Sponzorováno

Levandulový čaj – jaké má účinky na zdraví 4.52/5 (21)

Udělejte si doma levandulový čaj i vy

Udělejte si doma levandulový čaj i vy

Levandulový čaj se vyrábí zalitím (vařením) fialových pupenů rostliny Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) horkou vodou. Předpokládá se, že tento čaj uklidňuje nervy, vede k lepšímu spánku, zlepšuje zdraví pokožky a poskytuje mnoho dalších výhod, i když výzkum je v tomto směru poměrně vzácný a většinou se zaměřuje jen na výtažky z levandule.

Zde je 8 možných výhod levandulového čaje, za kterými stojí věda.

1. Může zlepšit vaše poruchy nálady

Levandule je široce používána jako aromaterapeutický prostředek a doplněk na pomoc s úzkostí, depresí a únavou.

Studie naznačují, že sloučeniny v levanduli mohou stimulovat aktivitu v určitých oblastech mozku a ovlivňovat přenos impulsů mezi mozkovými buňkami způsoby, které zvyšují náladu a vytvářejí uklidňující účinek.

Ačkoli vůně výtažku z levandule i oleje z levandulového oleje prokázaly zlepšení nálady a zklidnění mysli, není úplně, zda levandulový čaj může nabídnout podobné výhody. Jedna studie provedená na 80 matkách na Tchaj-wanu zjistila, že ty, které pily 1 šálek (250 ml) levandulového čaje denně po dobu 2 týdnů, přičemž si vzaly čas na to, aby si uvědomily aroma čaje, zaznamenali menší únavu a depresi ve srovnání s těmi, kteří nepily tento čaj. Po čtyřech týdnech však byly mezi oběma skupinami podobné zprávy a reporty o únavě a depresi, což naznačuje, že přínosy jsou nejužitečnější zejména v prvních dnech.

2. Může podpořit spánek

Uklidňující účinek levandule má vliv také na podporu spánku.

Nejznámějším přínosem levandulového čaje pro zdraví je jeho schopnost vyvolat klid. Relaxační účinky levandulového čaje mohou zlepšit spánek a mohou být použity k léčbě poruch spánku.

Jedna studie provedená u 158 matek v období po porodu zjistila, že ženy, které zhluboka dýchaly (tj. 10 hlubokých nádechů) vůni levandule 4 dny v týdnu po dobu 8 týdnů, měly výrazně lepší kvalitu spánku než ženy ve skupině s placebem.

Další studie na 79 vysokoškolských studentech, kteří hlásili problémy se spánkem, ukázala, že správná spánková hygiena a dýchání aroma levandule zlepšily kvalitu spánku. V tomto případě byly studentům aplikovány levandulové náplasti na hrudník (v noci).

Na základě těchto výsledků je možné, že si užít šálek levandulového čaje k relaxaci a odpočinku před spaním vám pomůže lépe spát. To může být obzvláště pravda, pokud budete mít čas ocenit a dýchat levandulovou vůni (aroma), jak naznačuje výzkum vůně levandule.

Pití levandulového čaje před spaním vám pomůže dosáhnout klidnějšího spánku. Podle několika vědeckých studií levandulový čaj pomáhá uklidnit funkci mozku tím, že vyvolává chemické reakce v nervovém systému. Levandulový čaj zvyšuje produkci dopaminu a snižuje stresový hormon známý jako kortizol. Jedna taková studie zjistila, že levandule zvyšuje procento hlubokého spánku s pomalými vlnami, což je považováno za restorativní fázi spánku.

3. Může zklidnit menstruační křeče

Křeče v dolní části břicha před menstruačním obdobím nebo v jeho průběhu jsou častým problémem žen. Levandule může pomoci s pocity nepohodlí. Jedna studie konkrétně u 200 mladých dospělých žen v Íránu zjistila, že vůně levandule dýchána po dobu 30 minut denně během prvních 3 dnů menstruačního cyklu vedla k výrazně méně bolestivým křečím po 2 měsících ve srovnání s kontrolní skupinou.

Další výzkumy naznačují, že masáž s levandulovým éterickým olejem také pomáhá při menstruačních křečích, ale nebyly provedeny žádné studie o požití levandule v čaji nebo doplňcích stravy.

Pití levandulového čaje a dýchání jeho vůně však může zřejmě pomoci, i když je zapotřebí rozsáhlejší výzkum.

4. Může zlepšit zdraví pokožky

Ukázalo se, že levandulový olej vykazuje protizánětlivé a antibakteriální účinky. Výsledkem toho je, že se používá v lokálních aplikacích, které pomáhají bojovat proti akné, zlepšují zánětlivé kožní stavy, jako je psoriáza, a hojit rány nebo odřeniny.

Jedna studie na potkanech zjistila, že topická aplikace levandulového oleje každý druhý den po dobu 14 dnů významně snížila závažnost ran ve srovnání s kontrolní skupinou. Je to hlavně proto, že levandulový olej podporoval syntézu strukturního proteinového kolagenu.

Tyto výsledky naznačují, že určité formy levandule mohou podporovat hojení kůže a tvorbu kolagenu. Může zlepšit zdraví pokožky
Ukázalo se, že levandulový olej vykazuje protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Výsledkem je, že se používá v lokálních aplikacích, které pomáhají bojovat proti akné, zlepšují zánětlivé kožní stavy, jako je psoriáza, a hojit rány nebo odřeniny. Tyto výsledky naznačují, že určité formy levandule mohou podporovat hojení kůže a tvorbu kolagenu.

5. Snižuje zánět

Levandulový čaj se může pochlubit protizánětlivými vlastnostmi, které mohou redukovat zánět a zabránit mnoha vážným onemocněním. Snížení zánětu může zabránit srdečním záchvatům snížením rizika krevních sraženin způsobených zanícenými tepnami. Levandulový čaj může také pomoci zmírnit bolest snížením zánětu svalů a kloubů. Uklidňující vůně levandule může také minimalizovat svalové křeče.

6. Pro posílení imunitního zdraví

Levandulový čaj obsahuje velké množství antioxidantů a antibakteriálních sloučenin, které mohou pomoci odrazit nemoci – třeba běžné nachlazení a chřipku. Podle některých zdrojů obsahuje levandulový čaj vitamin C, vápník a hořčík. Tyto živiny podporují imunitní zdraví a usnadňují lidskému tělu odvrátit bakteriální, plísňové a virové infekce.

Sponzorováno

7. Detoxikuje tělo

Když pijete levandulový čaj, antioxidanty se snaží eliminovat toxiny, které mohou mít škodlivé vedlejší účinky. Tyto antioxidanty se snaží eliminovat volné radikály, které jsou způsobeny znečištěním, nadměrným pitím a kouřením. Volné radikály způsobují zmatek na lidských buňkách a způsobují, že mutují nebo degradují procesem známým jako oxidační stres. Volné radikály byly také spojeny se zvýšeným rizikem určitých typů rakoviny a mohou urychlit proces stárnutí.

8. Podporuje trávicí zdraví

Levandulový čaj může pomoci uklidnit zažívací potíže, od průjmů, po nevolnost a žaludeční křeče. Protizánětlivé vlastnosti levandule pomáhají zklidňovat podrážděné žaludeční svaly a eliminuje bolesti žaludku. Stejné antispasmodické účinky mohou pomoci zmírnit problémy trávení, plynatost a nadýmání.

Vůně levandule je také účinná při zefektivnění trávicích procesů. Vůně levandule stimuluje tvorbu žluči, což pomáhá tělu rozkládat potraviny účinněji. Uklidňující vůně levandule může také léčit nevolnost spuštěním chemických reakcí v mozku.

Jak vyrobit levandulový čaj

Přestože nějaký solidní výzkum pití levandulového čaje je poměrně vzácný, pití tohoto čaje může být relaxačním uklidňující a může přinést určité výhody.

Chcete-li si vyrobit levandulový čaj, můžete si koupit čajové sáčky v obchodě a vylouhovat je v horké vodě nebo si uvařit čaj vlastní. Nalijte 1 šálek (250 ml) vody na 1/2 čajové lžičky volných levandulových pupenů a nechte několik minut louhovat.

Uvařte si doma levandulový čaj

Uvařte si doma levandulový čaj

Udělejte si vlastní levandulový čaj

Uvaření vlastního levandulového čaje je celkem snadné:

  • Uvařte v rendlíku 250 ml vody.
  • Dejte do rendlíku 4 lžičky čerstvých levandulových pupenů.
  • Nechte levanduli pěkně louhovat 8-10 minut.
  • Přelijte do hrnku a užijte si výborný čaj.

Zkuste si trochu levandule vypěstovat na zahradě a pak si uvařte šálek před spaním pro sladký a klidný spánek.

Bezpečnost a upozornění

Stejně jako u většiny bylinných čajů existují i zde ​​některá opatření, které je třeba zvážit u levandulového čaje. Byla zaznamenána alespoň jedna kazuistika o vývoji neobvykle rychlého tlukotu srdce po pití levandulového čaje.

Levandulový éterický olej by neměl být přijímán vnitřně. Neaplikujte na kůži nezředěný levandulový olej, protože to může způsobit podráždění a zánět.

Pro lokální použití smíchejte několik kapek levandulového oleje s nosným olejem, jako je kokosový olej nebo jojobový olej, a teprve potom jej vetřete do pokožky. Levandulový čaj můžete pít i pravidelně.

Vzhledem k možným účinkům na nervový systém se poraďte se svým lékařem dříve, než začnete používat jakoukoli formu levandule, pokud máte nějaké srdeční potíže, jiný problémový zdravotní stav nebo užíváte léky.

Kdo by se měl vyhnout levanduli

Lékaři a odborníci varují před jeho použitím levandule u těhotných žen – kvůli nedostatku důkazů o jeho bezpečnosti pro plod.

Těhotné ženy by měly být při pití levandulového čaje opatrné, protože má schopnost napodobovat estrogenový hormon. Je vždy nejlepší konzultovat se svým lékařem před konzumací bylinných čajů, když jste těhotná nebo kojíte.

A také použití levandule u prepubescentních chlapců je s velkým otazníkem – jde o hormonální efekty. Jedna studie zjistila, že někteří mladí chlapci, kteří použili levanduli, zaznamenali zvětšenou tkáň prsu (gynekomastii). Když chlapci přestali konzumovat levanduli, stav zmizel.

Také lidé, kteří mají alergie, zejména na pyl, by se měli vyhýbat levanduli, protože u nich může vyvolat alergickou reakci. Ale chce to vyzkoušet.

Sponzorováno

A co vy? Máte s levandulovým čajem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře ke článku.

A co si dále o levanduli přečíst?

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Levandulový čaj – jaké má účinky na zdraví”

  1. Jiří napsal:

    Dobrý den, mám dotaz. Mám 65 let a jsem aktivní sportovec a chodím do práce pro radost. Používám bylinky hodně, jaké čaje doporučujete pro zvýšení vitality a pod.
    Děkuji předem Jura

    • Obecně se pro zvýšení vitality dají použít tyto bylinky:

      Ženšen – Ženšen je populární bylinný doplněk, známý svými vlastnostmi zvyšujícími energii. Bylo také prokázáno, že stimuluje funkci mozku, což z něj dělá vyhledávanou bylinu pro zlepšení sportu a duševního výkonu.

      Šalvěj – Výzkum ukazuje, že šalvěj může mít u dospělých působivé kognitivní účinky. Má vysoký obsah v mnoha účinných rostlinných sloučeninách, včetně luteolinu, kyseliny rozmarinové, kafru, kvercetinu a apigeninu, které mu dodávají působivé vlastnosti.

      Guarana se díky svým stimulačním účinkům běžně používá jako přísada do energetických nápojů a doplňků. Obsahuje řadu zajímavých látek, včetně kofeinu, saponinů a taninů, o nichž se předpokládá, že mají příznivé účinky na energii a funkci mozku.

      Máta peprná – už jen pouhé vdechování příjemné vůně mátového esenciálního oleje, hybridu máty peprné (Mentha spicata) a vodní máty (Mentha aquatica), může pomoci zvýšit energii, náladu, sportovní výkon a bdělost.

      Ashwagandha – Řada studií naznačuje, že ashwagandha, bylina, která se od dávných dob používá jako ajurvédský prostředek, má silné blahodárné účinky na funkci mozku.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva