Sponzorováno

Kokosový olej na opary – jak a proč ho použít? 4.73/5 (15)

Kokosový olej na opar naneste vatovou tyčinkou

Kokosový olej na opar naneste vatovou tyčinkou

Opary jsou způsobeny virem herpes, který spí v nervových buňkách, dokud je neaktivuje úzkost, stres, zima, nadměrné vystavení slunci nebo nemoc. Opary jsou bolestivé, nepohodlné a trapné. Jsou nevzhledné a často se velmi pomalu uzdravují. Naštěstí je kokosový olej velmi dobrý při zabíjení a inaktivaci viru, který způsobuje opary.

Kokosový olej je jednou z těch silných ingrediencí, která se hojně používá v oboru léčitelství již snad po tisíce let. A jedno z méně známých použití kokosového oleje je jako potenciální lék na opary. My se na toto použití tohoto voňavého oleje dnes podíváme blíže.

Kokosový olej obsahuje triglyceridy se středním řetězcem, které mají silné antivirové, protiplísňové a antibiotické vlastnosti, jež mohou podporovat hojení a pomáhat předcházet sekundárním infekcím ran způsobených virovými infekcemi.

Kokosový olej má také antiseptické vlastnosti, které mohou snížit nepohodlí ze samotného oparu. Je také velmi zvlhčující, takže může uklidnit oblast a snížit viditelné příznaky.

Opary jsou malé puchýře naplněné tekutinou, které se na vašich rtech nebo kolem nich objevují po jednom, nebo někdy i ve skupince. Po prasknutí puchýřů se vytvoří na rtech strup. Opary se mohou relativně snadno šířit z člověka na člověka. Způsobuje je běžný virus herpes simplex.

Tuky v kokosovém oleji jsou schopné rozpouštět vnější vrstvu bakterií

Kokosový olej obsahuje triglyceridy se středním řetězcem, které mají antivirové, antibiotické a antifungální vlastnosti, zejména kyselinu laurovou, kyselinu kaprinovou a kyselinu kaprylovou. Tyto málo dobré tuky jsou schopné rozpouštět vnější vrstvu bakterií, virů a plísní pokrytých lipidy.

Jak používat kokosový olej na opary

Kokosový olej může být aplikován lokálně a užíván interně, aby pomohl léčit opary. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete organický nezpracovaný kokosový olej.

Chcete-li jej aplikovat lokálně, začněte malým množstvím rozpuštěného kokosového oleje. Aplikujte jej přímo na oblast vatovým tamponem a jemně jej vtírejte do puchýřů (nenanášejte ho prstem!). Pokud se ale dotknete puchýřů, okamžitě si umyjte ruce.

Kokosový olej můžete také konzumovat interně tak, že ho budete jíst nebo ho přidávat do jídla. Můžete jej rozpustit do kávy nebo použít jako olej na vaření. I to se počítá.

Funguje kokosový olej na opary? Je efektivní?

Existuje jen omezený výzkum týkající se kokosového oleje používaného speciálně na opary, ale existuje několik studií, které ukazují různé zdravotní výhody kokosového oleje a jeho účinnost při určitých způsobech léčby oparu.

Kokosový olej obsahuje jak monolaurin, tak kyselinu laurovou, dvě složky, které mají silné antivirové, antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Studie zjistily, že tyto složky jsou účinné v boji proti určitým virům, včetně oparu. Protizánětlivé a analgetické vlastnosti panenského kokosového oleje mohou také snížit otoky a zlepšit hojení oapru.

Ale dokonce i při léčbě oparů kokosovým olejem bude nějakou dobu trvat, než se oblast úplně uzdraví.

Rizika a vedlejší účinky

Kokosový olej je pro drtivou většinu lidí velmi bezpečný při lokální aplikaci. U osob s citlivou pokožkou však může dojít k podráždění kůže nebo k tvorbě akné. Z tohoto důvodu jej nanášejte na malou část pokožky, abyste ji otestovali, než kokosový olej aplikujete v širším měřítku. Ale většinou je to vážně v pohodě.

S vnitřním požitím kokosového oleje je spojeno více rizik. Kokosový olej je tuk. Může způsobit zažívací potíže, zvláště pokud nejste zvyklí konzumovat ho denně nebo ve velkém množství. Pokud se ho rozhodnete konzumovat, dělejte to s mírou, jako u každého tuku. Opravdu to není třeba přehánět.

Některé důkazy také ukazují, že konzumace kokosového oleje může být pro zdraví srdce škodlivá kvůli vysokému počtu nasycených tuků. Z tohoto důvodu konzumujte kokosový olej jen občas a v malém množství. Pokud se snažíte snížit hladinu cholesterolu, vyberte zdravé oleje pro srdce, které jsou v kapalné formě i při pokojové teplotě.

Další léky na opary

Kromě léků na předpis a volně prodejných antivirových léků (které mohou být účinné) existuje řada dalších alternativních „přírodních“ léků, které lze použít k léčení a zmírnění příznaků nachlazení.

Aloe vera gel je ukázkovým příkladem. Některé rané výzkumy nalezly důkazy o tom, že čistá aloe vera aplikovaná lokálně může uklidnit nepohodlí způsobené opary díky svým protizánětlivým a léčivým vlastnostem.

Sponzorováno

Meduňka lékařská je pak další přírodní prostředek, který může díky svým antivirovým a protizánětlivým účinkům pomoci léčit opary. I nálev z meduňky může pomoci snížit otoky a zarudnutí spojené s opary a zlepšit jejich vzhled. Pokud máte opary na rtech, můžete použít balzám na rty obsahující tuto složku, aby vaše rty byly také hydratované.

Kokosový olej na opar: Vědecké studie

Stejně jako u většiny přírodních alternativ ke klasickým antivirovým lékům, jsou vědecké důkazy o tom, jak kokosový olej funguje na herpes smíšené. Níže jsme shromáždili některé ze stávajících studií o kokosovém oleji, abychom ukázali, které z tvrzení o jeho výhodách jsou podloženy důkazy, a které nikoli.

Je kokosový olej antivirový?

Kokosový olej obsahuje několik mastných kyselin, které mohou mít určitou antivirovou a antibakteriální aktivitu. Nejdůležitější z nich je kyselina laurová, která se při trávení v těle přeměňuje na novou látku zvanou monolaurin.

Kyselina laurová tvoří asi polovinu mastných kyselin obsažených v kokosovém oleji. Jedná se o mastnou kyselinu se středním řetězcem, o které se tvrdí, že nabízí řadu zdravotních výhod, od podpory metabolismu po zabíjení škodlivých bakterií.

Další studie mastných kyselin a jejich účinků na bakteriální infekce poznamenala, že kyselina laurová a další mastné kyseliny byly spojeny s inaktivací HSV-1, i když zjištění, na která tato studie odkazuje, bohužel nejsou zveřejněna. HSV-1, nejrozšířenější forma viru herpes, je také uvedena v přehledu údajů o látce jako jeden z typů virů inaktivovaných monolaurinem, ačkoli nejsou poskytnuty žádné údaje týkající se jeho účinnosti při léčbě viru.

Celkově existují i některé pozitivní antivirové studie s kokosovým olejem, které podporují tvrzení, že může být použit k léčbě HSV-1 a HSV-2, a to především kvůli obsahu kyseliny laurové. Kyselina laurová prokázala v několika studiích antivirové účinky, které ukazují, že v některých případech je opravdu schopna inhibovat virovou aktivitu.

To však neznamená, že kokosový olej je zázračnou léčbou herpesu, nebo že jej lze srovnávat s antivirotiky.

Existující studie ukazují, že určité složky v kokosovém oleji jsou slibné jako potenciální léčba některých virů, ale zatím není nic přesvědčivého (zejména pokud jde o infekce HSV-1 a HSV-2) a je třeba provést další klinický výzkum.

TIP: Jak na začínající opar?

Takže, jaký je náš verdikt?

Kokosový olej je slibný přírodní produkt, který se mnoha způsoby používá pro zdraví – existuje dlouhý seznam údajných výhod, z nichž některé jsou opravdu podloženy vědeckými důkazy.

Znamená to, že kokosový olej je účinný proti oparu? Ano, dost možná pomůže.

Právě teď není k dispozici dostatek antivirových studií s kokosovým olejem a další výzkumy, které by poskytly přesvědčivé „ano“ nebo přesvědčivé „ne“. Nejlepší je proto nepoužívat kokosový olej jako jedinou léčbu, pokud se u vás objeví typické svědění na rtu nebo opary.

Víme, že vám kokosový olej s největší pravděpodobností neublíží. I když kokosák může mít některé potenciální výhody, jednoduše neuvidíte lepší výsledky při použití kokosového oleje, než byste měli z osvědčených antivirových léků. Ale může mít určitě pozitivní vliv.

Jakmile ucítíte, že se opar začíná tvořit, naneste na něj jako první pomoc trochu kokosového oleje a vezměte si ho také vnitřně. Jedna až tři polévkové lžíce denně vám pomohou zabít ten otravný herpes virus a uvidíte, že opar zmizí mnohem rychleji než obvykle.

Co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

VIDEO: Jak si poradit s opary?

Sponzorováno

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva