Sponzorováno

Zdravé potraviny pro děti – TOP 10 výborných a zdravých potravin, které děti milují 4.8/5 (10)

Dejte dětem sýr, cottage, tvaroh nebo i ořechy

Dejte dětem sýr, cottage, tvaroh nebo i ořechy

Situace je taková, že mnohé děti nemají dostatek vápníku a mnoho z nich nejí dostatek ovoce, takže smoothies mohou být vhodným a chuťově výborným obohacením dětského jídelníčku. Smoothies jsou rychlé a jednoduché na přípravu a jsou skvělé, když ráno spěcháte.

Vybíravost dětí v oblasti jídla nebývá až tak ojedinělým jevem. Asi každý rodič by o tom uměl pěkně vyprávět. V každém případě i děti mají svá oblíbená a neoblíbená jídla. Ale z pohledu rodiče je důležité myslet na jejich výživové potřeby.

„Vždy mě pobaví, když se mě lidé ptají, jak jedly mé děti, když byly malé. Vzhledem k mé práci si mnoho rodičů myslí, že museli být dokonalí strávníci, resp. že jsem měla v rukávu nějaké speciální triky, díky kterým přímo prosili o brokolici a jiné zdravé potraviny. Pravdou je, že mé děti se nijak nelišily od většiny ostatních dětí. Dokonce se mi stalo i to, že chtěli jíst každý den totéž,“ vzpomíná Susan Bowermanová, specialistka pro vzdělávání v oblasti výživy.

Susan Bowermanová se podělila o svůj seznam prospěšných potravin pro děti:

1. Smoothies

Mnohé děti nemají dostatek vápníku a mnoho z nich nejí dostatek ovoce, takže smoothies mohou být vhodným obohacením jídelníčku. Jsou rychlé a jednoduché na přípravu a jsou skvělé, když ráno spěcháte.

Děti si je také rády připravují sami. Pokud máte po ruce všechny ingredience, jako nízkotučné mléko, proteinový prášek a trochu mraženého ovoce, můžete to už nechat na děti. Jen na ně dohlídněte.

2. Mrkev

Děti a zelenina často nejdou dohromady, ale sladká křupavá syrová mrkev je výjimkou. Je bohatá na betakaroten, který podporuje zdravý vzhled pokožky i zrak a je také dobrým zdrojem vlákniny. Už jen nakrájená syrová mrkev je chutná, ale můžete ji vyzkoušet podávat s nějakou dobrou salsou.

Mrkev děti milují, ale musíte ji pěkně umýt a nakrájet na malé špalíčky, aby se dětem pohodlně jedla a držela.

3. Ovesné vločky

Příprava ovesných vloček, které jsou přirozeně bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B, trvá jen několik minut. Zkuste je připravit místo vody s nízkotučným nebo sójovým mlékem, abyste zvýšili obsah vápníku a bílkovin. Potom je jen trošku oslaďte, třeba čekankovým sirupem, a vmíchejte do nich nakrájené ovoce, například banány nebo jablka.

Ovesné vločky jsou zdravou snídaní pro děti, ale také skvělou svačinkou. Oves má vysoký obsah rozpustné vlákniny, což zvyšuje počet prospěšných bakterií v trávicím traktu spolu s dalšími zdravotními přínosy.

Vynechejte ochucené ovesné vločky s vysokým obsahem cukru a připravte sobě i dětem pravou ovesnou kaši s celými ovesnými vločkami. Přidejte asi 1/8 lžičky skořice a několik nakrájených jablek pro sladkou chuť. A třeba i med.

4. Jahody

Obecně děti milují jahody, protože mají skvělou chuť. Jsou také plné vitamínu C, draslíku a vlákniny. Když není zrovna sezóna, sáhnout můžete i po mražených jahodách. Stačí je pak přidat do smoothie, nebo i do jogurtu. A děti si skvěle pošmáknou.

5. Oříšky (různé)

Namísto čipsů nabídněte dětem oříšky, abyste uspokojili jejich chuť po něčem křupavém a slaném. Ořechy, jako jsou mandle, vlašské ořechy nebo pistácie, poskytují prospěšné tuky, bílkoviny a minerály, jako je zinek a hořčík.

Lékaři dříve doporučovali odepřít dětem ořechy kvůli riziku alergické reakce, ale novější důkazy naznačují, že zavedení ořechů v raném věku toto riziko snižuje.

Sponzorováno

Nicméně pozor, ořechy mohou představovat nebezpečí udušení, takže se ujistěte, že vaše dítě je schopno zvládnout jeho tvar, než mu dáte ořechy jako svačinu.

6. Fazole

Fazole je pro děti dvojnásob výživná. Je nejen dobrým zdrojem železa, ale také skvělým zdrojem vlákniny. Většina dětí bude
v pohodě jíst konzervované fazole ochucené trochou kečupu, BBQ omáčkou nebo salsou. Můžete také vyzkoušet fazolovou polévku, případně rozmixovat fazole v mixéru s trochou soli, citrónem a olivovým olejem jako chutný dip k syrové zelenině.

7. Tuňák

I když mnohé děti ohrnují nad rybami nos, tuňákový salát je pro ně k údivu docela akceptovatelný. Jako všechny ryby, i tuňák je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a je bohatý na bílkoviny.

Zkuste smíchat konzervovaného tuňáka s rozmačkaným avokádem místo majonézy pro zdravější tuňákový salát a podávejte ho s celozrnným pečivem – děti si rádi dělají vlastní „obložené chlebíčky“.

8. Jogurt

Bílý jogurt je vynikající svačina pro děti, protože je dobrým zdrojem bílkovin a vápníku. Vápník je zvláště důležitý pro vyvíjející se kosti dětí. Některé jogurty obsahují také živé bakterie, které prospívají trávicímu systému.

Většina jogurtů nabízených dětem má ale hodně vysoký obsah cukru. Těmto jogurtům se vyhněte. Místo toho zvolte obyčejný plnotučný, bílý jogurt a oslaďte ho čerstvým ovocem nebo pokapejte medem.

Pozor: med nedávejte kojencům mladším 12 měsíců, protože jsou vystaveni většímu riziku vážné infekce zvané botulismus.

9. Cottage sýr (či tvaroh)

Cottage sýr je čerstvý a smetanový sýr, který je dostatečně měkký, aby ho mohli jíst i kojenci. Je velmi bohatý na bílkoviny a je dobrým zdrojem selenu, vitamínu B12 a vápníku. Třeba vitamin B12 je důležitý pro správný růst a vývoj mozku u dětí.

Cottage sýr můžete podávat samotný, posypat čerstvým či sušeným ovocem nebo použít jako krémovou pomazánku na celozrnný toast.

10. Kousek sýra

Sýr se skládá převážně z bílkovin a tuku a je dobrým zdrojem vápníku. Studie ukazují, že konzumace sýrů a dalších mléčných výrobků je obecně spojena s lepší celkovou kvalitou jídelníčku. Plnotučné mléčné potraviny významně přispívají k nutričním požadavkům dítěte na vápník, hořčík a vitamíny A a D.

Sýr dodává dětem kvalitní bílkoviny, které jsou potřebné pro správný růst. Protein děti také skvěle zasytí.

Některé studie navíc uvádějí, že u dětí, které jedí sýr, je méně pravděpodobné, že budou mít zubní kaz.

Potravin, které jsou pro děti super a milují je, je samozřejmě více. Tak třeba krůtí či kuřecí maso. Krůtí maso je dobrým zdrojem bílkovin, které jsou zodpovědné za stavbu a opravu tkání ve vašem těle. Je také velmi syté, což může pomoci dětem cítit se mezi jídly spokojeně.

A nebo avokádo – to je plné pro srdce prospěšných tuků spolu s vlákninou, folátem, kyselinou pantotenovou, draslíkem, několika antioxidanty a vitamíny C a K.

Sponzorováno

A které zdravé dobroty dáváte dětem vy? Budu moc ráda, pokud mi to napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte o dětech

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva