Čaj Boldo a jeho zdravotní výhody, bezpečnost a vedlejší účinky 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Čaj Boldo a jeho zdravotní výhody, bezpečnost a vedlejší účinkyBoldo čaj je bylinný čaj vyrobený z listů rostliny Boldovník vonný. Používá se jako léčba zažívacích potíží v tradiční medicíně, zejména ve Střední a Jižní Americe. Jeho použití však podporují pouze omezené důkazy a nadměrné množství tohoto čaje může dokonce způsobit zdravotní komplikace.

Tento článek popisuje boldo čaj, jeho výhody, možné nevýhody a doporučené dávkování.

Co je ti ten boldo čaj?

Čaj Boldo se vyrábí ze stromu Boldovník vonný (Peumus boldus), stálezeleného keře původem z Chile, který také roste v dalších středoevropských a jihoamerických zemích, jako je Mexiko a Argentina. Obvykle se vyskytuje v horských oblastech.

V těchto oblastech se používá jako tradiční medicína, zejména k léčbě zažívacích potíží, detoxikaci jater a také k hubnutí.

Obecně se čaj nekonzumuje denně. Má výraznou chuť a používá se pouze v případě potřeby, spíše jako lék než čaj. Připravuje se namočením asi 1 polévkové lžíce (6 gramů) sušených boldo listů do 1 šálku (240 ml) horké vody.

Někteří lidé doporučují ředit boldo čaj jiným typem bylinného čaje zvaného yerba mate, aby ho bylo bezpečnější konzumovat každý den. Můžete si dokonce koupit premade směsi těchto dvou typů čaje.

Je také možné zakoupit tekutý extrakt z rostliny boldo jako doplněk stravy.

Náš tip: Zkuste tyto výborné čaje Boldo

Zdravotní výhody čaje Boldo

Historicky se boldo čaj používá k léčbě zažívacích potíží a při léčbě jaterních problémů. Vědecké důkazy podporující použití čaje pro tyto nebo jiné terapeutické účely jsou však mimořádně omezené.

Jedna studie ve zkumavkách na 13 bylinných čajích běžně používaných v Jižní Americe zjistila, že boldo čaj má jednu z nejvyšších antioxidačních aktivit. Toto bylo založeno na jeho schopnosti bojovat s volnými radikály, což jsou škodlivé sloučeniny, které mohou způsobit poškození buněk. To naznačuje, že pití čaje boldo může přinést určité antioxidační výhody, je však zapotřebí dalšího výzkumu, zejména u lidí.

Sponzorováno

Boldo rostlina a její čaj také obsahují těkavou sloučeninu zvanou ascaridol. Ve studiích na zkumavkách a na zvířatech vykazuje ascaridol slibný potenciál při léčbě leishmaniózy, choroby způsobené tropickými parazity. Stále je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Čaj je také „oslavován“ za to, že pomáhá hubnutí, ale není žádný důkaz na podporu tohoto tvrzení.

Potenciální nevýhody

Existuje několik potenciálních nevýhod pití boldo čaje.

Může interferovat s warfarinem, lékem na ředění krve, jakož i jinými ředidly krve a léky na srdce. Pokud užíváte některý z těchto léků, poraďte se s lékařem dříve, než budete pít boldo čaj.

Ascaridol v čaji boldo může mít také některé nevýhody. Konzumace vysokých dávek může poškodit vaše játra, zatímco lokální expozice může způsobit vyrážku. Je však nepravděpodobné, že by k tomu došlo při přípravě boldo čaje.

Doporučené dávkování

Protože čaj boldo obsahuje ascaridol, potenciálně škodlivou aromatickou sloučeninu, nedoporučuje se pít denně.

Chcete-li minimalizovat jeho potenciální komplikace, vypijte pouze 1 šálek (240 ml) boldo čaje, když máte pocit, že jej potřebujete. Navíc mějte na paměti, že ačkoli se předpokládá, že pomáhá s trávicími problémy, neexistují žádné vědecké důkazy, které by toto použití podporovaly. Ale některým lidem v tomto směru hodně pomáhá.

Můžete se také rozhodnout pít jen malé množství boldového čaje smíchaného s yerba mate čajem, což může být bezpečnější při pravidelné konzumaci. Yerba mate je obecně bezpečný, ale opět žádný důkaz nepodporuje žádné výhody pití boldo čaje, bez ohledu na to, jestli to děláte denně nebo občas.

Pokud se rozhodnete pít směs boldo a yerba mate, je nejlepší si koupit premade čaj, který by měl obsahovat bezpečný poměr čajů.

A pokud užíváte tekutý extrakt, nepřekračujte doporučené dávkování na štítku.

Boldo čaj – sečteno a podtrženo

Boldo čaj se běžně používá jako bylinná medicína ve Střední a Jižní Americe. Přestože se předpokládá, že má nějaké antioxidační výhody a pomáhá při léčbě leishmaniózy, existuje jen málo důkazů, které by podporovaly její použití při trávicích potížích, detoxikaci jater nebo hubnutí. Někteří lidé jej ale s úspěchem používají.

Určitě dejte pozor na to, že může interagovat s léky na ředění krve a jeho obsah ascaridolu může při konzumaci ve vysokých dávkách způsobit poškození jater.

Ačkoli slibný výzkum ukazuje na potenciální výhody boldo čaje, jeho pití za účelem zlepšení trávicích potíží, problémů s játry nebo hubnutí se nedoporučuje kvůli nedostatku vědeckých důkazů.

Sponzorováno

A co vy? Máte tento čaj rádi? Budeme rádi, pokud nám svoje zkušenosti shrnete do komentáře.

Zdroje článku a studie o čaji boldo

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva