Sponzorováno

Manukový med a nemoci či zdravotní problémy – kdy pomůže? 4.83/5 (12)

Manuka med vám může pomoci s mnoha nemocemi.

Manuka med vám může pomoci s mnoha nemocemi.

Zdravotní benefity manukového medu jsou známy mnoho let. Poslední léta výzkumu a medializace manukového medu zapříčinili to, že se manukový med dostává do stále silnějšího podvědomí lidí. A to nejen v lidovém léčitelství. Sepsali jsme pro vás 10 nemocí a zdravotních problémů, u kterých vám může manukový med opravdu velmi efektivně pomoci. Podívejte se na následující body.

1. Pálení žáhy či syndrom bakteriálního přerůstání

Syndrom bakteriálního přerůstání a neklidné žaludeční kyseliny jdou ruku v ruce. Vzhledem k tomu, že se Manuka med považuje za přírodní antibiotikum, je to skvělý lék na všechny problémy souvisejícím s bakteriemi. Manukový med pomůže s problémy se žaludečními kyselinami a také se SIBO – bakteriální přerůstání v tenkém střevě.

2. Akné a ekzém

Internet je plný svědectví o pacientech, kterým Manuka med funguje báječně na akné a ekzém. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné klinické studie na podporu těchto tvrzení, ale to nevadí. Vezmeme-li v úvahu jeho prokázané antimikrobiální a léčivé vlastnosti, můžeme reálně předpokládat, že manukový med může pomoci s těmito kožními onemocněními. Většina lidí tvrdí, že použili manukový med na postižená místa po dobu několika minut, a pak místo omyli jemným mýdlem a vodou. Opakujte tento postup každý den nebo každý druhý den po dosažení nejlepších výsledků! Uvidíte, že manukový med budete bezmezně milovat.

3. Zlatý stafylokok (MRSA)

Pravděpodobně jste už slyšeli o zlatém stafylokokovi (označován také jako MRSA). Nadužívání antibiotik způsobil některé, že některé kmeny stafylokoka se staly resistentní na klasická antibiotika. Boj proti nim je tak velmi obtížný.

Výzkumníci UK z Cardiff Metropolitan University nám nabídli obrovskou naději. Zjistili, že Manuka med silně reguluje nejsilnější geny MRSA bakterií. Někteří vědci nyní naznačují, že pravidelné lokální použití manukového medu na infekce může držet MRSA přirozeně na uzdě.

4. Rány, vředy, popáleniny

Podle nedávného článku v Jundishapur Journal of Natural použití manukového medu vede k lepšímu hojení ran v akutních případech, úlevě od bolesti u pacientů s popáleninami a také snížil zánětlivou reakci u těchto pacientů. Je také velmi efektivní použít manukový med spolu s obvazem na rány pro podporu rychlého a lepšího hojení.

Sponzorováno

5. Zubní kaz a zánět dásní

Několik studií popsalo, jak Manuka med může pomoci léčit záněty dásní a paradentózu. Vzhledem k jeho vynikajícím antimikrobiálním vlastnostem vědci ze školy zubního lékařství v University of Otago zjistili, že žvýkání manuka medu nejen způsobilo pokles o 35% plaku, ale to také vedlo ke 40% snížení krvácivých lokalit u lidí trpících zánětem dásní. Manukový med obsahuje také vápník, zinek a fosfor – to jsou všechny důležité živiny pro hojení zubů.

6. Syndrom dráždivého střeva (IBS), ulcerózní kolitida

Vědecké studie potvrdili u krys, že manukový med velmi pomáhá pro onemocnění trávicího traktu. A to u chorob jako syndrom dráždivého střeva (IBS), ulcerózní kolitida či crohnova choroba. Vědci předpokládají, že takto bude působit také i lidí.

7. Bolení v krku a imunita

Složky Manuka medu stimulují imunitní buňky. Výzkum z roku 2011 ukazuje, jak Manuka zastavuje bolesti v krku, které způsobují bakterie. Pomáhá i při zánětu v hrdle.

8. Alergie a zánět vedlejších nosních dutin

Existuje mnoho neoficiálních ohlasů alergických lidí, kteří pocítili velkou úlevu po požití manukového medu. K dispozici je i studie s manukovým medem u alergie na pyl břízy, která měla velmi pozoruhodné výsledky. Účastníci dostali pravidelně jen tento med, další skupina manukový med s pylem břízy

Výsledky byly působivé: Pacienti vykázali o 60% nižší celkové skóre symptomů, a měli o 70% méně dnů se závažnými symptomy. Takže pravidelný příjem Manuka medu může opravdu pomoci při sezónních alergiích.

TIP: Co způsobuje naše nemoci?

9. Super i pro krásu

Pokud budete denně užívat Manuka med, má to efekt elixíru, který zvyšuje energii a zlepšuje kvalitu života. Vzhledem k jeho obsahu živin zvyšuje vitalitu, dodává mladistvou energii, a je známo, že zlepšuje i tón pleti.

Použijte ho při domácím mytí obličeje i při boji s volnými radikály v kůži. Použijte jej v šamponu nebo vlasové masce, zvýšíte tak lesk vlasů.

10. Zlepšuje spánek

Sponzorováno

Manuka med napomáhá klidnému, kvalitnímu a hlubokému spánku. Pomalu uvolňuje glykogen, který je potřebný pro základní tělesné funkce během spánku. Přidávání medu do mléka před spaním pomáhá tělu uvolnění melatonin do mozku, který je nezbytný pro hlubokého spánku.

Co dále si o manuka medu můžete u nás přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva