Co pomáhá na svědění očí při alergii? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Studený obklad je na svědící oči super

Studený obklad je na svědící oči super

Pro mnoho lidí krásu začínajícího jara doprovází podrážděné, pálivé a někdy i oteklé oči a víčka očí. Tyto příznaky, často přisuzované sezóně alergií, mohou být způsobeny i jinými faktory prostředí. Ale často to bývají právě pylové alergie, které oči takto dráždí.

Pokud jste jedním z mnoha, kteří trpí svěděním očí, tak vězte, že pochopení příčiny je vždy klíčem k léčbě a úlevě.

V tomto článku si vysvětlíme příčinu pálení očí a metody, které je třeba mít na paměti, aby vám pomohly zmírnit vaše svědění očí.

Alergie, ať už je to alergie sezónní nebo celoroční, jsou často příčinou svědění očí. Tyto alergie mohou být vyvolány pylem nebo srstí zvířat. Dráždivé látky, jako je prach a kouř, nebo produkty, jako jsou pleťové vody, make-up nebo roztoky na kontaktní čočky, mohou také způsobit příznaky podobné těm, které se projevují u očních alergií. Alergik si může nechat udělat test na alergii, aby určil konkrétní alergeny, které mu způsobují nepohodlí.

Pravidlo první: Nemněte si oči!

Jedno z nejlepších opatření, které můžete udělat, může být zároveň to nejobtížnější – vyvarujte se tření a mnutí očí. Pokud si třete již podrážděné oči, můžete do nich a do jejich okolí přidat více alergenů, jako jsou pyl a srst zvířat. Neustálé otírání a tření očí může dokonce způsobit poškození horní rohovkové vrstvy (epitelu), což způsobí jen další bolest a může vést k infekci.

Jak na svědění očí?

Jakmile se u odborníka zjistí, že právě alergie je příčinou vašeho svědění očí, vy a váš lékař společně vytvoříte plán léčby, který vám bude nejlépe vyhovovat. Často se na svědění očí doporučují tyto metody:

Opatření proti kontaktu s pylem (alergenem)

Ochranná opatření během sezóny s vysokým pylem mohou opravdu skvěle pomoci při svědění očí.

Sponzorováno

 • Zavřete okna v autě nebo doma a venku noste sluneční brýle, abyste zabránili kontaktu s pylem. To je absolutní základ každého alergika.
 • Použijte čistič vzduchu ve vaší domácnosti. Nezapomínejte si projít jeho návod, protože mnoho lidí ho používá špatně a pak se diví, že to nefunguje.
 • Každou noc a den se osprchujte, abyste odstranili nahromaděný pyl na pokožce, očních víčkách, vlasech a tváři. Po mazlení se zvířaty si umyjte ruce. Sprchujte se v pylovém obdob klidně i 2-3 denně.
 • Měňte ložní prádlo častěji. I na něm alergeny ulpívají.
  • Studený obklad na oči

   Pokud se jedná o mírný případ svědění souvisejícího s alergií, může dočasně zmírnit nepohodlí studený hadřík nebo obklad na oči. Úplně super jsou pak třeba vatové tampony namočené do heřmánkového čaje a vychlazené v ledničce. Nebo vychlazené čajové pytlíky heřmánkového čaje. Dejte si je na pár minut na oči a uvidíte, jak se vám uleví.

   Umělé slzy

   I použití chlazených volně prodejných očních kapek může zmírnit příznaky svědění očí.

   Antialergické oční kapky nebo orální léky

   U mnoha lidí mohou oční kapky proti alergii nebo perorální léky, které obsahují antihistaminika nebo stabilizátory žírných buněk, zmírnit příznaky. Ty lze získat v lékárně nebo vám je může předepsat lékař.

   Alergická imunoterapie

   Léčba zvaná sublingvální imunoterapie zahrnuje každodenní podávání alergických kapek doma. Jste léčeni alergeny, na které jste citliví, a postupem času pak tyto alergeny začnete snášet.

   Sublingvální imunoterapie spočívá v pravidelné autoaplikaci alergenu pod jazyk a udržení alergenového extraktu pod jazykem po dobu 1–2 minut předtím, než je alergen spolknut.

   Pokud tato léčba nepomůže, může návštěva vašeho očního lékaře pomoci zjistit, zda je příčinou vašich alergií něco jiného. Zdravotní problémy, jako je blefaritida – zánět víčka – nebo syndrom suchého oka, mohou také způsobit podráždění očí. Vyžadují léčebný plán specifický pro tyto problémy.

   Venku se to hemží pyly? Zůstaňte doma

   Povětrnostní podmínky v tomto hrají hodně důležitou roli. Slunečný den se spoustou pylu ve vzduchu vás bude neustále znovu vystavovat alergenům. Ve dnech, kdy jsou venkovní alergeny velmi aktivní a je jich mnoho, zůstaňte uvnitř – a nechte si outdoorové aktivity na dobu těsně po dešti, kdy je ve vzduchu méně alergenů.

   Sponzorováno

   Pokud máte silné zarudnutí očí, které ne a ne odejít, musíte jít za svým lékařem.

   Co si ještě o očích přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva