Sponzorováno

Chia semínka – pro koho mohou být určena? 5/5 (7)

Chia semínka - pro koho mohou být určena?O malinkých, ale velmi výživných Chia semínkách jsme již přinesli mnoho zdravotních informací. Díky nim jsme si uvědomili, že je to opravdu cenná potravina. Mnozí odborníci v oblasti zdraví však věří, že semena chia mohou také pomoci při úbytku hmotnosti díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin.

Pro koho mohou být Chia semínka vhodná? Podívejte se na náš malý přehled:

Chia semínka pro děti

Množstvím vhodně koncentrovaných živin je chia pro děti přímo ideální. Vysoký obsah proteinů, ideální podíl tuků (Omega-3 mastné kyseliny, které jsou skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění), bílkovin a sacharidů, pětkrát více vápníku než mléko chiu pro děti přímo předurčují. Jelikož chia semínka nemění chuť jídel, můžete je dětem servírovat prakticky do čehokoliv. Jsou třeba perfektní do smoothie nebo do kaše. Jen jim dávejte menší dávku než sobě.

Chia pro bezlepkové jídelníčky

Chia semínka neobsahují lepek a proto jsou vhodnou ingrediencí pro všechny bezlepkové jídelníčky.

Diabetici a chia

Jelikož chia gel podporuje postupné uvolňování energie přijaté stravou do krve, jsou chia ideální pro diabetiky, protože takto zabraňují rychlému trávení cukrů na glukózu a výkyvům hladiny cukru v krvi.

Chia pro ženy, při kojení i v těhotenství

Opakovali bychom se, kdybychom opět zmiňovali složení chia semínek. Výrazně vyšším množstvím vápníku jsou chia vhodná právě pro ženy, pro který je po 30-té roce života charakteristický výrazný úbytek vápníku. Chia semena jsou vhodná i v těhotenství a při kojení.

Sponzorováno

Chia pro ty, co hubnou

Gelové obaly semínek zpomalují nástup pocitu prázdnosti žaludku a hladu, proto jsou chia vhodná i jako pomoci při hubnutí. S Chia semeny tedy víte hubnout i bez pocitu hladu.

Chia pro sportovce

Vzhledem ke svému složení je chia ideální pro sportovce, kteří potřebují vyváženou, nutričně hodnotnou stravu, dlouhý zdroj energie a množství živin, zvláště při dlouhodobé zátěži. Vhodné jsou před i během fyzické námahy.

Kromě proteinové hodnoty a vyváženosti tuků, bílkovin a sacharidů mají chia schopnost absorbovat devítinásobek své hmotnosti, což z nich dělá výborný prostředek na hydrataci organismu. Gel postupně uvolňuje tekutinu do organismu. Takové tekutině se říká endogenní voda, která je šetrnější než voda exogenní. Sportovec takto potřebuje při stejné námaze menší množství tekutin. Při zvýšené zátěži je vhodné k chia doplnit sacharidy buď formou gelu nebo přírodně medem, rozinkami, banánem nebo hořkou čokoládou. Chia zpomalují metabolismus složitých cukrů, má 30-35% tuků, z toho nejvíce omega-3 mastných kyselin a jsou bohaté na minerály.

Chia jsou rovněž velmi vhodné pro vegetariány a vegany

Kromě již zmíněných účinků, chia semínka regulují cukr v těle, jsou nejbohatším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin, důležitých pro mozek, snižují tlak, ředí krev, díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin podporují koncentraci. Chia semínka jsou výborným zdrojem vitamínů B, mezi nimi i vitamínu B-17, tzv. amygdalin, který má protirakovinné vlastnosti. Lidé s rakovinovým onemocněním je mohou užívat jako doplněk.

Co dále si o Chia semenech přečíst?

VIDEO: Chia pudink s ovocem – recept

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva