Sponzorováno

Konzumace máku může vést k pozitivnímu testu na heroin či jiné drogy – pravda nebo lež? 4.83/5 (12)

Mák a test na drogy - jak to je?

Mák a test na drogy – jak to je?

Testování drog je ve společnosti stále běžnější a falešné pozitivní výsledky mohou mít zničující dopad na kariéru nevinné osoby. Slyšeli jste zvěsti o tom, že konzumace máku může způsobit falešně pozitivní výsledky u testů na heroin? Ano, může to být pravda! Opiáty (jako je heroin, morfin a kodein) lze nalézt ve vzorcích moči po dobu až dvou dnů po jídle obsahujícím potraviny obsahující mák a až 60 hodin, pokud osoba zkonzumuje opravdu velké množství makových semen. Analýza vlasů je přesnější, ale méně běžně používanou metodou testování nedávného užívání heroinu: při analýze vlasů by po konzumaci pečiva z makových semen nedošlo k falešně pozitivním testům.

Důkaz o zdravotním tvrzení

Heroin je derivát morfinu, aktivní složky v opiu, které se získává z makového opia. Heroin také obsahuje acetylkodein, který vaše tělo převádí na kodein. Stopy jak morfinu, tak kodeinu lze nalézt také v makových semenech, která se běžně používají jako přísady v různých pečivech.

Až do 1. prosince 1998 stanovil Národní institut pro zneužívání drog v USA (NIDA) mezní koncentraci pro testy moči na opiátech na 300 ng / ml pro testování drog na pracovišti. Tento standardní screening moči však nebyl schopen spolehlivě rozlišit mezi jedlíky makových dobrot a uživateli opiátů na základě koncentrací opiátů. Je to proto, že konzumace makové dobroty může o tři hodiny později vytvořit hladinu opiátů přibližně 250 ng / ml a po požití tří čajových lžiček máku může být i 1 200 ng / ml o šest hodin později.

Na celém světě byly provedeny studie, jejichž cílem bylo vše ověřit. V různých studiích subjekty ukázaly zpočátku negativní výsledky testů na opiáty, po nichž následovaly pozitivní výsledky teprve o několik hodin později poté, co konzumovaly koláče, rohlíky, muffiny, chléb nebo bagely obsahující maková semena.

Jedna hodně známá demonstrace těchto účinků máku byla provedena také známým televizním pořadem na Discovery Channel s názvem „Bořiči mítů“ (anglicky je to Mythbusters. Jeden účastník snědl pečivo s mákem a za půl hodiny byl pozitivně testován na opiáty. Druhý účastník snědl tři bagely s mákem a za dvě hodiny později byl testován s pozitivním výsledkem. Oba měli test pozitivní po dobu cca 16 hodin.

Sponzorováno

Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (DHHS) provedlo studii, která zkoumala výsledky 317 500 vzorků moči, které byly testovány na opiáty a přezkoumány, jakož i 1,1 milionu vzorků z pěti certifikovaných laboratoří. Přezkumy údajně zvrátily 87% všech pozitivních výsledků testu – ty byly kvůli falešným pozitivům připsaným požití máku, lékům na předpis nebo jiným důvodům. Laboratorní výsledky ukázaly, že přibližně 81% vzorků pozitivních na kodein a morfin mělo hladiny koncentrace pod 2 000 ng / ml. V důsledku toho byly pokyny NIDA pozměněny a mezní hodnoty pro opiáty byly zvýšeny na 2 000 ng / ml. Americká armáda stanovila mezní úroveň na 3 000 ng / ml, aby se zabránilo falešně pozitivním výsledkům.

Důkazy proti zdravotnímu tvrzení

Analýza vlasů je přesnějším prostředkem pro testování užívání heroinu, protože je nemožné, aby zde požití máku mělo falešný pozitivní výsledek. Je to proto, že opioid v makových semenech nezůstává v krevním řečišti dostatečně dlouho nebo v dostatečně vysokých koncentracích, aby byl zachycen uvnitř vlasových folikulů v měřitelných množstvích.

Heroin lze také nejlépe identifikovat přítomností odlišného metabolitu heroinu zvaného 6-O-monoacetylmorfin (6-MAM). Nové směrnice NIDA vyžadují testování metabolitu 6-MAM v moči. Heroin se však v těle rychle metabolizuje, takže přítomnost 6-MAM lze detekovat pouze močovým testem ve stejný den, kdy člověk heroin použil. Díky tomu je pravděpodobnost identifikace uživatelů heroinu pomocí testování moči velmi nízká. Ale 6-MAM je identifikovatelný ve vlasech i měsíce.

V poslední době probíhá rozsáhlý výzkum používání slin při testování na drogy. Výhoda je zřejmá, protože snadnost, s jakou lze vzorek odebrat, je pro testování opravdu atraktivní. Testování drog s pomocí ústních tekutin se již používá v dopravním a pojišťovacím průmyslu. Bude to pravděpodobně používáno i na jiných místech. Hlavní nevýhoda takového testování je v tom, že neposkytuje historické informace o užívání drog, protože drogy ze slin zmizí během několika hodin po užívání.

Závěr

Zajímavostí je, že federální věznice v USA neumožňují vězňům jíst mák a vyžadují, aby vězni podepsali formulář souhlasící s tím, že se budou zdržovat konzumace produktů z máku. Protože různé organizace mohou používat různé pokyny pro testování, než začnete s testem na drogy, přemýšlejte o své nedávné konzumaci semen máku. Možná je dnes dobrý den vyzkoušet sezamové pečivo.

VIDEO: Mák a pozitivita testu opiátů v moči

Sponzorováno

Zdroj článku a relevantní studie

  • Cone EJ, Clarke J, Tsanaclis L. Prevalence and disposition of drugs of abuse and opioid treatment drugs in oral fluid. J Anal Toxicol. 2007;31:424-433.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva