Botulotoxin a zdraví – na vrásky i proti pocení – pravda a mýty 4.89/5 (18)

Sponzorováno

Botulotoxin a zdravíO botulotoxinu panuje mnoho mýtů, „zaručených informací“ a dohadů. Se specialistkou, dermatoložkou a specialistkou na estetickou a laserovou medicínu, jsme odhalili, co je pravda a s jakými předsudky se setkává ve své praxi.

„Otázka bezpečnosti botulotoxinových injekcí bývá první, kterou dostávám od klientů před zákrokem. Vždy odpovídám, že v medicíně platí, že každý lék může být jedem, záleží jen na množství podané látky, kterou aplikujeme do těla. Botulotoxin není výjimka,“ říká doktorka. V estetické medicíně znamenalo jeho zavedení doslova revoluci, i když první ho použil oční lékař Dr. Scott na léčbu strabismu (šilhavosti). Později si však lékaři všimli, že pacientům se po jeho aplikaci vyhladily vrásky v okolí očí. Botulotoxin postupně našel uplatnění v mnoha medicínských odvětvích. Možná jste nevěděli, že mezi pacienty, kterým je botulotoxin aplikován v boji proti vráskám, je dnes až jedna třetina mužů!

Co je to vlastně botox?

Botulotoxin, krátce botox, je nervový jed. V neurologii se úspěšně používá asi 25 let proti svalovým křečím. Je známý také jako biologická zbraň, jeden gram které stačí na usmrcení milionu lidí. Ale neobávejte se! V kosmetice se používá v extrémně vysokém zředění. Pro srovnání – zatímco smrtelná dávka je 50 000 jednotek botoxu, na vyhlazení čela se používá maximálně 20 jednotek. Botox se jako vyhlazovač vrásek používá pouze od 90-tých let. Neurologové používají botox asi čtvrtstoletí a nezjistili závažné kontraindikace, ani alergie.

Jak působí tato substance v kůži?

Botox se vstřikuje v krátkých intervalech do svalů. To způsobuje určité ochrnutí. V aplikované oblasti se sval nemůže stěhovat a kůže se nemůže krčit – vrásky mizí. Pokud chceme být exaktní – botox blokuje na povrchu nervových buněk receptor, který je zodpovědný za vyloučení acetylcholinu. Tato látka pomáhá svalu napínat se. Při zvlášť hlubokých vráskách se asi po týdnu musí vstříknout doplňková plnící látka jako kolagen, nebo kyselina hyaluronová.

Je hladicí botoxu efekt okamžitý?

Ne. Patrný je po dvou až sedmi dnech. Tak dlouho trvá, dokud nervová vlákna přijmou botox a sval znehybní. Účinek první injekce trvá průměrně 3-4 měsíce, v některých případech delší nebo kratší, je to individuální. Po opakované injekci by se měla účinnost prodloužena na 6 nebo dokonce více měsíců. Před použitím dlouho napnutý sval ochabuje i v důsledku výrazné mimiky obličeje.

Je botox vhodný na všechny vrásky?

Ano, pokud byly způsobeny výraznou mimikou. Týká se hlavně podélných vrásek na čele a svislých čelních vrásek mezi obočím. Vyhladit se dají i vraní nožky v očních koutcích. V oblasti úst lékaři botox nedoporučují. V případě nesprávně provedené aplikace totiž hrozí nehezké znetvoření a křivý úsměv na dlouhou dobu.

Jaké vedlejší účinky má botox?

Po ošetření jsou viditelné jen jemné vpichy. Na následujících 24 hodin je třeba zříci všeho co vyvolává prokrvení (masky, slunce, sauna, sport, nebo mytí vlasů v umyvadle). Zřídka se krátce po injekci dostaví v čelové oblasti slabé bolesti hlavy, ale zmizí velmi rychle. Jako po každé injekci mohou vzniknout krevní výrony. Někdy reaguje ošetřené místo velmi citlivě a kůže je neobyčejně necitlivá a strnule. To ale do dvou dnů zmizí. V nejhorším případě špatné dávkování nebo špatná technika způsobuje nežádoucí ochrnutí a asymetrické stahování tváře jako zavěšené horní víčko, nebo strnulé obočí. Pro snížení rizik je třeba obrátit se na lékaře, který má s botoxem bohaté zkušenosti, nejlépe na plastického chirurga, či dermatologa, kteří pracují v oblasti estetiky. Opatrné musí být ženy, které již měly lifting, protože operované tkáně mohou reagovat trochu jinak.

Mýty a předsudky o botulotoxinu a odpovědi na ně

Na botulotoxin jsem ještě mladá, co budu dělat za pár let?

Stárnutí kůže je velmi individuální proces. U někoho se první vrásky začínají objevovat už kolem 25. roku, někdo je nemá ještě ani v čtyřicítce. Pleť však svou pružnost a elasticitu začíná ztrácet poměrně brzy. Už před třicítkou se redukuje množství kolagenu v kůži a oslabují se elastinová vlákna. Navíc ne každý považuje vrásky za znak získání životní moudrosti. Většinu žen obtěžují a rady si ustaraný výraz tváře vymění za svěží a odpočatý.

Botulotoxin nepotřebuji, zatím nemám žádné vrásky

Pokud uvažujete o jeho aplikaci, nemusíte čekat až na první hluboké vrásky. Je možné jej aplikovat i preventivně. Vráskám je rozumnější předcházet a použití botulotoxinu kromě vyhlazení může zároveň pomoci i preventivně proti vzniku dalších.

Sponzorováno

Botulotoxin je jed

Ano, botulotoxin skutečně patří mezi toxiny, dokonce je to nejsilnější neurotoxin na naší planetě. Právě proto se hojně využívá v medicíně. Například v neurologii pomáhá při potlačování příznaků nepravé migrény, protože je díky němu možné zmírnit bolest způsobenou zatínáním svalů hlavy. Medicína ráda využívá všechny přírodní jedy, protože při správné dávce je jejich účinek léčivý. A naopak, každý lék se může změnit v jed, pokud je podán v nadměrné dávce. V estetické medicíně se používá pouze zlomek bezpečné dávky. Jeho účinek však trvá několik měsíců.

Aplikace botoxu strašně bolí

Aplikace botulotoxinu se zásadně provádí tenoučkou, velmi jemnou jehlou. Každý z nás má však jiný práh bolesti. Někoho injekce zabolí, jiný ji vůbec nepocítí. Pokud však injekce představuje pro klientku či klienta problém, použije lékař lokální anestetikum ve formě znecitlivující krému.

Já botox nepotřebuji

Přibývajícím vráskám a pocení se nevyhne nikdo z nás, a to bez ohledu na věk a pohlaví. Možná si ani neuvědomujete, že vaše hluboká vráska mezi obočím připadá ostatním jako známka věčného hněvu, nebo necítíte vlastní pot, který otravuje ostatní. Otázkou je, kdy vám začnou množící se vrásky vytvářet další rýhy na čele, kdy se pro vás stanou psychologickou zátěží nebo kdy si uvědomíte, že věčný pot vás již začíná profesně i společensky diskriminovat. Pro každého není botox samozřejmě nutný.

Je to jen pro ženy, k mužům vrásky patří

Ano, s krásou a všem kolem ní jsou spojovány především ženy, jenže i muži chtějí vypadat dobře, ba v posledních letech se za to přestávají stydět a hrdě to přiznávají. Ani oni si nepřejí, aby jejich vrásky vypovídaly o jejich věku či životní situaci. Konec konců, vzhled a celkový image je tím, o co jde v dnešní době v neposlední řadě, a to jak u žen, tak i u mužů. Jistě, vrásky jsou znakem vyzrálosti, ale to ještě neznamená, že si na obličej musíme věšet svůj stres a životní styl. Proč byste i vy, muži, nemohli vypadat odpočatě, a přitom adekvátně svému věku?

Pocení je přirozené. Nechat si píchnout botulotoxin, aby mě zbavil věčného pocení, není zdravé

Ano, pocení je nutné, protože zajišťuje optimální termoregulaci organismu a pomáhá vylučovat z těla toxické látky. Pokud ale pocení obtěžuje už nejen vás samotné, ale i vaše okolí, je rozumné vyhledat odborníka a nechat si nadměrně se potící místa ošetřit. Aplikací botulotoxinu se potní žlázy v žádném případě „neucpou“. Botulotoxin na určitou dobu zablokuje informaci mířící z nervových zakončení do příslušné potní žlázy, že má vyprodukovat pot. Ostatní potní žlázy, rozeseté po celém těle, ale dále udržují termoregulaci, takže není třeba mít strach z jejího narušení.

TIP: Znáte ošetření pleti Magickými rukavičkami?

Botox určitě změní výraz mé tváře

Doktorka je přesvědčena o tom, že velká většina z nás má kolem sebe lidi, kteří mají aplikován botox a my o tom nemáme ani ponětí. Jediné, co jsme možná zaznamenali je, že v poslední době vypadá kolegyně v práci jaksi mladší, spokojenější, méně unaveně … Právě takové jsou totiž hlavní výsledky správné aplikace botulotoxinu. Aplikace botulotoxinu patří výhradně do rukou profesionála! Je třeba dodržovat doporučené množství i frekvenci vpichů. Za umělý vzhled nemůže samotný botox, ale spíše posedlost některých lidí chorobně toužících po věčného mládí. Po aplikaci botoxu to budete stále vy.

Když si ho nechám píchnout jednou, budu už muset chodit na botox stále

Ne. Opravdu postačí nechat si ho aplikovat pouze jednou za několik měsíců, a to až tehdy, když vás budou vrásky či pocení obtěžovat pro vás nad únosnou mez. Návrat k původnímu stavu bývá však velmi pozvolný, takže vám nehrozí náhlá změna k horšímu, která by vás nutila k okamžité nápravě.

Botulotoxin (botox) a těhotenství

Aplikace botulotoxinu je v těhotenství kontraindikována – neprovádí se. Co by se mohlo stát Vám přesně nikdo neřekne, protože na těhotných ženách se nikdy žádné testy tohoto charakteru neprovádí, tudíž nelze bezpečně řící, že botulotoxin neohrozí plod. Každopádně je rozumné ošetření odložit. V těhotenství tedy botox neaplikujte.

Co si dále o botoxu přečíst?

VIDEO: O botulotoxinu s MUDr. Karolínou Kykalovou

VIDEO: Modelka Mašlíková hovoří o zkušenostech s Botoxem

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva