Sponzorováno

Biopsie střeva – co očekávat u biopsie tlustého střeva 4.83/5 (12)

 • Biopsie tlustého střeva je vyšetření, které testuje vzorky tkáně z vašeho tlustého střeva. Lékař pomocí této biopsie hledá abnormální tkáně, jako jsou rakovinné nebo prekancerózní buňky.
 • Mějte na paměti, že to, že váš lékař nařídil biopsii, neznamená, že máte rakovinu. Jediný způsob, jak definitivně zjistit, zda je abnormalita rakovinová, je extrahovat tkáň a podívat se na ni pod mikroskopem.
 • Ihned po vaší biopsii střev je vzorek tkáně odeslán patologovi. Patolog je speciální lékař, který zkoumá tkáně a krev pod mikroskopem.
 • Bude potřebovat čas na důkladné prozkoumání vašeho vzorku tkáně a poté sestaví patologickou zprávu. Zpráva popisuje, zda získané tkáně byly normální nebo rakovinné, a pomůže vašemu poskytovateli zdravotní péče určit staging a stupeň vaší rakoviny.
 • Nejlépe před zákrokem se zeptejte svého lékaře, kdy můžete očekávat výsledky.

Biopsie tlustého střeva – V tlustém střevě se biopsie provádí z ložisek podezřelých na rakovinu tlustého střeva a dále pak ze zánětlivě změněné sliznice k určení typu zánětu (ischemická kolitida, Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida).

Biopsie tlustého střeva – V tlustém střevě se biopsie provádí z ložisek podezřelých na rakovinu tlustého střeva a dále pak ze zánětlivě změněné sliznice k určení typu zánětu (ischemická kolitida, Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida).

Biopsie tlustého střeva je termín používaný k popisu odebrání a vyšetření vzorku tkáně z tlustého střeva. Je to diagnostický postup používaný k určení, zda některá z tkáňových buněk je rakovinná nebo prekancerózní.

Vyžádání nebo provedení biopsie tlustého střeva neznamená, že máte rakovinu. Je považováno za rutinní preventivní opatření stejným způsobem, jako se používá mamograf nebo vyšetření prostaty ke screeningu rakoviny prsu či prostaty.

Proč se dělá? Důvody pro biopsii tlustého střeva

Většina rakoviny tlustého střeva začíná jako benigní růst nazývaný polyp. Ačkoli některé polypy vypadají podezřeleji než jiné (kvůli jejich barvě, struktuře nebo velikosti), pro jistotu by se u každého polypu mohla provést biopsie. Jakákoli jiná tkáň v tlustém střevě, která vypadá podezřele, bude také vyšetřena.

Zatímco biopsie může být součástí rutinního vyšetření tlustého střeva, může být také požadována, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků nebo kombinaci příznaků:

 • náhlá, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
 • krev ve stolici
 • neočekávané změny v pohybu střev
 • přetrvávající průjem
 • chronická bolest břicha

Vyšetření může být také požadováno, pokud test na okultní krvácení ve stolici a/nebo fekální imunochemický test vykazuje známky krve ve stolici.

Sponzorováno

Jak se biopsie tlustého střeva provádí

Kolonoskopie je standardní metodou pro provádění biopsie tlustého střeva. Zahrnuje použití dlouhé ohebné trubice nazývané kolonoskop, která se zavádí do konečníku, když je osoba pod sedativy. Kolonoskop je vybaven světlem, kamerou a specializovaným zařízením používaným k odřezávání vzorků tkáně.

Příprava na kolonoskopii

Den před zákrokem budete požádáni, abyste si vzali silné projímadlo, aby se zajistilo, že střeva budou zbavena všech výkalů. Pro některé lidi je to nejnepříjemnější část procedury, protože zahrnuje opakované cesty na toaletu a někdy explozivní návaly tekuté stolice nebo tekutiny. K odstranění zbytkové hmoty může být také poskytnut klystýr. Ve fázi čištění je jen malá bolest nebo spíše nepohodlí, i když se mohou objevit drobné křeče.

Budete také požádáni, abyste omezili svou dietu na věci, jako je čirý vývar, aby bylo zajištěno, že tlusté střevo je zcela vyprázdněno a bez jakýchkoli překážek, které by mohly překážet ve sledování.

V den zákroku vás čeká pohovor s anesteziologem, který se vás zeptá, zda nemáte nějaké alergie nebo předchozí špatné zkušenosti s anestezií. Jakmile budete připraveni a oblečeni do nemocničního pláště, budete položeni na bok na vyšetřovací stůl s koleny přitaženými k hrudi.

Procedura trvá od 20 minut do jedné hodiny.

Po biopsii tlustého střeva

I když se představa, že si necháte odstranit kousek tlustého střeva, může zdát znepokojivá, budete jistě rádi, když zjistíte, že většina lidí ani nepociťuje žádné nepohodlí. Biopsie se odebírá z nejvnitřnější výstelky tlustého střeva (tzv. sliznice), která není nijak zvlášť citlivá na bolest.

Jakmile budete doma, můžete zaznamenat plynatost nebo mírné křeče, ale obvykle nic vážného. V některých vzácných případech však došlo k infekci nebo poranění.

Okamžitě zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • horečka nebo zimnice
 • silné krvácení (více než čajová lžička najednou)
 • silná bolest nebo nadýmání
 • zvracení
 • nepravidelný srdeční tep (arytmie)

Výsledků biopsie tlustého střeva

Jakmile je biopsie odeslána do laboratoře, měli byste očekávat, že výsledky obdržíte do týdne.

Sponzorováno

Pokud je zjištěna rakovina, váš lékař naplánuje další testy, aby zjistil, jak agresivní je a zda začala ve vašem tlustém střevě nebo se rozšířila z jiných částí těla. Tato hodnocení budou použita k určení nejlepšího postupu léčby.

A dále si o střevech přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva