Slunečnicová semínka – podpořte jejich konzumací svoje zdraví 4.83/5 (23)

Sponzorováno

Slunečnicová semínka jsou zdravá

Slunečnicová semínka jsou zdravá

Kromě jablek, brambor, dýní, či kořenové zeleniny, dozrávají na podzim například slunečnice, které jsou plné nesmírně zdravých semínek. Jejich konzumací podpoříte celkové zdraví vašeho organismu, snížíte vysokou hladinu cholesterolu, riziko srdečně-cévních onemocnění a zajistíte si lepší odolnost před zákeřnou rakovinou.

Zdravé americké slunce

Proč americké? Americké proto, že slunečnice je původem „Američanka“. Do Evropy se dostala až v 16. století. Kromě jejího využití pro výrobu oleje, jsou ve velkém a s oblibou využívány i její semínka. Ty jsou totiž nabitá množstvím zdraví prospěšných látek, které pomáhají vašemu organismu vyrovnat se s více zdravotními komplikacemi.

Jak si na nich pochutnat?

Slunečnicová semínka se konzumují syrová, opražená, se slupkou i bez ní, přidávají se například do kaše, müsli či vloček, slouží jako posypka na chléb nebo pečivo a používají se i do různých zeleninových či ovocných salátů. Nemusíte se tedy vůbec bát, že byste pro ně v kuchyni nenašli využití.

Slunečnicová semínka a jejich pozitivní účinky na náš organismus:

  • snižují krevní tlak a cholesterol
  • snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění
  • působí uklidňujíce a antistresově
  • příznivě působí na vlasy a nehty
  • jsou prospěšná při kožních problémech
  • zlepšují činnost štítné žlázy
  • pomáhají budovat svalovou hmotu

Kolik slunečnicových semínek je třeba sníst?

Vědci tvrdí, že stačí dvě polévkové lžíce slunečnicových semínek denně. Podle nich nimi pokryjete denní doporučenou dávku vitamínu E. Ten je silným antioxidantem a pomáhá předcházet vzniku rakoviny. Kromě toho se stará i o produkci červených krvinek, podporuje krevní oběh a snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění.

Sponzorováno

Jaké látky obsahují slunečnicová semínka?

  • vitaminy E, B1, B5
  • minerální látky: vápník, mangan, selen, měď, železo, hořčík, fosfor
  • antioxidanty
  • esenciální mastné kyseliny
  • bílkoviny
  • kyselinu linolovou

Vhodné i pro alergiky a diabetiky

Semínka ze slunečnice jsou doporučovány dokonce i lidem, kteří trpí alergií na kravské mléko. Obsahují totiž vysoký podíl vápníku, který si tímto způsobem mohou alergici doplnit. Tato semínka, stejně jako slunečnicový olej, jsou vhodné i pro lidi trpící na diabetes.

Pozor: Každý den by se neměla jíst

I přesto, kolik pozitiv v sobě tyto malé semínka nesou, odborníci nedoporučují konzumovat je denně. Ne proto, že by škodila, ale proto, že jsou dost kalorické, i když jsou dobře stravitelné. Během sedmi dní v týdnu doporučují dodržet krátkou, asi jednodenní přestávku.

TIP: Přečtěte si další zajímavé informace o slunečnicových semínkách z pohledu zdraví

VIDEO: Slunečnicová semínka – zdravá pochoutka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva