Obsah článku
Pivo obsahuje koktejl nejrůznějších látek. Nejčastější živinou v pivu jsou sacharidy – cukry pocházející z ječného sladu. Je jich zde hned několik druhů. Díky enzymatickému kvašení se cukry nachází ve svých nejjednodušších podobách. Proto sacharidy obsažené v pivu uvolňují energii velmi rychle. Pivo je „potravina“ s nejvyšším glykemickým indexem. Nejrychlejší cukr – glukóza (hroznový cukr) má GI 100. Hodnota GI maltózy (cukr sladový), tedy piva je ještě vyšší – 110. Nebýt obsahu alkoholu, bylo by pivo suverénně nejrychlejší glykemickou vzpruhou při hlaďáku vznikajícím při dlouhodobých vytrvalostních výkonech.
V pivu najdeme malé množství bílkovin s docela vyrovnaným spektrem aminokyselin. Tradičně bývá zdůrazňován obsah vitamínů B v pivu. Béčka v něm určitě jsou, ale samotný alkohol v pivu obsažený mnoho vitamínů řady B v těle znehodnotí. K dispozici máme v jiných potravinách mnohem výhodnější zdroje vitamínů B. Zastoupení minerálních prvků v pivě je velmi výhodné. Nachází se v organických podobách, proto se draslík, hořčík, sodík, chloridy, fosfor dobře zužitkovávají.
Pozitivní je obsah antioxidačně působících polyfenolů, které bojují proti škodlivým volným radikálům. Hořké látky podporují trávicí procesy v zažívacím traktu. Malé množství piva po „náročnějším“ jídle je účinným pomocníkem při zažívání.
Zajímavá je celková energetická hodnota piva. Mezi různými druhy piv jsou poměrně velké rozdíly. Světlá piva mají obecně méně kalorií než piva tmavá. Silnější piva – s vyšším množstvím alkoholu jsou též energeticky bohatší. Světlé desetistupňové pivo má asi o ¼ méně energie než běžná limonáda. Problém však je, že limonády víc jak půllitr většinou nevypijeme. U piva se takováto dávka dá lehce navýšit hned několikrát.
TIP: Pivo a zdraví
Sponzorováno
Zajímavé otázky o pivu
Zabíjí pivo a mozkové buňky?
Pivo jako takové mozkové buňky nepoškozuje. Mozkové buňky může poškodit alkohol, který je v pivu obsažen. Záleží na množství, které zkonzumujete. Pokud vypijete 2 piva denně, rozhodně nedojde k poškození mozku. K poškození funkce mozkových buněk dochází dlouhodobým nadměrným užíváním alkoholu. Pivo obsahuje celou řadu vitamínů B a dalších látek, které jsou nezbytné pro správné fungování nervové soustavy.
Co pivo a cholesterol?
Pivo neobsahuje cholesterol, ale obsahuje látky, které podporují tvorbu kladného cholesterolu a potlačují tvorbu záporně působícího cholesterolu.
Pivní břicho a pravda o něm
Při mírném pití piva se hmotnost nemění, ba co více, při konstantním přísunu kalorií, může hmotnost klesat. To je způsobeno tím, že v těle dochází ke snížení podílu tuků, neboť alkohol má zpomalující účinek na výměnu tuků. Skutečnou příčinou pivního břicha jsou vysoce kalorická tučná jídla. Profesor Keul z Univerzitní kliniky Freiburg ukazuje, že je třeba odstranit řadu předsudků, které souvisejí s mírnou konzumací alkoholu. Patří k nim i mínění, že se po pivu tloustne. Jde tedy především o životní a stravovací návyky spojené s vysokou konzumací piva.
Pivo a dieta
Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů i antioxidantů je dobré jednou za čas si jeden půllitr piva dopřát i při dietě. Ideálně ale nealkoholické, které nebude zbytečně přidávat energii a sacharidy do vašeho denního příjmu. A už vůbec ne sladká piva typu radler, ve kterých jsou často chemická sladidla, která nám zrovna moc neprospívají. Pokud sáhnete po alkoholickém pivu, zvolte světlou desítku, která je z hlediska přísunu energie nejvhodnější.
Když pijete malé množství piva, je to zdravé
S tímto tvrzením nelze než souhlasit. Složkou piva, o které toto tvrzení platí absolutně, je alkohol. V malém množství byl jeho příznivý vliv jednoznačně prokázán. Stejně tak je známa jeho škodlivost při nadměrném užívání. Tedy v malém množství lékem, ve velkém množství jedem. Při umírněné konzumaci piva jsou jeho příznivé účinky na lidský organizmus a jeho zdraví nezpochybnitelné. Každý má tedy svobodnou volbu v tom, jak s uvedenými fakty naloží a jak se ve vztahu k pivu zachová.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi pivo? Budeme moc rádi za komentáře.
A dále si přečtěte
Zdroje článku a studie
- Nutritional and health benefits of beer Autor: M A Denke
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články