Sponzorováno

Manukový med a zdraví – jeho TOP účinky a vlastnosti 4.8/5 (10)

Jaké jsou benefity manukového medu?

Jaké jsou benefity manukového medu?

Med je obecně považován za zdravou potravinu. Peroxid vodíku mu dává jeho antibiotickou kvalitu, ale některé druhy medu, jako třeba právě manuka med, obsahují i ​​jiné složky. Manuka med má antibakteriální vlastnosti a ve studii provedené na University of Sydney se ukázalo, že dokáže zabít téměř všechny druhy bakterií.

Jak Manuka med vzniká?

Manuka med je produkován včelami, které opylují květiny balmínu metlatého. Tento keř rostoucí na Novém Zélandu domorodci nazývají Manuka.

TOP zdravotní výhody Manuka medu

1. Zlepšuje spánek

Manuka med vám přinese hluboký, klidný spánek. Pomalu uvolňuje glykogen potřebný pro základní tělesné funkce během spánku. Přidávání medu do mléka před spaním pomáhá tělu uvolnit melatonin do mozku, který je nezbytný pro hluboký spánek.

2. Zlepšuje trávení

Manuka med je skvělý pro zlepšení zdravotního stavu střev. Může pomoci snížit zánět při poruchách trávení a zmírňuje bolesti břicha a nadýmání. Obsahuje přírodní prebiotika, které jsou nezbytné pro růst dobrých bakterií ve střevech.

3. Posílení imunity

Vmíchejte lžičku medu Manuka do horkého citronového nápoje, abyste zabránili chřipce. Manuka med s antibakteriálními vlastnostmi se doporučuje při léčbě vředů, oparů, kožních infekcí, řezných ran a odřenin.

4. Antioxidanty

Med obsahuje nutraceutika, které jsou velmi účinné při odstraňování volných radikálů z těla. Výsledkem je posílená imunita vůči mnohým onemocněním, včetně potenciálně smrtelných, jako je rakovina nebo onemocnění srdce.

5. Bolest v krku

Med byl již od dávna používaný jako domácí lék na bolesti v krku. Existují důkazy, že manuka med je obzvláště účinný v prevenci růstu a šíření bakterií odpovědných za bolesti v krku.

6. Alternativa k antibiotikům

Med pomáhá bojovat proti rezistentním bakteriím, které nemohou být léčeny tradičním přístupem. Mnoho malých studií zjistilo, že v boji proti nemocem je stejně účinný jako antibiotika.

Sponzorováno

Manukový med a UMF – co to znamená?

Každé balení Manukového medu je označeno symbolem s připojenou hodnotou UMF® 5+, 10+, 15+, 16+ , 20+, 25+. UMF je zkratka pro Unique Manuka Factor. Je to vlastně ochranná známka a systém identifikace manukového medu. Jedná se o laboratorní určení antibakterální aktivity toho konkrétního manukového medu.

UMF je jakási ochranná známka jakosti a třídící systém – chrání práva spotřebitelů, protože ne všechny manukové medy mají tuto zvláštní antibakteriální aktivitu. Tuto známku kvality a antibakteriální aktivity medu mohou používat pouze licencované společnosti na Novém Zélandu, které splňují stanovená kritéria.

Čím vyšší UMF, tím lépe

Označení UMF následované číslem vyjadřuje intenzitu UMF aktivity v příslušné šarži stočeného medu. Čím vyšší hodnota, tím lepší. Například sklenice UMF®20+ Manuka medu má dvakrát vyšší účinky než Manuka med označený UMF® 10+.

UMF se stanovuje pro každou skleničku medu

Všechny medy z keřů Manuka tedy procházejí testy, účelem kterých je stanovit jejich neperoxidovou aktivitu. Tyto testy provádí laboratoř schválená vládou Nového Zélandu. Medům vykazujícím neperoxidovou aktivitu je udělen UMF rating. Medy, které vykazují obvyklou peroxidovou aktivitu jsou potom označeny jako medy aktivní s číselným ratingem účinnosti. Každá šarže medu – jak UMF tak aktivních – pak dostane svoje individuální číslo, což znamená, že původ medu lze vystopovat až do úlu ze kterého šarže pochází.

Kdo UMF kontroluje?

UMF Honey Association je nezávislý orgán, který prostřednictvím přísných mezinárodně uznávaných norem kvality reguluje ochrannou známku UMF a chrání tak práva spotřebitele. Na štítku je vyznačena úroveň ne-peroxidázové aktivity – standardu, který porovnává ne-peroxidázovou aktivitu medu s použitím fenolu (všeobecně užívané antiseptikum) jako srovnávací standard. Například UMF 12+ Manuka med je ekvivalentem ne-peroxidázové aktivity 12% roztoku fenolu.

Sponzorováno

Naše rada: Pokud kupujete manukový med, vždy se podívejte na hodnotu UMF.

Co dalšího si o manukovém medu přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva