Jak připravit dítě na začátek školního roku? 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Jak připravit dítě na začátek školního roku?Konec prázdnin je již opravdu přede dveřmi. A i když se dětem tento fakt nelíbí, brzy začne opět pravidelné učení a celoroční rutina. Po dvouměsíčním volnu se však musí postupně připravit na pevný režim.
Proto byste měli již poslední týden prázdnin postupně zavést nějaká pravidla, aby si zvykli na učení, ale i ranní vstávání. Vyzkoušejte těchto deset rad a pomozte dětem lépe nastartovat školní rok.

1. Pravidelnější buzení a večerka

Začněte především vytvořením původního systému. V létě děti déle spí a mají povoleno chodit spát později. Takže postupně jim posouvejte tyto časy na školní režim, aby pro ně první dny nebyly problematické. Určitě se bude lépe vstávat jen s půlhodinovým posunem, jak kdyby najednou měli o dvě hodiny spánku méně. Starší děti to mohou zvládnout pohodlněji, ale pro ty menší by to byl velký problém, takže je třeba na to myslet předem.

2. Zopakujte si učivo

Nenechávejte si všechno na poslední chvíli. Na začátku roku toho bude hodně, některé učitelky hned začnou s prověrkami, jak jsou na tom děti po prázdninách s vědomostmi, tak aby pak nebyli z takového návalu unavené a překvapené. Postupně si každý den preopakujte alespoň kousek z každého předmětu, nebo pak pro každý den vyhraďte jiný předmět. Zvládněte alespoň hlavní základ a pak už jen postupně nabalujte nové vědomosti.

3. Zkontrolujte pomůcky

Vedle opakovaní vědomostí nezapomínejte i na všechny školní pomůcky. Některé školy už i na svých internetových stránkách uvádějí, jaké sešity bude dítě konkrétně potřebovat a případně jaké další pomůcky potřebuje. Mějte to vše připraveno včas a nenechávejte to na poslední dny, kdy to může být již v některých obchodech vyprodané a pak musíte běhat po celém městě. Myslete i na výtvarnou a tělesnou výchovu a připravte dětem věci i na tyto předměty.

TIP: Jak vybrat tašku pro prvňáčka?

4. S druhákem cvičte i psaní

Velký důraz klaďte zejména na ty nejmenší. Po prvním ročníku netřeba stagnovat a je třeba s nimi pocvičit čtení a psaní během celého léta. A když jste na to náhodou v létě pozapomněli, tak potom zintenzivněte takový trénink v poslední srpnové dny. Tyto děti jsou ještě maličké a snadno se může stát, že jim některé písmenka vypadnou z paměti a bude se jim s nimi pracovat hůře.

Sponzorováno

5. Čtěte spolu zajímavé knihy

Starším potomkům se zase možná nebude chtít jen tak pustit do opakování učiva. Tak jděte na ně pomocí triků a vymyslete na ně malé překvapení. Vezměte si nějakou dětskou encyklopedii a rekapitulujte vědomosti pomocí zajímavé formy. Zkuste jim vybrat i něco z povinné literatury. Vyberte zajímavější příběhy, které je chytnou za srdce a pak jim ušetřete práci, kterou by měli dělat během školního roku. Děti by si neměli zapomenout vést i čtenářský deník, aby si po čase mohli osvěžit všechny poznámky.

6. Pusťte jim dokumenty

Další možností je pouštět jim dokumenty. Existuje také mnoho seriálů, které jsou určeny přímo pro děti. Můžeme zmínit alespoň Byl jednou jeden život, který je naučí hodně z biologie. Takovou hravou formou si obnoví nové informace a zároveň se naučí i něco nového. Starším dětem pouštějte filmy s titulky, aby si pocvičili i cizí jazyk.

7. Postarejte se o stravu a školní družinu

Nezapomeňte se postarat i o další pohodlí vašich dětí. Zajděte do školy, zaplaťte jim předem školní obědy a informujte se v případě potřeby na fungování a podmínky školní družiny. Pokud je to nutné, můžete kontaktovat i učitelku a zeptat se, co všechno byste měli vyřídit. Vhodné je to zejména v tom případě, pokud jste se v létě stěhovali a dítě nastoupí do nové školy, kde ještě neznáte tento systém. Podívejte se na web školy, často tam jsou zajímavé informace.

8. Zjistěte rozvrh

Toto záleží na každé škole konkrétně. Některé z nich už přešly na moderní systém a mohou se většinu informací dozvědět po návštěvě jejich internetové stránky. Předem poskytují i rozvrh pro jednotlivé ročníky, takže dítě můžete i na tuto záležitost předem připravit.

9. Zajistěte mu doučování

Z minulého roku byste měli vědět i to, jaké nedostatky mělo vaše dítě v loňském roce. Pokud mělo z nějakého předmětu špatné známky, pokuste se tento problém odstranit i formou doučování. Takových nabídek však není zejména v menších městech hodně. Takže na to myslete předem a snažte se dohodnout nějakého doučovatele ještě před koncem prázdnin.

10. Přihlaste ho na kroužky

Sponzorováno

Také se pokuste najít pro ně nějaké zajímavé kroužky. I u nich platí jisté limity a pokud si chcete vybírat vy s vaším dítětem, zabývejte se tím včas. Hledejte něco podle jeho zájmů, ale také kroužek, který by mu pomohl zlepšit jeho dovednosti. Přečtěte si článek o tom, jaký kroužek pro dítě vybrat.

Co si dále na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva