Sponzorováno

Chia semínka a jejich zdravotní přínosy – jaké mají účinky? 4.56/5 (9)

Chia semínka a jejich zdravotní přínosyChia semena byla po staletí používána jako jedna z hlavních plodin mezi Indiány a obyvateli současného Mexika. Ve skutečnosti se jejich používání jako vysoce – energetického jídla s vlivem na zvýšení vytrvalosti datuje až do období přibližně 3000 let před Kristem.

Chia semena

Chia semena byly v minulosti ceněné do takové míry, že se nejednou používala jako drahé platidlo. Bylo to způsobeno hlavně díky jejich vysoké nutriční hodnotě a výjimečné struktuře. V dnešní moderní době o nich mnoho lidí prakticky vůbec neví, tak to pojďme alespoň zčásti napravit a podívejme se na jejich nutriční stránku a zdravotní přínosy, které z této plodiny dělají superpotravinu.

Jeden z hlavních přínosů chia semen spočívá v jejich unikátní schopnosti zvýšené a prodloužené hydratace, protože dokáží absorbovat více než 10násobek vody ve srovnání se svou vlastní hmotností. Váš organismus bude po delší dobu schopen efektivnější regulace a absorpce důležitých živin a tekutin. To bude mít za následek také to, že bude účinněji udržována rovnováha elektrolytů v těle.

Vhodné pro diabetiky

Chia semena vytvoří ve spojení s vodou již po několika minutách něco podobného jako je jemná želatinová hmota. Výzkumy prokázaly, že tato hmota po její konzumaci zpomaluje rychlost, s níž trávicí enzymy mění sacharidy na cukr. To je prospěšné hlavně pro diabetiky a pro ostatní lidi, kteří mají problémy s krevním cukrem. Tento mechanismus zpomalení účinnosti trávicích enzymů je rovněž příčinou posíleného vytrvalostního výkonu. Sacharidy jsou palivem pro energetické procesy organismu. Prodloužení jejich přeměny na cukr stabilizuje metabolické změny a snižuje riziko přílišných výkyvů v hladinách krevního cukru.

Obsah proteinů v chia semenech je přibližně 20 %. Jejich trávení a využití je velmi lehké, což znamená rychlý transport k tkáním a buňkám, a to se prokáže též ve formě efektivnější regenerace (hlavně v období s obtížnými a častými sportovními výkony).

Sponzorováno

Slovíčko chia má původ v jazyce Aztéků a znamená olejnatý, případně mastný. Tímto se dostáváme k další nutriční stránce této plodiny, jelikož chia semena se vyznačují i ​​vysokým podílem tuků. Ve skutečnosti jsou nejbohatším rostlinným zdrojem, pokud bereme v úvahu obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin – tedy formu tuků, která má několik vlastnosti ovlivňujících zdraví a sportovní výkony.

TIP: Další superpotravina je bufalloberry

Chia semena mohou být i velmi dobrým pomocníkem v době diet, protože dokáží potlačovat zvýšený apetit a navodit pocit sytosti. Nelze nezmínit i ten fakt, že obsahují velmi vysoké množství antioxidantů a mají proto vysokou trvanlivost. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B nebo vápníku, podporují detoxikaci a zvyšují psychickou koncentraci.

Chia a jídlo – jak se užívají chia semena

Jejich použití při přípravě jídel může být různorodé (při vaření, pečení, přípravě rychlých pokrmů), ale nejčastěji se používají ve formě jednoduchého nápoje přibližně 30-60 minut před sportovním výkonem (hlavně vytrvalostního charakteru) nebo před náročným částí dne. Doporučují se cca 1-2 čajové lžičky (max. 20-25 gramů chia semen), které se zalijí sklenicí vody a trochou citronové šťávy. Nechte to ustát alespoň 10-15 minut (mezitím párkrát promíchejte) a následně nápoj vypijte.

TIP: Jak pomáhají chia při cukrovce?

Chia a hubnutí

Semínka se staly potravinovou módní vlnou v Americe nejen díky zdraví prospěšným účinkům, mladé ženy zaujaly i estetické důsledky, které chia zajišťují – zdravou a jemnou pleť, hebké a lesklé vlasy a silné nehty. Slečnám neušel ani poznatek, že s chia se dá bezbolestně a rychle zhubnout. Semena redukují chuť na jídlo a blokují vstřebávání kalorií. Při jejich konzumaci se navíc cítíte rychleji sytý a stačí vám méně jídla. Kromě „dietiků“ zaujaly semena i americké atlety, protože gel vyrobený z vody a chia výborně hydratuje tělo a dodává mu svěží energii.

Co si ještě o chia přečíst?

VIDEO: Chia semínka – jak je připravit, abychom z nich získali to nejlepší

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva