Sponzorováno

Jak si vyrobit kvásek? Jednoduchý postup + recept na domácí kváskový chléb! 4.85/5 (13)

Jak si vyrobit kvásek? Jednoduchý postup + recept na domácí kváskový chléb!Domácí kvásek je chutnější a také zdravější, než klasické droždí. Připravili jsme pro vás recept a návod, jak si jednoduše vyrobit kvásek doma. Bude to sice trvat pár dní, ale výsledek určitě stojí za to!

Zkuste si založit svůj vlastní kvásek

Omrzely vás už chleby z pekárny nebo byste jednoduše chtěli vyzkoušet něco nového? Zkuste si založit svůj vlastní kvásek a péct si pečivo z něj doma!

Když se rozhodnete podstoupit dobrodružnou cestu za výrobou vlastního kvásku, měli byste vědět, že kvásek je vlastně jako živý tvor a během jeho růstu mu musíte poskytovat neustálou péči ve formě krmení, stálé teploty a kontroly.

Jak si vyrobit kvásek doma?

Základní ingredience pro výrobu kvásku doma jsou žitná mouka a voda. Nic jiného, ​​kromě trpělivosti, už potřebovat nebudete. Kvásek se vyrábí během čtyř dnů.

První den se kvásek založí, druhý a třetí den probíhá jeho krmení a čtvrtý den je kvásek připraven k pečení nebo k dalšímu skladování v chladničce.

1. Den: založení kvásku

Připravte si zavařovací sklenici nebo jinou větší nádobu až do 1 litru objemu, žitnou mouku a vodu. Dále postupujte následovně:

  1. Smíchejte vodu a mouku zhruba v poměru 1:1, vody může být o trochu víc.
  2. Použijte 50 – 100 g mouky, záleží především na velikosti vaší nádoby.
  3. Po zamíchání přiklopíme víčkem nebo jinak přivřeme nádobu a necháme odpočívat nejlépe při stále stejné teplotě.

2. Den: první krmení kvásku

Tento den by mělo být těsto nakyslé. Promícháme a ochutnáme, je-li nakyslé, můžeme přistoupit ke krmení, pokud není, počkáme do dalšího dne. Krmení kvásku by mělo probíhat ve stejnou dobu jako jeho založení.

Žitné mouky se přidává tolik, kolik je momentálně založeného kvásku, tedy máme-li 50 g mouky a 60 ml vody, mouky budeme přidávat 110 g. Rovněž tolik přidáme ke kvásku vody a zase uchováváme při stejné teplotě.

Sponzorováno

PAMATUJTE: Důležitým ukazatelem, jak se kvásku daří, je jeho vzhled i chuť. Kvásek by měl mít stále stejnou barvu a měly by se v něm tvořit bublinky, zpočátku menší, pak by měly nabývat na objemu. Chuť kvásku by měla být kyselá a vůně naopak příjemná a výrazná – asi jako při kvašení ovoce. Ovšem ne každému musí kvásek vonět, proto se orientujte spíše podle chuti.

3. Den: druhé krmení kvásku

Dnes byste měli nakrmit kvásek zase dvojitým množstvím mouky i vody. Pokud by to znamenalo krmení příliš velkým objemem a kvásek by se vám do sklenice už nemusel vejít, můžete si oddělte třeba pouhých 50 g a nakrmit ho 50 g mouky a přidat vodu.

Zbytek můžete uchovat v chladničce pro další použití. Zase byste měli kvásek krmit ve stejnou dobu jako včera.

4. Den: uchovávání kvásku

Kvásek by měl být hotov. Měl by mít výraznou vůni a kyselou chuť, ale ne příliš agresivní. Z kvásku si můžete upéct svůj první kváskový chléb, recept naleznete níže.

Teď už stačí kvásek jen vést, tedy držet při životě, krmit a znovu z něho péct. Kvásek by měl být uložen v uzavřené zavařovací sklenici v chladničce.

Recept na kváskový chléb

Budete potřebovat:

  • 300 g kvásku
  • 300 g pšeničné chlebové mouky
  • 140 g vody
  • 10 g soli
  • 5 g kmínu

Všechny suroviny zpracujeme ve velké míse a velmi dlouho mícháme. Konzistence těsta by měla být spíše řidší, při nadzvednutí vařečky by se měly tvořit provazce těsta.

Těsto vyklopíme z mísy a mícháme na pomoučněné ploše. Přestože bude těsto řídké, postupným zapracováním a překládáním těsta se z něj stane hladká koule.

Z těsta vyrobte hezky oblý bochník, který necháte asi půl hodiny odpočívat pod utěrkou. Potom těsto přeneste do pořádně vysypané ošatky a nechte kynout. Kynutí může trvat až 5 hodin.

Chléb pečeme na 250 stupňů s trochou vody na dně trouby. Pečeme přibližně půl hodiny, to, že je chléb dopečený poznáme podle dutého zvuku při poklepání na kůrku.

Tak co, jak se vám kváskový chléb povedl?

VIDEO: Jak upéct kváskový chleba krok po kroku

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva