10 častých symptomů a příznaků rakoviny, které bohužel ignorujeme 4.82/5 (11)

Sponzorováno

10 častých symptomů a příznaků rakoviny, které bohužel ignorujemeKdyž jde o bolest, nebo jiné zdravotní problémy, mnohým z nás se mohou zdát nepodstatné. Ovšem pozor, neznamená to, že byste je neměli brát vážně. Mohou být znakem toho, že vám hrozí rakovina.

Nedávný nový výzkum zjistil, že dokonce i nejběžnější onemocnění mohou být ve skutečnosti prvními varovnými signály rakoviny. Výzkumu se zúčastnilo 1 729 dospělých lidí nad 50 let. Byl publikován ve Velké Británii. Respondenti ohodnotili, jak vážně vnímají seznam 17 nemocí – 10 z nich byly ve skutečnosti znaky rakoviny. Také uvedli, zda někdy nedávno pocítili tyto symptomy a pokud ano, jak je snášeli. Ukázalo se, že mnoho lidí si nevšímá těchto varovných signálů tak jak by měli, říká autorka studie Katrina Whitakerová, výzkumnice z Univerzity College v Londýně. „Někteří lidé si nemyslí, že symptomy jsou vážné a vůbec je nenapadne, že by mohly znamenat rakovinu. Pro většinu z nich, tyto varovné signály neznačí rakovinu,“ říká. „Pro pár lidí však mohou znamenat začátek rakoviny a tak čím dříve půjdete k doktorovi, tím spíš vám on může zachránit váš život. Pokud máte alespoň jeden z těchto příznaků a který po delší době jen tak z ničeho nic nezmizí, jděte se poradit se svým praktickým lékařům,“ říká Whitakerová.

Zde je 10 symptomů, které je třeba brát vážně

1. Výrůstky nebo opuchliny

Je nejlepší zkontrolovat jakékoliv zvláštní výrůstky lékařem. Podle průzkumu, 7.5% lidí nahlásilo nevysvětlitelný výrůstek. Přestože 67% kontaktovalo svého lékaře, 77% si nemyslelo, že by to mohlo být vážné.

2. Kašel / chrapot

Je sezóna rýmy a chřipky, tak se kašel může zdát jako zcela normální. Ale pokud kašel přetrvává, mohlo by to naznačovat rakovinu hrtanu, plic, štítné žlázy. To byl nejčastější symptom mezi účastníky studie. „Víme, že v současnosti jsou kašel a rýma všude tak nedoporučujeme každému, který mě kašel, aby hned šel k lékaři“ říká Whitakerová. „Ale když máte symptom, který jen tak nezmizí nebo je neobvyklý, nebojte se poradit se svým lékařem.“

3. Změny ve vyprazdňování

Podle studie 18% lidí zažívalo změny v načasování, množství a velikosti jejich stolice. Přestože jsou obvykle tyto změny způsobené některými jídly nebo léky, pokud spatříte, že se to stává příliš často, mohlo by to být znakem rakoviny tlustého střeva.

4. Změny v aktivitě močových cest

Protože infekce močových cest jsou u žen časté, tento symptom je často přehlížen a považován za pouhou infekci močových cest. Ale jestli jste muž nebo i žena, pokud zaregistrujete krev ve své moči, máte časté nucení močit nebo cítíte bolest ve chvíli kdy se vyprazdňujete, určitě jděte k lékaři, abyste vyloučili rakovinu močových cest, ledvin nebo rakovina prostaty.

Sponzorováno

5. Nevysvětlitelná přetrvávající bolest

Přetrvávající bolest je způsob těla, jak signalizovat problém. Může to být cokoliv od rakoviny kostí až po rakovinu vaječníků. Americká společnost pro výzkum rakoviny říká, že bolest z rakoviny obvykle znamená, že se rakovina šíří. A to je dobrý důvod proč nezahálet a objednat se u svého lékaře. Jedno šokující zjištění ze zmíněné studie: jen kolem 35% lidí v této studii bylo přesvědčeno, že bolest může být vážný problém.

6. Přetrvávající bolest v krku

Bolest v krku může být znakem zimního počasí, ale přetrvávající bolest by mohla znamenat něco mnohem horší než například rakovinu hrtanu nebo hrdla. U těch, kteří se zúčastnilo průzkumu téměř 78% si nemyslí, že bolesti v krku jsou vážným symptomem.

TIP: Přečtěte si článek na téma minerály v těle a rakovina

7. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Americká společnost pro výzkum rakoviny uvedla, že nevysvětlitelná ztráta 5 kg nebo více může být prvním příznakem rakoviny. Tento varovný signál je častý u těch, kteří mají rakovinu slinivky, žaludku, plic nebo jícnu.

8. Potíže s polykáním

Zúžení hrdla – ačkoli není běžným symptomem v této studii – může být problémem nervů nebo imunitního systému nebo předzvěstí různých onemocnění včetně rakoviny jícnu, žaludku nebo hrdla. Takže pozor na to.

9. Krvácení

Vykašlávání krve může signalizovat rakovinu plic, krev ve stolici může být signálem rakoviny střeva nebo konečníku. Ženy, které pociťují nevysvětlitelné vaginální krvácení by měly být zkontrolovány na rakovinu děložního čípku. Proud krve z bradavek může signalizovat rakovinu prsu, zatímco krev v moči může znamenat rakovinu močových cest nebo ledvin. Neobvyklé krvácení se může objevit během jednotlivých fází rakoviny a mělo by znamenat návštěvu lékaře.

10. Různé změny mateřských znamének

Ze 7% respondentů, kteří uvedli změnu vzhledu mateřského znaménka, pih nebo bradavic, jen 47% navštívilo svého lékaře. Co je problematičtější, více než 88% z nich si nemyslí, že je to vážný symptom, i když by to mohlo být příznakem rakoviny kůže, která je většinou léčitelná.

TIP: Mohou Fénixovy léčit rakovinu?

VIDEO: Co je to rakovina?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva