Sponzorováno

Alergie na ryby (tuňáka, lososa) – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

  • Alergie na ryby je alergická reakce na ryby s ploutvemi, jako je tuňák, halibut a losos. Pokud máte alergii na ryby a jíte ryby s ploutvemi, proteiny v rybách spustí váš imunitní systém, aby uvolnil histamin, chemickou látku, která způsobuje příznaky alergické reakce.
  • Alergie na ryby nejsou velmi častou potravinovou alergií. Mnoho lidí poprvé zažije alergii na ryby jako dospělí, i když děti mohou mít alergii na ryby také.
  • Alergie na ryby není totéž jako alergie na měkkýše, což je alergie na zvířata (bez ploutví), jako jsou krabi, krevety a humři.

Alergie na ryby (tuňáka, lososa) - příznaky, příčiny a léčbaAlergie na ryby je taková, při které váš imunitní systém reaguje abnormálně na ryby, jako je tuňák, halibut nebo losos. Jde o poněkud méně častou formu potravinové alergie, která postihuje více ženy než muže a dospělé více než děti.

Alergie na ryby se často vyvine již v raném dětství, ale na rozdíl od alergie na mléko nebo vejce obvykle přetrvávají i po školním věku.

Příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné a mohou zahrnovat kožní vyrážky, respirační příznaky, gastrointestinální potíže a anafylaxi (která vyžaduje naléhavou péči).

Alergie je častější v oblastech, kde jsou ryby převažující součástí místní stravy, jako je Skandinávie a části Asie. Alergie nemusí být vyvolána pouze konzumací ryb, ale také dotykem s rybou nebo konzumací potravin, ve kterých jsou použity vedlejší produkty z ryb.

Příznaky alergie na ryby

Příznaky alergie na ryby jsou podobné jako u jiných potravinových alergií a většinou se objeví do 1 hodiny po jídle. Patří mezi ně tyto příznaky:

  • Kopřivka nebo kožní vyrážka
  • Svědění po těle
  • Ucpaný nos a kýchání (alergická rýma)
  • Bolesti hlavy
  • Dýchací potíže (astma)
  • Poruchy trávení a bolesti žaludku
  • Říhání, nadýmání nebo plynatost
  • Průjem
  • Nevolnost nebo zvracení

Příznaky se mohou vyvinout také pouhým vdechnutím vařených ryb nebo kontaktem s povrchy nebo nádobím používaným k přípravě ryb. V některých případech se může vyvinout kožní reakce zvaná kontaktní dermatitida pouhým dotykem ryb nebo zbytků ryb.

U některých lidí se alergie na ryby může stát těžkou a vést k rychlému rozvoji anafylaxe. Tato nebezpečná celotělová reakce je charakterizována rozsáhlou vyrážkou, otokem obličeje a jazyka, sípáním, dušností, rychlým srdečním tepem, deliriem a pocit blížící se zkázy.

Pokud není anafylaxe okamžitě léčena injekcí epinefrinu a jinými nouzovými intervencemi, může vést k šoku, kómatu, srdečnímu nebo respiračnímu selhání a dokonce smrti. Tak na to pozor.

Příčiny alergie na ryby

Alergie jsou způsobeny abnormální imunitní reakcí na jinak neškodný spouštěč alergie, známý jako alergen. Když k tomu dojde, imunitní systém uvolní látku známou jako imunoglobulin E (IgE), která způsobí, že se žírné buňky a další krevní buňky rozlomí a uvolní histamin do krevního řečiště.

Normální úlohou histaminu je rozšiřovat krevní cévy, aby se větší imunitní buňky mohly dostat do místa poranění nebo infekce. V nepřítomnosti poranění nebo infekce mohou histaminy vyvolat kožní, respirační a gastrointestinální příznaky, které známe jako alergické reakce.

Primárním alergenem odpovědným za alergii na ryby je protein známý jako parvalbumin (studie na toto téma zde).

Parvalbuminy se mezi různými druhy ryb liší jen málo, což znamená, že alergie na jednu rybu obvykle vyústí v alergii na jiné ryby (stav známý jako polysenzibilizace).

Parvalbuminy jsou extrémně odolné vůči teplu a nerozpadají se snadno ani po hodinách vaření. Jako takový můžete být na kousek pečeného lososa stejně citliví jako na syrové sashimi.

Je zajímavé, že i když můžete být alergičtí na různé druhy ryb, alergie na ryby vás nepředurčuje k alergii na měkkýše. Alergie na měkkýše zahrnuje zcela odlišný alergen známý jako tropomyosin, který se vyskytuje u korýšů a měkkýšů (studie na toto téma zde).

Ryby spojené s touto alergií

Mezi více než 20 000 známými druhy ryb existuje několik, u kterých je riziko alergie obzvláště vysoké. Podle výzkumu zveřejněného v The Frontiers of Immunity mezi ně patří:

  • Kapr
  • Treska
  • Platýs
  • Halibut
  • Sleď
  • Makrela
  • Sardinka
  • Losos
  • Mořský okoun
  • Mečoun
  • Tilapie
  • Pstruh
  • Tuňák

Ostatní potraviny

Kromě ryb samotných se ryby nebo rybí vedlejší produkty často používají k výrobě tak oblíbených jídel nebo koření, jako je worcestrová omáčka, dresink na salát Caesar, caponata (pochutina ze sicilského lilku), taramasalata a omáčka nuoc châm.

Sponzorováno

Rybí želatina, získaná z kostí a chrupavek ryb, se často používá jako nastavovací činidlo do feferonek, párků v rohlíku a dalších druhů zpracovaného masa. Podobně se rybí moučka běžně používá v některých organických hnojivech.

Diagnóza alergie na ryby

Alergie na ryby se často pozná podle příznaků brzy poté, co jste snědli ryby nebo jste byli vystaveni rybám. K potvrzení, že příčinou jsou ryby, může alergolog doporučit dva minimálně invazivní testy:

  1. Kožní vpichové testy zahrnují zavedení malého množství podezřelého alergenu pod kůži. Pokud jste alergičtí na jeden z několika testovacích vzorků, během 15 až 60 minut se u vás ukáže zanícený pupínek.
  2. Krevní testy protilátek se používají ke kontrole přítomnosti imunitního proteinu zvaného protilátka proti parvalbuminu, kterou vaše tělo produkuje v reakci na rybí alergen.

Pokud testy nejsou přesvědčivé, může váš alergolog doporučit orální potravinový provokační test. Jedná se o postup, při kterém sníte malé množství ryb, abyste zjistili, zda máte reakci.

Vzhledem k tomu, že reakce na orální potravinový provokační test může být závažná, provádí se pouze v přítomnosti a pod vedením lékaře, který může v případě potřeby poskytnout pohotovostní léčbu.

Orální potravinový provokační test by nikdy neměl být prováděn jako domácí experiment.

Diferenciální diagnostiky

Aby se zajistilo, že zdrojem vašich příznaků jsou ryby, a ne nějaký jiný stav, může váš lékař chtít prozkoumat další možné příčiny. Jedním takovým příkladem je scrombroióza, typ otravy jídlem, při kterém se produkuje vysoké množství histaminu, když se ryba začne kazit.

Jiné reakce mohou být způsobeny přirozeně se vyskytujícími rybími toxiny, které mohou způsobit otravu u lidí. Ciguatera, který se vyskytuje v rybách, jako je kanic, makrela a chňapal, je celosvětově nejčastěji hlášeným onemocněním rybím toxinem. Způsobuje gastrointestinální, neurologické a kardiovaskulární symptomy.

Méně často se u některých lidí může objevit zkřížená reakce na kuře a ryby, u kterých může skutečná alergie na kuřecí parvalbumin někdy vyvolat zkříženou reakci na ryby.

Léčba alergie na ryby

Vzhledem k tomu, že se parvalbuminy vyskytují v různé míře v různých druzích ryb, může vám samozřejmě dobře prospět vyloučení všech ryb z vaší stravy, pokud jste alergičtí. To zahrnuje jakékoli omáčky, koření nebo připravená jídla, která obsahují ryby nebo rybí vedlejší produkty.

Ryba je jedním z osmi alergenů, které musí být uvedeny na všech etiketách složek potravin podle zákona o označování alergenů a ochraně spotřebitele z roku 2004. Podle zákona musí výrobce identifikovat druh použité ryby a zajistit, aby bylo vše jasně označeno.

Pokud jsou vaše příznaky alergie mírné, můžete je často léčit volně prodejným perorálním antihistaminikem. Pokud vám hrozí závažná reakce, může vám být doporučeno mít u sebe jednorázový, předplněný injektor epinefrinu, jako je EpiPen, který byste si v případě nouze vstříkli do stehna.

Vyhněte se rybím restauracím a rybím trhům, kde můžete být neúmyslně vystaveni rybám.

I když alergie na ryby je obecně méně častá než alergie na mořské plody nebo ořechy, může být stejně závažná. Za tímto účelem byste měli podniknout kroky k ochraně sebe sama.

Přidáme některé z užitečnějších tipů:

  • Vždy čtěte etikety výrobků. Pokud nevíte, zda je ingrediencí na etiketě ryba, vyhledejte si ji na svém smartphonu.
  • Nechte někoho jiného nakupovat ryby. Dokonce i v těch nejčistších odděleních s mořskými plody budou povrchy, nádoby a obaly pravděpodobně vystaveny zbytkům ryb.
  • Vyhněte se rybím restauracím. I když zvolíte hovězí maso, fritézy a pánve budou pravděpodobně použity k vaření ryb. Existuje prostě příliš mnoho příležitostí pro křížovou kontaminaci, než aby bylo možné riskovat.
  • Buďte opatrní v asijských restauracích. Mnoho tradičních jídel, včetně jarních závitků a kari, pravidelně kombinuje maso a mořské plody. Mnoho polévek se také vyrábí z rybích vývarů nebo obsahují bonito vločky (sušený fermentovaný tuňák). Pokud si nejste jisti, jaká ingredience je v nabídce, zeptejte se.

Nejlepší způsob, jak předejít alergii na ryby, je vyhýbat se potravinám a potravinám, které ryby obsahují. I když neexistuje žádný lék na alergii na ryby, existuje několik způsobů léčby alergie na ryby, které vám mohou pomoci zvládnout váš stav.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou zkušenost s alergií na ryby? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Alergie na ryby (tuňáka, lososa) – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Martina H. napsal:

    Dobrý den, děkuji za Váš článek. Je to přehledný a jednoduchý exkurz do problematiky potravinové alergie/alergie na ryby.
    Zkušenosti s alergií bohužel máme. Syn je alergický na ryby tak, že stačí, když ucítí pach ryby a téměř okamžitě upadá do anafylaktického šoku. V běžném životě docela peklo :( … stačilo, když sousedi v bytovém domě v přízemí dělali k obědu rybu a pach se dostal stoupačkami k nám do bytu. Nebo když jsme jeli tramvají a přistoupil cestující, který byl na meníčku v restauraci. A i když rybu neměl, byla z oblečení cítit… opět anafylaxe… a to bych mohla pokračovat. Neexistuje zatím léčba, která by vedla k vyléčení. Díky skvělým lékařům z kliniky v Praze je náš syn druhým rokem na biologické léčbě, která mu vypíná reakce při kontaktu s pachem ryby, nebo fyzickém kontaktu/dotyku. Rybu sice dál sníst nesmí… ale to už se v rámci možností dá pohlídat.
    Pěkný den. Martina H.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva