://stavba.tzb-info.cz/akustika-staveb
  • NOVÝ, R.: Hluk a chvění, vyd. 1., ČVUT Praha 1995. ISBN 80-01-01306-5
  • Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva