Sponzorováno

Domácí recepty, jak urychlit hojení po komářím štípnutí 4.77/5 (13)

Domácí recepty, jak urychlit hojení po komářím štípnutíBěhem léta se obvykle nevyhneme tomu, že se nám na kůži po štípnutí komárem objeví červené flíčky. Jejich nehezký vzhled na určitých místech však není tím nejproblémovějším. Daleko více obtěžující je jejich úporné svědění, které vyvolává neustálé tendence je škrábat. Snadno dojde k rozdrásání celých ploch kůže až do krve a následuje dlouhé hojení, kdy se na pokožce mohou tvořit strupy, někdy i jizvičky. Jak je možné svědění minimalizovat a urychlit hojení pupínků? Poradíme vám v tomto článku.

Komáří bodnutí

Klasická představa mechanismu píchnutí od komára zahrnuje jakousi jehličku, kterou nám tento hmyz vpraví do těla, nasaje krev a nám zbude na kůži nevzhledné a svědivé červené místečko. Detailnější pohled na celou akci je však mnohem zajímavější.

Komár sice vbodne pod naši kůži jakousi „jehličku“, avšak ještě s pomocí ní prozkoumá dané místo, zda je zde cévka, kterou může využít k získání co největšího množství krve. Pokud ji nalezne, vpraví do ní toto důmyslné zařízení. Jedním směrem pak do sebe nasává krev, druhým směrem do našeho těla vypouští své sliny.

Ty tlumí srážení krve a mírní pocity bolesti. Takto dojde k nasycení komářích samiček, samci krev nesají. Po štípnutí na celý tento mechanismus zareaguje náš imunitní systém, který začne do těla vylučovat histamin. Ten v daném místě vyvolá zánětlivou reakci, vpich od komára nateče, zrudne a začne svědit.

Nutkání rozškrábat si tělo

Díky zmíněné produkci histaminu dojde k tomu, že veškerá místa, která si komáři vybrali pro svá bodnutí, nás začnou úporně svědit. Zcela samozřejmou chutí je pak pokožku nehty rozdrásat až do krve. Bohužel toto v řešení opravdu nepomůže, svědění nepřejde ani po takové likvidaci pupínků. Pro jeho zmírnění je nutné, aby tělo odbouralo látky, které byly obsažené v komářích slinách. Při drápání pupínků se značně zvyšuje riziko zavlečení infekce do rány, během škrábání se pocity svědění pouze znásobují a hojení pak trvá déle.

Lékárenské přípravky na komáří bodnutí

Pokud si chcete ulevit od svědění, můžete využít prostředky, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Jejich principem bývá zklidnění místa, zmírnění zánětlivé reakce, případně ochlazení a urychlení hojení. Často obsahují aloe vera nebo tea tree olej.

Pomocníci z kuchyně na komáří bodnutí

Šanci na urychlení hojení štípanců máte i v případě, kdy se vám nechce investovat do vyráběných přípravků.

Sponzorováno

1. Ocet a citron

Mezi často doporučované běžné kuchyňské ingredience patří zejména ocet a citron. Z obou je možné vytvořit jakýsi obklad, kdy danou látku nakapete na kousek plátna a přiložíte na místa, kde se z vás komáři pokoušeli vysát krev. Citronovou šťávu nebo ocet můžete i nakapat na pokožku přímo.

Je jedno, zda při léčbě využijete ocet klasický, jablečný nebo jiný.

2. Jedlá soda a česnek

Někteří při léčbě nedají dopustit na kašičku vytvořenou z jedlé sody nebo z rozmačkaného česneku.

3. Rozkrojená brambora i cibule

Můžete zkusit též na místa přiložit rozkrojenou bramboru nebo cibuli.

4. Banánová slupka

Někomu zabírá i přitisknutí vnitřní části banánové slupky na postižené místo.

Veškeré uvedené ingredience mají protizánětlivé látky, štípance dezinfikují, zmírňují svědění i vzniklý otok.

Příznivci urinoterapie

Pokud věříte, že léčivé účinky má též lidská moč, můžete to v tomto případě celkem nenáročným způsobem vyzkoušet. Stejně jako se traduje, že moč urychluje léčbu různých odřenin a poranění pokožky, měla by ulevit i při hojení komářích štípanců. Místo opět dezinfikuje a zmírní svědění.

Příjemné ochlazení nebo bylinky

Pokud vám jde zejména o odbourání nepříjemných pocitům, využijte účinné zchlazení svědivých míst. Stačí na ně na chvíli přiložit kostku ledu nebo ochlazovat proudem vody. Můžete improvizovat i s balíčkem téměř čehokoliv zmrzlého z vašeho mrazáku. Po přiložení na daná místa dojde ke zmírnění svědění i vzniklého otoku.

Bylinky na komáří štípnutí

Jak již bylo zmíněno, k urychlení hojení se využívá aloe vera. Pokud doma máte tuto rostlinku, stačí na ranky nakapat šťávu z jejího odříznutého listu. Z dalších bylinek může pomoci jitrocel kopinatý, řebříček obecný nebo měsíček lékařský. Ze šťávy z jejich listů můžete vytvořit obklad nebo pomačkané listy rovnou přiložit na místa, kde komáři na vaše tělo zaútočili.

Sponzorováno

Jak komáří bodnutí řešíte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si ještě přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva