Sponzorováno

Pozor na zubní kaz! Může ohrozit vaše zdraví 4.85/5 (13)

Pozor na zubní kaz! Může ohrozit vaše zdravíBolí vás zuby a stále odkládáte návštěvu zubaře? Ale to je chyba! Lékaři varují, že poškozený chrup může i jinak negativně ovlivnit naše zdraví. Bolesti zubů nás dokážou pořádně potrápit a také jejich samotná léčba není ničím příjemným. Proto většina z nás odkládá a všemožně se vyhýbá návštěvě stomatologa. K léčbě se odhodláme až, když se to s našimi zoubky opravdu nedá vydržet. Ale lékařské vyšetření bychom měli čím dříve podstoupit. Zde je několik důvodů.

Žaludeční problémy způsobené zubním kazem

Zkažené zuby mají souvislost se žaludečními vředy a jinými problémy trávicího traktu. Když nás bolí zuby, přijímanou stravu nedokážeme pořádně rozžvýkat. Potrava jde do žaludku nedostatečně zpracována, a to způsobuje jeho zatížení či jiné problémy trávení.

TIP: Jak správně čistit zuby?

Infarkt a mozková mrtvice

Infekce v ústech zapříčiněná parodontitidou (paradentózou) a také samotný zubní kaz má také souvislost s kardiovaskulárními chorobami, zejména s infarktem. Proč je tomu tak? Odborníci to vysvětlují tím, že škodlivé bakterie z ústní dutiny putují v krvi, dráždí imunitní systém. Vyvolávají zánět, který vede k ucpání tepen a dokonce až k infarktu. Snížená průchodnost cév je příčinou dalšího závažného onemocnění, a to náhlé mozkové mrtvice.

Sponzorováno

Paradentóza může za předčasný porod?

Také špatný stav našich zubů bývá nebezpečný i během těhotenství. Nejenže se nám zuby v důsledku změněné pH slin během těhotenství více kazí zda hrozí nám paradentóza, ale tyto problémy mohou přivolat předčasný porod nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností. Proto je důležité dát si do pořádku zuby ještě před plánovaným těhotenstvím a nepodceňovat péči o ně ani během něj.

Vypadávání vlasů

Možná málokdo z nás tuší, že zkažené zuby mohou mít na svědomí i vypadávání vlasů. Přišli na to španělští zubaři. Jde o specifický typ dermatitidy, kterým trpí jeden člověk z tisíce. Dříve tento problém neměl objasněnou příčinu. Podle španělských výzkumů se pojí s onemocněním dásní i zubů.

Následky špatného stavu ústní dutiny ovlivňují rozvoj i jiných onemocnění jako například cukrovky, chronických zánětů plic či jiných plicních chorob. Podle některých vědeckých názorů může mít vliv i na vznik osteoporózy, protože tento zdravotní problém souvisí s nemocemi parodontu. Proto nebojme se zubařů a podstoupme pravidelné preventivní prohlídky, které nám pomohou předejít mnoha závažnějším zdravotním potížím.

TIP: Jak pečovat o zuby?

VIDEO: Jak čistit zuby?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Pozor na zubní kaz! Může ohrozit vaše zdraví”

  1. […] při zubním kazu, i zde je na příčině povlak, který se tvoří na zubech. V něm se nacházejí bakterie! Ty […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva