Sponzorováno

Bor a zdraví – důležitý pro zdravý vývoj kostí 4.8/5 (15)

Broskev patří mezi zdroje boru...

Broskev patří mezi zdroje boru…

Bor patří mezi nekovové prvky. Krystalický bor je velmi tvrdý, po uhlíku je to druhý nejtvrdší prvek periodické tabulky. Stopy bóru se našly i v živočišných tkáních, ale vyskytuje se hlavně v rostlinách.

Biochemické funkce boru

Bor je prvek, který má důležitou úlohu při růstu rostlin. Výskyt v potravinách: v rostlinné potravě.

Bor a potřeba:

dosud je prozkoumány množství, potřebné pro růst rostlin. Aby nebyl bór toxický, nesmí ho být v rostlině více než 1,8 ppm.

Funkce boru v lidském organismu:

 • u pokusných zvířat, například u krys, se nedokázal vztah mezi nedostatkem bóru v potravě a poruchami růstu, ačkoli u rostlin je to tak, že nedostatek bóru zpomaluje jejich růst
 • je důležitý pro zdravý vývoj kostí, metabolismus vápníku, fosforu a hořčíku
 • zvyšuje svalovou energii
 • podporuje funkci mozku a nervové reakce, tím příznivě ovlivňuje i duševní činnost
 • chrání před stresem a přispívá ke zdravému vývoji osobnosti
 • ve starším věku chrání před osteoporózou, ubýváním svalstva, projevy různých forem demence, duševní znalosti a snížením kvality života
 • účinný je i při léčbě artritidy a jiných kostních chorob

Bor se svými účinky podobá křemíku, má s ním příbuzné vlastnosti. Křemík i bor se vážou na vápník. Zatímco křemík pomáhá tvoření kostí cestou vázání vápníku, bór zabraňuje vápníku unikat z krve, a tak kosti odvápnit – dekalcifikovat. Tato vlastnost bóru se velmi výrazně uplatňuje zejména ve starším věku, a to především u žen v období postmenopauzy, kdy trpí více osteoporózou než muži. Je to nový objev, který zařazuje bór mezi mimořádně významné prvky.

Sponzorováno

Nejen to. Bor pomáhá udržovat hladinu testosteronu a estrogenu u žen. Pomáhá budovat svalovou hmotu mužů. Proto se ve formě boritanu sodného využívá při posilování fyzické zdatnosti atletů a kulturistů.

Denní potřeba boru

Denní dávky nebyly určeny, ale za optimální dávku pro lidi ve starším věku se považuje dávka 3 mg. Testováním v USA bylo zjištěno, že ženy, které přijímaly 3 mg bóru denně, ztrácely močí po 8-denním užívání o 40% vápníku, o 1/3 hořčíku a o poznání méně fosforu oproti množství před započetím přijímání borových preparátů. Doporučuje se tuto dávku nezvyšovat a v případě potřeby více konzumovat potraviny s vyšším obsahem bóru.

Výskyt boru v potravě

Zdroje bóru jsou zejména: zelenina, ovoce a zrniny, broskve (7,0), okurky (1,85), červená řepa (1,14), ředkvička (1,1), celer (1,0), poměrně vysoký obsah mají i celozrnné obiloviny a jiné. Hodnoty jsou uvedeny v mg / 100g.

Příznaky při jeho nedostatku

Nedostatek bóru se vyskytuje u lidí s převážně masitou stravou, protože maso a masité produkty ho neobsahují. Jeho účinky jsou snižovány zejména při zvýšeném příjmu vitaminu D.

Příznaky při jeho přebytku

Přebytek boru může být toxický. Smrtelné dávky bóru, např ve formě kyseliny borité, jsou pro děti 3-6g, pro dospělé 15-20g. Projevuje se to červenými vyrážkami, zvracením, průjmy, zpomaleným krevním oběhem a šokem s následným komatem. V oblastech, kde se v půdě vyskytuje vysoký obsah bóru, trpí zvířata bórenteritídou, zánětem tenkého střeva zapříčiněného vysokým příjmem bóru. Při zvýšení bóru v organismu více než o 16% došlo k úhynu 41% ovcí z celkového počtu chovaných zvířat.

Sponzorováno

Vysoké dávky mohou být způsobeny větší konzumací broskví nebo okurek. Projevují se ve formě červených vyrážek, zatížením žaludku, případně průjmy. Po třech dnech, při snížení příjmu potravy s vysokým obsahem bóru, příznaky mizí.

Co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva