Sponzorováno

Druhy medů: který je pro vás nejlepší? 4.88/5 (17)

med-zdravi-prospesnyZmírní neblahé následky stresu, sníží krevní tlak a riziko žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med je skutečný lékař. Pravý med není doslazovaný! Jde o 100-procentní produkt včel a podle oblasti a období se liší i v sladkosti.

Má různé barvy od vodově žluté přes nazelenalou až po červenočernou, ale je čirý. Luční medy z květů jsou světlejší, lesní medovicové tmavší. Každý po čase zcukernatí kromě akátového, který zůstane tekutý i dva roky. Řepkový to stihne už za pár dní. Když po medové hladině přejdete lžící, zůstane brázda. Když med naberete a necháte stékat, poskládá se jako stuha.

Je přirozeně antibakteriální, protože obsahuje látky, které nedovolí bakteriím množit se. Z vitaminů obsahuje med nejvíce béček. Najde se zde však i dost vitaminů C, A, D, K, E a P.

Med z luk a lesů

Květové medy z luk a polí jsou snadněji stravitelné a vhodné zejména pro starší lidi. Lesní med zase nemusí škodit ani alergikům, neboť obsahují nanejvýš mizivé stopy pylů. Jsou však zvláště bohaté na minerály. Někteří včelaři zásadně neprodukují jednodruhové medy. Tvrdí, že pokud včely opylují jeden druh květin, začnou chřadnout, neboť jim chybí živiny z jiných květů. Jsou náchylnější na nemoci a hůře snášejí i kočování za květy.

Pro naše zeměpisné šířky jsou typické smíšené medy, které nejsou o nic méně kvalitní. Letos snesly včely nevídané kombinace. Na vině je počasí a fakt, že mnohé rostliny kvetly současně.

TIP NA ČTENÍ: Medová dieta

Existují různé druhy medů

Různé medy jsou vhodné na různé neduhy. Podívejte se na náš přehled. Který med je oblíbený u vás?

Řepkový med

Řepkový med působí blahodárně na srdce a popsané jsou i jeho protirakovinné účinky. Vhodný je pro sportovce a těžce pracující.

Třešňový med med

Třešňový je skvělý při revmatismu. Zpevňuje kapiláry a podporuje regeneraci organismu, zároveň ho však i odvodňuje.

Borůvkový med

Borůvkový med je skvělý proti průjmům a plný dezinfekčních látek stvořených pro dětský organismus.

Akátový med

Akátový stabilizuje hladinu cukrů v krvi, což ocení v rozumné míře i diabetici. Je lehce stravitelný a rychle dodá energii organismu, který vyčerpala nemoc.

Sponzorováno

Jetelový med

Jetelový podporuje vykašlávání a tlumí bolesti v krku. V minulosti se používal jako mast na hojení očí.

Javorový med

Javorový je lehce stravitelný a prospěšný zejména pro seniory. Využívá se k léčbě pylových alergií – na postupné přivykání, desenzibilizaci, protože je plný antigenů. Bez dohledu lékaře to však nezkoušejte.

Vrbový med

Vrbový tlumí v těle záněty, zmírňuje pohlavní pudy a žádostivost.

TIP: Mrkněte, jak různě se dá využít med pro krásu i zdraví

Lipový med

Lipový prospívá při onemocněních dýchacích cest, zejména při bronchitidě, pokud jím ochutíte čaj z lipových květů. Podobně jako akátový pomalu krystalizuje.

Slunečnicový med

Slunečnicový krystalizuje podobně rychle jako řepkový, výborně však posílí organismus vyčerpaný stresem a nemocí.

Pohankový med

Pohankový med je vzácný a ocení ho zejména cévy, kterým dodává pružnost. Doporučuje se i těhotným a kojícím ženám, omezuje krvácivost dásní a hemoroidů. Je prevencí mozkových a srdečních příhod, chrání zrak a zmírňuje křeče.

Kaštanový med

Kaštanový stimuluje krvetvorbu, činnost střev a jater. Podporuje tvorbu červených krvinek a čistí krev. Doporučuje se po operacích žlučníku a při problémech s trávením. Na poddruhu kaštanu závisí jeho chuť, vůně i barva.

Malinový med

Malinový je vzácný, neboť většinou se včely vedle malin nakrmí i medovicí ze stromů a výsledkem je medovicový lesní či horský med. Malinové květy mu však dodají extra porci blahodárných látek pro srdce.

Jedlový med

Jedlový se využívá při léčbě otevřených ran a různých zánětů. Podává se i pacientům, jejichž organismus je odolný proti antibiotikům.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Zprávy NTD – Vědci objevili, proč je med tak zdravý

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Druhy medů: který je pro vás nejlepší?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva