Sponzorováno

Pinguecula v oku – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (19)

 • Pinguecula je poměrně běžný, nerakovinný výrůstek, který se tvoří na spojivce neboli bílé tkáni v blízkosti rohovky.
 • Je to nažloutlá skvrna nebo hrbolek a obvykle se tvoří na vnitřní straně oka poblíž nosu.
 • Pinguecula je způsobena změnami ve vaší spojivkové tkáni. Tyto změny byly spojeny s podrážděním způsobeným sluněním, prachem a větrem a jsou častější, jak stárneme.
 • Léčba pinguecula může zahrnovat oční kapky pro menší případy nebo chirurgické odstranění u závažnějších stavů, které mohou ovlivnit vidění. Lékaři tedy předepisují v případě potřeby oční kapky a masti s lékařskou pevností a v případě potřeby používají nejbezpečnější a nejmodernější chirurgické metody.
 • Méně často se doporučuje chirurgický zákrok k odstranění pinguecula.

Pinguecula vzniká dlouhodobě (řádově i roky)

Pinguecula vzniká dlouhodobě (řádově i roky)

Co je pinguecula?

Pinguecula je benigní neboli nerakovinný růst, který se vyvíjí na vašem oku. Tyto výrůstky se nazývají pingueculae, pokud je jich více. Tyto výrůstky se vyskytují na spojivce, což je tenká vrstva tkáně, která pokrývá bílou část oka.

Pingueculae můžete dostat v každém věku, ale vyskytují se hlavně u lidí středního a staršího věku. Tyto výrůstky je zřídka nutné odstraňovat a ve většině případů není nutná žádná léčba.

Jak vypadá pinguecula?

Pinguecula má nažloutlou barvu a typicky má trojúhelníkový tvar. Je to malá vyvýšená skvrna, která roste blízko vaší rohovky. Vaše rohovka je průhledná vrstva, která leží nad vaší zornicí a duhovkou. Vaše duhovka je barevná část vašeho oka.

Pingueculae jsou častější na straně vaší rohovky blíže k nosu, ale mohou také růst vedle vaší rohovky na druhé straně.

Některé pingueculae se mohou zvětšit, ale k tomu dochází velmi pomalu a je to vzácné.

Pinguecula v oku

Pinguecula v oku

Co způsobuje pingueculae?

Pinguecula se vytvoří, když se tkáň ve vaší spojivce změní a vytvoří se malý hrbolek. Některé z těchto hrbolků obsahují tuk, vápník nebo obojí. Důvod této změny není zcela objasněn, ale souvisí s častým vystavením slunečnímu záření, prachu nebo větru.

Pingueculae také mají tendenci být častější, jak lidé stárnou.

Příznaky pinguecula

Pinguecula může způsobit, že vaše oko bude podrážděné nebo suché. Může také vyvolat pocit, že máte něco v oku, jako je písek nebo jiné drsné částice.

Sponzorováno

Postižené oko může také svědit nebo zčervenat a zanítit se. Tyto příznaky způsobené pingueculae mohou být mírné nebo závažné.

Váš optometrista nebo oční lékař by měl být schopen diagnostikovat tento stav na základě vzhledu a umístění pinguecula.

Srovnání – pinguecula vs. pterygia

Pingueculae a pterygia jsou typy výrůstků, které se mohou tvořit na vašem oku. Jednotné číslo pro pterygii je pterygium. Tyto dva problémy sdílejí několik podobností, ale jsou mezi nimi také výrazné rozdíly.

Pingueculae a pterygia jsou benigní a rostou v blízkosti rohovky. Oba jsou spojeny s vystavením slunci, větru a dalším drsným živlům.

Pterygie však nevypadají jako pingueculae. Pterygia mají vzhled masa a jsou kulaté, oválné nebo protáhlé. Pterygia pravděpodobněji přerostou přes rohovku než pingueculae. Pinguecula, která roste na rohovku, je známá jako pterygium.

Jak se pinguecula léčí?

Obvykle nepotřebujete žádný typ léčby pinguecula, pokud nezpůsobuje nepohodlí. Pokud vás oko bolí, může vám lékař dát oční mast nebo oční kapky, které zmírní zarudnutí a podráždění.

O chirurgickém odstranění pinguecula se můžete poradit se svým lékařem, pokud vám jeho vzhled vadí. V některých případech může být nutné výrůstek odstranit. Chirurgie je zvažována, když pinguecula:

 • roste přes vaši rohovku, protože to může ovlivnit váš zrak
 • způsobuje extrémní nepohodlí, když se pokoušíte nosit kontaktní čočky
 • je neustále a těžce zanícená i poté, co si aplikujete oční kapky nebo masti

Jaký je dlouhodobý výhled?

Pinguecula obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Chirurgie obvykle nevede ke komplikacím, i když pingueculae mohou poté znovu dorůst. Váš lékař vám může dát léky nebo použít povrchové záření, aby tomu pomohl zabránit.

Čím blíže je pinguecula k vaší rohovce, tím větší je potenciál růstu ovlivnit vaši vizi.

Prevence – Můžete zabránit vzniku pingueculae?

Pokud trávíte hodně času venku kvůli práci nebo koníčkům, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine pingueculae. Těmto výrůstkům však můžete pomoci předejít nošením slunečních brýlí, když jste venku.

Měli byste nosit sluneční brýle s vrstvou, která blokuje sluneční ultrafialové A (UVA) a ultrafialové B (UVB) paprsky. Sluneční brýle také pomáhají chránit vaše oči před větrem a dalšími venkovními prvky, jako je písek.

Sponzorováno

Udržování očí zvlhčených umělými slzami může také pomoci zabránit pingueculae. Při práci v suchém a prašném prostředí byste měli také nosit ochranné brýle.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Pinguecula v oku – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Jan napsal:

  Roky jsem chodil na oční a stěžoval si na to,že mi v oku “ něco“ pořád překáží! Pokaždé jsem od doktorů jen slyšel: máte suché oko,dojděte si do lekárny,kupte si umělé slzy! Pak jsem se dostal přes protekci jedné paní uklízečky v příbramské nemocnici k primáři p.Bodnárovi,ten mě řádně vyšetřil a pravil: “ no já to u Vás na suchý oko nevidim !!“ ,kouknul do kalendáře a řekl mi,přijďte za měsíc a vyndáme to. A světe div se,od té doby nemám suché oko!
  Jsem mu vděčný za milý přístup,vyšetření a pak následný zákrok a za vše mu DĚKUJU!
  J.Šedivý

  • Elena Wyss napsal:

   Dobry den, mam to stejne v oku, jako vy. Rada bych si to nechala take xhiruegicky odstranit. Jaky byl zakrok, jak se Vam to hojilo? Dekuji za odpoved. EElena Wyss

Zanechat komentář ke článku

Zpráva