Kloktání olejem – na co je to dobré? 4.64/5 (22)

Sponzorováno

Kloktání olejem - na co je to dobré?Kloktání olejem, který se najde v každé domácnosti, slibuje bílé zuby, pevné dásně, úlevu od bolesti a ekzémů. Nebo se večer marně přeevalujete v posteli? Pomůže i vám. Již tři tisíce let je jasné, že olej odstraňuje nečistoty a zápach z úst. Oprášená terapie ajurvédských léčitelů se dostává i do současných domácností. I proto, že je levná a může ji dělat každý. Olejem vlastně nekloktáte, ale „promelete“ ho v ústech.

Kloktání olejem

Zbaví vás zubního plaku, bakterií, osvěží dech, ozdraví dásně a vybělí zuby. Olejem vypláchnete z organismu i nespavost či problémy s trávením. Ranní dávka oleje v ústech vám podle ajurvédy pomůže při chronických bolestech, problémech s pokožkou, alergiích, cukrovce, astmatu, srdečních chorobách či při onemocnění ledvin. Díky ní předejdete zničení prospěšné mikroflóry ve střevech při užívání antibiotik. Podle ajurvédy olej dokonce pomáhá léčit cukrovku a astma.

Podívejte se na TOP 12 nejlepších kloktadel na bolest v krku.

Nepolykejte!

Ke kloktání si připravte olej lisovaný za studena. Nejlepší je slunečnicový a sezamový. Ajurvéda doporučuje i kokosový, ten však pro silné detoxikační vlastnosti zařaďte až po týdenní praxi s kloktáním. Ráno si nalačno vložte do úst kávovou až polévkovou lžíci oleje.

Sponzorováno

Promílejte v ústech patnáct až dvacet minut, pak jej vyplivněte. Pokud jste ho měli v ústech dostatečně dlouho, bude mít bílou barvu, podobnou mléku. Olej nepolykejte.

Po jeho vyplivnutí si ústa vypláchněte vodou a očistěte zuby kartáčkem. Netřeba zubní pastu, stačí čistá voda. Věnujte pozornost umyvadlu, které důkladně opláchněte od hlenů a zbytků plných bakterií a toxinů, nejlépe antibakteriálním mýdlem. Při akutním onemocnění trvá olejová terapie dva až čtyři dny, při chronických problémech rok. Kloktejte jednou až třikrát denně. Zpočátku vám olej nemusí chutnat. Když se smíchá se slinami, bude to lepší. Pokud máte k oleji v ústech navzdory snaze stále odpor, přidejte do něj patnáct kapek citronu, které dodají svěžest a příjemnou chuť. Už po týdnu olejové terapie se vám uvolní hleny, zlepší kvalita vlasů i pokožky.

Ne k vaření!

„Léčba esenciálními oleji ve stomatologii není běžná. Nepoužívá se běžně ani k léčbě paradentózy ani na zánět dásní a jiná onemocnění v ústní dutině. Na druhé straně je pravda, že oleje mají jistý léčebný účinek, protože se přidávají i do některých komerčních ústních vod. Podle odborné literatury může mít esenciální olej antibakteriální a fungicidní účinek – ničí nebo tlumí škodlivé působení bakterií aa plísní. V žádném případě bych svým pacientům nedoporučoval vyplachovat ústa oleji, které k tomu nejsou určeny, čili těmi, které se používají na vaření. Nemají žádný léčebný účinek a naopak jejich polknutí by mohlo vyvolat nežádoucí efekt,“ radí zubní lékař MUDr. Libor Michna, MSc.

Kdy kloktat olejem?

Sponzorováno

Je dobrý na:

 • bolest hlavy
 • bolest v krku
 • zánět průdušek
 • bolest zubů
 • paradentózu
 • trombózu
 • artritidu
 • ekzémy a vyrážky
 • žaludeční vředy
 • pálení žáhy
 • střevní onemocnění problémy s játry poruchy spánku

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva