Sponzorováno

Sukralóza (Splenda, E955) – jaké jsou účinky za zdraví tohoto umělého sladidla? 4.73/5 (22)

Jaké může mít sukralóza účinky na vaše zdraví?

Jaké může mít sukralóza účinky na vaše zdraví?

Pokud máte ve svém jídelníčku hodně cukru, může to mít dost negativní vliv na váš metabolismus a celkové zdraví. Z tohoto důvodu se mnoho lidí obrací na umělá sladidla, jako je třeba sukralóza (Splenda). Pojďme se na tomuto sladidlu podívat trošku na zoubek.

Zatímco oficiální státní orgány tvrdí, že sukralóza je bezpečná ke konzumaci, některé studie ji spojují se zdravotními problémy. Tento článek zaujímá objektivní pohled na sukralózu a její zdravotní účinky, a to jak dobré, tak špatné.

Co je sukralóza (splenda)

Sukralóza je umělé sladidlo, obsahuje nula kalorií. Splenda je nejběžnější produkt na bázi sukralózy.

Sukralóza je vyrobena z cukru, ve vícestupňovém chemickém procesu, kde 3 skupiny vodíku a kyslíku jsou nahrazeny atomy chloru. Byla objevena v roce 1976, kdy vědec na britské vysoké škole dostal instrukce k testování látky. Místo toho ji ochutnal – uvědomil si, že je to velmi sladká látka.

Produkty společnosti Johnson & Johnson na bázi sukralózy byly představeny v USA někdy v roce 1999, a patří mezi velmi populární sladidla v této zemi.

Splenda se běžně používá jako náhražka cukru jak při vaření, tak při pečení. Je také přidávána do tisíců různých potravin na celém světě.

Sukralóza sama o sobě je bez kalorií, ale Splenda obsahuje také sacharidovou dextrózu a maltodextrin, který zvyšuje obsah kalorií až do 3,36 kalorií na gram. Nicméně, celkové množství kalorií a sacharidů, které má Splenda, jsou zanedbatelné, protože je potřeba používat vždy pouze malé množství.

Sukralóza je ve skutečnosti 400-700 krát sladší než cukr a nemá hořkou pachuť jako je tomu u mnoha dalších populárních sladidel.

Sukralóza může ovlivnit krevní cukr a inzulín

Obecně se traduje, že sukralóza má malý nebo dokonce žádný vliv na hladinu cukru v krvi a hladiny inzulínu. To však může záviset na vás jako na jedinci a zda jste zvyklí na konzumaci umělých sladidel.

Jedna malá studie u 17 těžce obézních lidí, kteří pravidelně nekonzumovali žádná umělá sladidla hlásila, že sukralóza zvýšila hladinu cukru v krvi o 14% a hladinu inzulínu o 20% (studie je zde).

Několik dalších studií u zdravých lidí s normální hmotností nenalezlo žádné účinky na hladinu cukru v krvi a ani na hladinu inzulínu. Tyto studie však zahrnovaly osoby, které pravidelně konzumovaly sukralózu (studie zde a další studie zde).

Pokud tedy pravidelně nekonzumujete sukralózu, je možné, že u vás dojde ke změnám hladiny cukru v krvi a inzulínu. Pokud jste zvyklí na konzumaci sukralózy, pravděpodobně nebude na vás mít v tomto směru žádný účinek.

Pečení s sukralózou může být škodlivé (někdy)

Splenda je považována za tepelně odolnou a je vhodná pro vaření a pečení. Nedávné studie však tuto skutečnost zpochybnily.

Zdá se, že při vysokých teplotách se začíná rozkládat a interagovat s dalšími složkami.

Jedna studie zjistila, že zahřívání sukralózy s glycerolem, které jsou páteří molekul tuku, produkuje škodlivé látky nazývané chlorpropanoly. Tyto látky mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny (studie zde).

Je zapotřebí více výzkumu, ale mezitím by bylo nejlepší používat jiné sladidla při pečení při teplotách vyšších než 120 °C.

Ovlivňuje sukralóza zdraví střev?

Přátelské bakterie ve střevě jsou nesmírně důležité pro vaše celkové zdraví. Mohou zlepšit trávení, zlepšit imunitní funkce a snížit riziko mnoha onemocnění. Tak to prostě je. Naše imunita také začíná ve střevech.

Sponzorováno

Je zajímavé, že jedna studie na potkanech zjistila, že sukralóza může mít na tyto bakterie negativní účinky. Po 12 týdnech měli potkani, kteří konzumovali toto sladidlo, o 47-80% méně anaerobů (bakterie, které nevyžadují kyslík) ve střevech (odkaz na studii). Příznivé bakterie ve střevě jako bifidobakterie a laktobacily byly významně sníženy, zatímco škodlivější bakterie se zdály být o dost méně postiženy. A co víc, bakterie střev se stále nevrátily do normálu celých 12 týdnů po ukončení experimentu.

Nicméně to byla studie na krysách. Jsou potřebné studie na lidech k prozkoumání, zda jsou střevní bakterie skutečně takto ovlivněny i u lidí.

Se sukralózou přiberete nebo shodíte?

Produkty na bázi sukralózy se nacházejí v širokém spektru nízkokalorických potravin, včetně stolních sladidel, šumivých nápojů, žvýkaček, pečících směsí, obilnin a salátových dresinků. Protože je velmi sladká, sukralóz se často mísí s jinými sladícími přísadami, které nejsou bez kalorií, jako je dextróza nebo maltodextrin, aby zředily její intenzivní sladkost.

Produkty, které mají nula kalorií, jsou často uváděny na trh jako vhodné pro hubnutí. Sukralóza a umělá sladidla však zřejmě nemají žádný vliv na váhu.

Pozorovací studie nenacházejí žádnou souvislost mezi spotřebou umělých sladidel a tělesnou hmotností nebo tukovou hmotou, ale některé z nich vykazují malý nárůst indexu tělesné hmotnosti, tzv. BMI (zdroj zde).

Přehled randomizovaných kontrolovaných studií, zlatý standard výzkumu, uvádí, že umělá sladidla snižují v průměru tělesnou hmotnost přibližně o 0,8 kg.

Je sukralóza bezpečná?

Stejně jako jiná umělá sladidla je sukralóza trochu kontroverzní. Někteří tvrdí, že je zcela neškodná, ale nové studie naznačují, že může mít nějaký vliv na váš metabolismus.

U některých lidí může zvýšit hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Také může za určitých okolností poškodit bakteriální prostředí ve střevě, ale to je třeba studovat u lidí. Bezpečnost sukralózy při vysokých teplotách byla rovněž zpochybňována. Jak bylo uvedeno ve článku výše.

Sukralóza nemá žádný vliv na zubní kaz a obvykle se vyskytuje v přípravcích pro orální zdraví, jako je žvýkačka. Má také méně vliv na hladinu cukru v krvi než cukr. Obě tyto zdravotní tvrzení byly potvrzeny v rámci přezkumu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin za rok 2011 (PDF, 331kb).

Jaký je tedy závěr? Dlouhodobé účinky na zdraví nejsou stále jasné a zdravotnické úřady, jako je FDA, považují sukralózu za bezpečnou. Dlouhodobé zdravotní důsledky jeho konzumace jsou nejasné. Takže to s ní nepřehánějte, to je klíč.

Měli byste se jí vyhnout?

Pokud ji vaše tělo dobře snáší, pak pravděpodobně není důvod se jí vyhýbat. Určitě neexistují žádné jasné důkazy o tom, že je škodlivá, přinejmenším ne u lidí.

Může to však být špatná volba při vaření a pečení s vysokým teplotním rozdílem a může se stát, že budete mít potíže s přetrvávajícími problémy se zdravím střev.

Sponzorováno

Pokud se rozhodnete vyhnout se sukralóze nebo umělým sladidlům obecně, pak existuje spousta skvělých alternativ. Třeba stévie.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva