Špatně spíte? Pár tipů, jak si pomoci k lepšímu spánku. 4.78/5 (23)

Sponzorováno

Vaše místo, kde spíte, by mělo přímo vzývat k ulehnutí.

Vaše místo, kde spíte, by mělo přímo vzývat k ulehnutí.

Spánek je pro tělo velmi potřebný. Ve spánku se regeneruje jen tělo, ale také mysl, sbírá se energie na další den. Pokud je spánku málo, je to špatné, tělo totiž ochabuje, nemá energii, je unavené, malátné. Naopak, když je spánku hodně, i to může škodit tělu, je moc odpočaté, může být také malátné a můžou se objevovat zdravotní problémy a potíže. Spánku člověk zkrátka potřebuje tak akorát.

Ovšem není vždy jednoduché a lehké spát přesně optimální dobu. Člověk by chtěl, jde si dříve lehnout, leží v posteli a spánek nikde. Hodina, dvě. Převalujete se ze strany na stranu, hledáte vhodné místo na usnutí, jste často naštvaní, spát se vám chce, ale usnout nejde, v hlavě vám lítají všechny problémy, přemýšlíte jak vyřešit co máte k řešení, co zítra nakoupit, co uvařit, přemýšlíte o práci, o všem možném, co vás trápí. Usnete pozdě, nespíte klidně a ráno vás budík probudí z těžkého spánku, celý den jste malátní, ospalí a unavení.

Špatný spánek se může podepsat na vašem zdravotním stavu

Kromě únavy, nebude váš imunitní systém dostatečně silný, budete oslabení, můžou vás bolet oči, štípat oči, cítíte se malátní, unavení, bez energie. Proto není radno spánek podceňovat a připravit se na něj a na to, jak je možné si spánek zlepšit.

Jak tedy na lepší spánek?

Připravili jsme si pro vás několik rad.

1. Jděte spát klidní, bez stresu, je to důležité

Mnoho lidí, když jdou spát, jsou naštvaní, rozčílení, se starostmi, s problémy, které nejsou vyřešené a které vás trápí. Pokud tomu tak je, v momentě kdy jdete spát, se tělo uklidní, nepracuje, mozek tak začne probírat všechny starosti a vy budete řešit problémy a nebudete se snažit usnout. Spát jděte pokud možno nerozhádaní, ne ve stresu, nechte starosti za sebou a veškeré problémy. Poté se bude usínat mnohem lépe.

2. Vsaďte na vhodnou barvu ložnice

Co se týče barvy stěny v ložnici, ta je také poměrně důležitá. Není dobré vymalovat si ložnici nějakou agresivní barvou. Nevhodná je červená, fialová, sytě zelená, sytě modrá, tmavě hnědá. Žádná agresivní barva, nejlepší jsou jemné, studené barvy, které nikterak neruší spánek a možné usínání. Pro zdravý spánek není dobré spát na sedačkách a rozkládacích pohovkách. Pokud ano, je dobré mít v rozkládací sedačce či pohovce dobrou a kvalitní matraci.

3. Rozhodně si nedávejte televizi do ložnice

Není dobré také usínat v místnosti, kde je televize a kde se na televizi díváte. Proto není dobré mít televizi v ložnici, z hlediska zdravého spánku to dobré opravdu není. Myslete na to, že pokud se díváte v jedné posteli na televizi, pak jí vypnete a čekáte, že za chvíli usnete, není tomu tak. Nejlepší co pro zdravý spánek můžete udělat, je to, že na gauči nebo například v křesle se dívejte na televizi a poté, když si jděte až lehnout. Pro zdravý spánek není také dobré, když se díváte na televizi a jdete ihned poté spát. Spánek to může narušit.

4. Nedělejte rušnější aktivity před spánkem

Tak jako nedělejte rušnější aktivity. Například poslouchat hlasitější písničky, hrát nějaké hry na počítači, na mobilu a podobně. Před spánkem je dobré být v klidu.

5. Matrace a postel jsou důležité

Pro kvalitní a zdravý spánek je důležité mít kvalitní postel a hlavně kvalitní matraci. Na matraci není dobré šetřit. Matrace má vliv kromě spánku na záda, takže po spánku na nekvalitní matraci nebudete jen ospalí, unavení a bez energie, ale také vás můžou bolet záda, může vás bolet za krkem a podobně.

Sponzorováno

6. Cvičte během dne

Lidé, kteří cvičí, pravidelně spí v noci lépe a během dne se cítí méně ospalí. Opravdu, jsou na to výzkumy. Pravidelné cvičení také zlepšuje příznaky nespavosti a spánkové apnoe a zvyšuje množství času, který strávíte v hlubokých fázích spánku.

  • Čím intenzivněji cvičíte, tím silnější je spánek. Ale i lehké cvičení – například chůze po dobu pouhých 10 minut denně – zlepšuje kvalitu spánku.
  • Nepolevujte. Může trvat až několik měsíců pravidelné aktivity předtím, než budete vnímat plné účinky podporující spánek. Buďte tedy trpěliví.
  • Cvičení urychluje váš metabolismus, zvyšuje tělesnou teplotu a stimuluje hormony, jako je kortizol. To není problém, pokud cvičíte ráno nebo odpoledne, ale příliš pozdě večer už necvičte – může vám to zasahovat do spánku. Snažte se ukončit mírné, ale i intenzivní cvičení nejméně tři hodiny před spaním.
  • Relaxační cvičení (bez nárazů a rychlých pohybů!), jako je třeba jóga nebo jemné protahování večer, mohou přispět k podpoře kvalitního spánku.

7. Buďte chytří v tom, co jíte a pijete před spánkem

Vaše denní stravovací návyky hrají docela velkou roli v tom, jak dobře spíte, zejména v době před spaním.

  • Omezte kofein a nikotin. Možná vás překvapí, že kofein může způsobit spánkové problémy až deset až dvanáct hodin po jeho užití! Stejně tak kouření je další stimulant, který může přerušit váš spánek, zvláště pokud kouříte těsně před spaním.
  • Vyhněte se velkým a těžkým jídlům v noci. Snažte se udělat večeři dříve večer a vyhnout se těžkým a bohatým jídlům do dvou hodin od počátku spánku. Pikantní nebo kyselá jídla mohou způsobit žaludeční potíže a pálení žáhy. To vašemu spánku rozhodně neprospěje.
  • Vyhněte se alkoholu před spaním.
  • Vyvarujte se také příjmu příliš mnoha tekutin ve večerních hodinách. Pití spousty tekutin může vést k častým výletům na toaletu po dobu celé noci. A to rozhodně nechcete.
  • Odstraňte z jídelníčku sladké potraviny a rafinované sacharidy. Konzumace hodně cukru a rafinovaných sacharidů, jako je bílý chléb, bílá rýže a těstoviny během dne může vyvolat bdělost v noci. Později odpoledne už podobná jídla moc nejezte. Dejte si raději zeleninu, libové kuřecí či krůtí maso, kvaliní bílý jogurt a podobně.

8. Zlepšete si prostředí pro spánek

Pokojná rutina před spaním posílá mocné signály do vašeho mozku, že je na čase, abyste se zastavili a uvolnili denní stres. Někdy i malé změny ve vašem prostředí mohou mít velký vliv na kvalitu spánku.

Udržujte pokoj tmavý, chladný a klidný, to je cíl.

  • Udržujte ticho v místnosti, kde spíte. Mohou vám pomoci i sluchátka, pokud nemůžete ovlivnit sousedy či dopravu. Ale ticho je důležité.
  • Udržujte pokoj v chladu. Většina lidí nejlépe spí v mírně chladném pokoji (přibližně 18 °C) s dostatečným větráním.
  • Ujistěte se, že vaše postel je pohodlná. Pokud se často probouzíte s bolavými zády nebo s bolavým krkem, možná budete muset experimentovat s různými úrovněmi pevnosti matrace či polštářů, které poskytují více či méně podpory.
  • Rezervujte si lůžko jen pro spaní a sex. Tím, že nepracujete, nebudete sledovat televizi ani nepoužíváte počítač v posteli, váš mozek spojuje ložnici jen se spánkem a sexem – to vám také pomůže.

Co si o dobrém spánku ještě přečíst?

VIDEO: Dobrý spánek

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva