Sponzorováno

Gastroparéza – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (25)

  • Gastroparéza představuje klinický syndrom charakterizovaný pomalým vyprazdňováním pevné potravy (a vzácněji i tekutých živin) ze žaludku, což pak způsobuje přetrvávající trávicí příznaky, zejména nevolnost.
  • Gastroparéza je stav, kdy jídlo zůstává ve vašem žaludku déle, než by mělo. Možná uslyšíte, že tento stav váš lékař nazývá opožděné vyprazdňování žaludku.
  • Postihuje především ženy v mladém až středním věku, ale je také známý ovlivnit mladší děti a muže.
  • Diabetes je nejčastější známou příčinou gastroparézy. Může poškodit nervy – včetně bloudivého nervu, který reguluje váš trávicí systém – a určité buňky ve vašem žaludku.
  • Diagnóza je stanovena na základě radiografického testu vyprázdnění žaludku.
  • Diabetici a pacienti s gastroparézou z neznámých (nebo idiopatických) příčin představují dvě největší skupiny gastroparetických pacientů.

Gastroparéza je onemocnění, při kterém se váš žaludek nemůže vyprázdnit od jídla normálním způsobem. Příznaky zahrnují pálení žáhy, nevolnost, zvracení a rychlý pocit plnosti při jídle. Léčba je možná pomocí léků a možný je i chirurgický zákrok.

Co je gastroparéza?

Gastroparéza, což znamená částečné ochrnutí žaludku, je onemocnění, při kterém se váš žaludek nemůže normálním způsobem vyprázdnit od potravy. Pokud máte tento stav, poškozené nervy a svaly nefungují se svou normální silou a koordinací – což zpomaluje pohyb obsahu trávicím systémem.

Gastroparéza je také známá jako opožděné vyprazdňování žaludku a je to starý termín, který dostatečně nepopisuje všechny motorické poruchy, které se mohou objevit v gastroparetickém žaludku.

Toto je běžný stav u lidí, kteří mají cukrovku po dlouhou dobu, ale může se objevit i v jiných situacích. Gastroparéza může být špatně diagnostikována a někdy je mylně považována za vřed, pálení žáhy nebo alergickou reakci. U lidí bez diabetu se tento stav může týkat refluxu kyseliny.

Gastroparéza - ilustrace

Gastroparéza – ilustrace

Dále neexistuje odborná shoda na používání termínu gastroparéza. Někteří specialisté si pro méně výrazné známky zhoršeného vyprazdňování vyhradí termín gastroparéza pro silně narušené vyprazdňování žaludku, přičemž si ponechávají označení opožděné vyprazdňování žaludku nebo funkční dyspepsie (nevředová dyspepsie). Všechny tyto pojmy jsou velmi subjektivní. Neexistuje žádný vědecký základ, kterým by bylo možné oddělit funkční dyspepsii od klasické gastroparézy, kromě intenzity symptomů.

Příčiny – Co způsobuje gastroparézu?

Gastroparéza je způsobena poraněním nervu, včetně poškození vašeho bloudivého nervu.

V normálním stavu bloudivý nerv stahuje (napíná) vaše břišní svaly, aby pomohly přesunout potravu trávicím traktem. V případech gastroparézy poškozuje diabetes váš bloudivý nerv. To zabraňuje správnému fungování svalů žaludku a střev, což brání tomu, aby se jídlo přesouvalo ze žaludku do střev.

Mezi další příčiny gastroparézy patří:

  • Virové infekce.
  • Operace žaludku (břišní) s poraněním vašeho bloudivého nervu.
  • Léky, jako jsou narkotika a některá antidepresiva.
  • Amyloidóza (ukládání bílkovinných vláken v tkáních a orgánech) a sklerodermie (porucha pojivové tkáně, která postihuje kůži, krevní cévy, kosterní svaly a vnitřní orgány).

Jaké jsou příznaky gastroparézy?

Mezi příznaky gastroparézy patří:

  • Pálení žáhy nebo gastroezofageální reflux (záloha obsahu žaludku do jícnu).
  • Nevolnost.
  • Zvracení nestráveného jídla.
  • Rychlá sytost (rychlý pocit sytosti při jídle).
  • Nadýmání břicha (zvětšení).
  • Chronická bolest břicha.
  • Špatná chuť k jídlu a hubnutí.
  • Špatná kontrola krevního cukru.

Jaké jsou komplikace při gastroparéze?

Gastroparéza může způsobit několik problémů:

  • Potraviny, které zůstávají v žaludku příliš dlouho, mohou fermentovat, což může vést k růstu bakterií. To jeproblém.
  • Jídlo ve vašem žaludku může ztvrdnout do pevné hmoty zvané bezoár. Bezoáry mohou způsobit ucpání žaludku, které brání průchodu potravy do tenkého střeva.
  • Lidé, kteří mají cukrovku i gastroparézu, mohou mít i jiné problémy, protože hladina glukózy v krvi rychle stoupá, když jídlo konečně opustí váš žaludek a dostane se do tenkého střeva.
  • Dehydratace (extrémní žízeň).
  • Podvýživa (špatná výživa).

Jak se diagnostikuje gastroparéza?

Váš lékař s vámi projde vaše příznaky a anamnézu. Udělá vám také fyzické vyšetření a může vám nařídit určité krevní testy, včetně hladiny cukru v krvi.

Sponzorováno

Mezi další testy, které se používají k diagnostice gastroparézy, patří:

  • Čtyřhodinový test vyprazdňování žaludku: Toto je test k určení doby, za kterou jídlo projde žaludkem. Technolog vás vezme do místnosti a dá vám k jídlu jídlo označené radioaktivním izotopem. Poté, co sníte toto jídlo, pořídí snímek vašeho žaludku. Bude vám dovoleno opustit oddělení, ale musíte se vrátit za jednu, dvě a čtyři hodiny.
  • SmartPill: Toto je kapsle, která obsahuje malé elektronické zařízení. Tobolku spolknete a jak se pohybuje vaším trávicím traktem, vysílá informaci do přijímače, který máte na sobě, o tom, jak rychle jídlo prochází vaším trávicím traktem.

Léčba – jak se gastroparéza léčí?

Gastroparéza je chronický (dlouhotrvající) stav. To znamená, že léčba obvykle nemoc nevyléčí, ale můžete ji zvládnout a udržet ji pod kontrolou. Lidé s cukrovkou by se měli snažit kontrolovat hladinu glukózy v krvi, aby se snížily problémy s gastroparézou.

Někteří lidé mohou mít prospěch z léků, třeba z těchto:

  • Reglan: Užíváte tento lék před jídlem a způsobí, že se vaše břišní svaly stahují, aby pomohly přesunout jídlo z vašeho žaludku. Reglan také pomáhá omezit zvracení a nevolnost. Mezi nežádoucí účinky patří průjem a vzácně i závažná neurologická (nervová) porucha.
  • Erythromycin: Jedná se o antibiotikum, které také způsobuje žaludeční kontrakce a pomáhá vysouvat jídlo ven. Mezi vedlejší účinky patří průjem a vznik rezistentních bakterií z dlouhodobého užívání antibiotik.
  • Antiemetika: Jedná se o léky, které pomáhají kontrolovat nevolnost.

Operace při gastroparéze

Lidé s gastroparézou, kteří mají stále nevolnost a zvracení i po užití léků, mohou mít prospěch z operace. Jedním typem chirurgického zákroku pro gastroparézu je elektrická stimulace žaludku, což je léčba, která vysílá mírné elektrické šoky do vašich břišních svalů. Při tomto postupu vám váš lékař vloží do břicha malé zařízení zvané žaludeční stimulátor. Stimulátor má dva vodiče, které jsou připojeny k vašemu žaludku a poskytují mírné elektrické šoky. Váš lékař může upravit sílu elektrických výbojů. Zařízení běží na baterii, která vydrží až 10 let.

Další operací ke zmírnění příznaků gastroparézy je bypass žaludku, při kterém váš ošetřující tým vytvoří malý váček z horní části vašeho žaludku. Rozdělují tenké střevo na polovinu a spodní konec připevňují přímo k váčku tenkého žaludku. To omezuje množství jídla, které můžete sníst. Tato operace je pro osoby s obezitou a cukrovkou účinnější než léky nebo žaludeční stimulátor.

Existují nějaké jiné způsoby léčby gastroparézy?

Novější léčba gastroparézy se nazývá perorální endoskopická pyloromyotomie (g-poem) (POP). Jedná se o nechirurgický postup, při kterém váš lékař vloží endoskop (dlouhý, tenký, flexibilní nástroj) do vašich úst a posune jej do žaludku. Váš lékař pak přeřízne pylorus, ventil, který vyprazdňuje váš žaludek, což umožňuje snadnější přesun potravy z vašeho žaludku do tenkého střeva.

V těžkém případě gastroparézy může váš lékař rozhodnout, že by vám prospěla sonda pro výživu nebo jejunostomická sonda. Chirurg zavede hadičku přes vaše břicho do tenkého střeva. Abyste se takto nakrmili, vložte živiny do sondy a ty jdou přímo do tenkého střeva. Tímto způsobem projdou kolem žaludku a rychleji se dostanou do vašeho krevního oběhu. Jejunostomická sonda je obvykle dočasným opatřením.

Další možností léčby je intravenózní neboli parenterální výživa. Jedná se o metodu krmení, při které se živiny dostávají přímo do vašeho krevního oběhu katetrem umístěným do žíly v hrudníku. Stejně jako jejunostomická sonda má být parenterální výživa dočasným opatřením pro těžký případ gastroparézy.

Mám změnit jídelníček, když mám gastroparézu?

Jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci kontrolovat příznaky gastroparézy, je změnit své každodenní stravovací návyky. Například místo tří jídel denně můžete jíst šest malých jídel. Tímto způsobem je ve vašem žaludku méně jídla – nebudete se cítit tak sytí a jídlo bude snazší opustit váš žaludek.

Dalším důležitým faktorem je textura jídla. Váš lékař vám může doporučit tekutiny a potraviny s nízkým obsahem reziduí (například byste měli jíst jablečnou šťávu místo celých jablek s neporušenou slupkou).

Sponzorováno

Měli byste se také vyhýbat potravinám s vysokým obsahem tuku (který může zpomalit trávení) a vláknině (která je obtížně stravitelná).

Zdroje článku a odborné studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva