Sponzorováno

Jak rozhýbat střeva a trávení? 4.75/5 (4)

Jak rozhýbat střeva a trávení?To, jak často se hýbete a cvičíte, vaše stravovací návyky, věk, pohlaví a zdravotní stav – to vše ovlivňuje počet pohybů střev neboli stolice, které v daný den máte. I když neexistuje žádný stanovený počet stolic, které by člověk měl denně mít, je abnormální a možná i nebezpečné chodit třikrát nebo méněkrát týdně.

Zácpa často způsobuje pohyby střev, které nejsou časté, ale jsou také těžké a obtížně průchodné. To vede k nadměrnému namáhání a času strávenému na toaletě.

Příčiny zácpy jsou různé. Tento stav může být jednoduše způsoben takovými věcmi, jako je dehydratace nebo konzumace potravin s příliš malým množstvím vlákniny. V jiných, závažnějších případech může být zácpa důsledkem stresu, hormonálních změn, poranění páteře, svalových problémů, rakoviny a dalších strukturálních problémů postihujících trávicí trakt.

Co vám pomůže rozhýbat střeva a trávení?

Výběr jídel, která konzumujete, může ve velkém ovlivnit způsob, jakým vaše tělo tráví. Obzvlášť o svátcích, jako jsou ty vánoční a novoroční, kdy je na stolech velké množství jídel, byste si měli dávat pozor na to, co všechno sníte.

Máme proto pár rad, jak trávení rozhýbat.

Potraviny s vysokým obsahem tuku jezte jen zřídka

Přestože se to může zdát nemožné, i během Vánoc a následných vánočních svátků byste si měli dávat pozor na příjem potravin s vysokým obsahem tuků.

Obecně platí, že tučná jídla mají tendenci zpomalovat proces trávení, čímž bude váš organismus více náchylnější k zácpám. Pokud si nechcete pokazit příjemné chvíle Vánoc, vybírejte si raději pěkné, libové maso, které vám nezpůsobí žádné žaludeční potíže.

Zkuste doplňky vlákniny + jezte jídla s vlákninou

Doplňky vlákniny jsou snadno dostupné a účinné při vyvolání stolice, pokud je příčinou vaší zácpy dieta s nízkým obsahem vlákniny. Fungují tak, že dodávají vaší stolici objem neboli objem. To pomáhá vytlačit stolici skrz vaše střeva a ven z těla.

Zde je několik běžných doplňků vlákniny:

A dále také jezte jídla s vysokým obsahem vlákniny. Vyzkoušejte tyto potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

  • oves
  • celozrnný chléb nebo cereálie
  • zelenina a ovoce s vysokým obsahem vlákniny
  • rýže a fazole

PAMATUJTE: Ujistěte se, že pijte hodně vody s těmito potravinami, protože to dále pomůže protlačit stolici vaším systémem.

Začleňte do svého jídelníčku kvalitní probiotika

Probiotika jsou zdravé bakterie, které se přirozeně nacházejí v trávicím traktu.

Sponzorováno

Pomáhají tělu bojovat s účinky špatné stravy, antibiotik a se stresem. Kromě toho mohou zlepšit vstřebávání živin, pomoci prolomit laktózu, posílit imunitní systém a dokonce mohou pomoci i při léčbě syndromu dráždivého tračníku.

Zejména v období svátků je třeba podporovat trávení. Kvůli horšímu jídelníčku, který často míváme. Také to moc pěkně jde prostřednictvím probiotických bílých jogurtů nebo kefíru.

Pijte horké bylinné čaje, třeba zázvorový – obecně hodně pijte

Pomáhají detoxikovat organismus a budovat trávicí sílu. Nejvhodnějším pomocníkem může být právě zázvorový čaj. Zázvorem si můžete dochutit také některá jídla, dle svého uvážení.

Mezi ostatní bylinky, které podporují trávení, patří také heřmánek, máta peprná a skořice. Zkuste je, uvidíte, jak vám pěkně trávení upraví.

Správná hydratace – obvykle alespoň 8 sklenic čisté vody denně – je nezbytná pro normální pohyby střev. Pokud máte zácpu a nepijete dostatečné množství vody, vypití velké sklenice vody může vyvolat pohyb střev.

Každé sousto dobře žvýkejte a nikam nespěchejte

V ideálním případě byste každé sousto měli žvýkat až 30 krát. Větší kusy by se měly rozdělit na menší části, aby již slinné enzymy mohly zahájit proces trávení a urychlit jej tak.

Chcete naučit malý trik? Zkuste položit vidličku nebo lžičku dolů mezi každým soustem, abyste si dopřáli čas na správné žvýkání.

Upřednostněte vařené potraviny před syrovými

Již tradiční východní medicína vysvětluje, že potraviny musí být uvařené, aby příliš nezatížily trávení člověka. Proto se lidem se slabou schopností trávení doporučují vařená jídla – zejména polévka. Syrové pokrmy mohou být pro váš žaludek náročnější na strávení a také studené nápoje to nemusí zlepšit. Takže spíš pijte mírně teplé nápoje.

Sponzorováno

A jak střeva a trávení umíte rozhýbat vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva