Sponzorováno

Káva v těhotenství – je bezpečná? Co byste měli vědět 4.88/5 (8)

 • Mohou těhotné ženy pít kávu? A co takhle dát si během těhotenství jiné kofeinové nápoje nebo potraviny? Pokud jde o kofein a těhotenství, odborníci radí ženám omezit jeho příjem na méně než 200 miligramů denně, což je zhruba jeden šálek kávy.
 • Obecně je dobré omezit kofein během těhotenství, jak jen můžete, protože výraznější množství kofeinu by mohlo ovlivnit vaše dítě.
 • Protože čaj obsahuje méně kofeinu než káva, pokud jste někdo, kdo má rád takový ten ranní rituál, kdy si každý den držíte v ruce horký hrnek, možná vám pomůže přejít z kávy na čaj.

Kolik kávy můžete vypít v těhotenství?

Kolik kávy můžete vypít v těhotenství?

Mohou těhotné ženy pít kávu?

Jakmile čekáte miminko, nemusíte se zcela zbavit kofeinu. Je pravda, že v minulosti bylo těhotným ženám doporučeno, aby se zcela vyhýbaly kávě a dalším formám kofeinu, ale odborníci se nyní domnívají, že nízké až střední dávky kofeinu jsou v pořádku, pokud dodržíte několik dalších opatření.

Kolik kofeinu je bezpečné během těhotenství?

Současné pokyny od odborníků říkají, že pro těhotné ženy je bezpečné konzumovat až 200 miligramů (mg) kofeinu denně (ekvivalent jednohoaž dvou šálků kávy – celkový objem 350 ml).

Více než toto množství může mírně zvýšit riziko potratu, ačkoli existující důkazy jsou spíše neprůkazné. Konzumace mírného množství kofeinu během těhotenství může také vést k mírně nižší porodní hmotnosti, zjistila jedna nedávná studie. Z těchto důvodů mnozí lékaři doporučují být opatrní a pevně se držet limitu 200 miligramů.

Co když nejste fanouškem kávy – ale milujete ranní šálek čaje? Množství kofeinu na porci se bude lišit nápoj od nápoje, ale zde jsou některé obecné pokyny:

 • 230 ml uvařené překapávané kávy: 137 mg kofeinu
 • 230 ml uvařeného čaje: 48 mg kofeinu
 • 230 ml energetického nápoje: 100 mg kofeinu

Mějte na paměti, že kofein se nachází také v čokoládě a některých nápojích. A i když není nutné vzdát se kofeinu úplně, když jste těhotná, musíte si hlídat, kolik kofeinu konzumujete – vždy přijímejte méně kofeinu.

Jak kofein ovlivňuje mé dítě, když jste těhotná?

To je nejasné. Odborníci vědí, že kofein může procházet placentou, a některé studie spojují velmi vysokou spotřebu kofeinu s vyšším rizikem potratu a nižší porodní hmotnosti.

Ale kromě toho byl výzkum účinků neprůkazný, a proto odborníci doporučují držet se 200 miligramů kofeinu nebo méně.

Jak na mě kofein působí, když jsem těhotná?

Možná zjistíte, že se vás nějaké změny v účincích kofeinu netýkají. Na druhou stranu je možné, že po otěhotnění budete na kofein reagovat odlišně, než před těhotenstvím.

Můžete zaznamenat potíže s trávením třeba (průjem), po vypití kávy.

A zatímco jste kdysi byli schopni vypít tři šálky kávy denně bez problémů, nyní možná zjistíte, že i jeden malý šálek zhorší vaše pálení žáhy nebo vám způsobí třes nebo nervozitu. Některé ženy také mají změny chuti během těhotenství.

Jedna poznámka: Je možné, že příliš mnoho kofeinu během těhotenství může ovlivnit schopnost vašeho těla absorbovat železo, což může zvýšit riziko nedostatku železa neboli anémie. Pokud již trpíte nízkou hladinou železa, možná budete chtít kofein v těhotenství zcela vynechat. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem.

Existují nějaké výhody kofeinu během těhotenství?

Obecně bylo prokázáno, že mírné množství kofeinu zlepšuje energii a bdělost a může vás také povzbudit po noci strávené nekvalitním spánkem.

Konzumace nízkého až středního množství kofeinu během druhého trimestru může dokonce snížit riziko gestačního diabetu, zjistila jedna nedávná studie. To znamená, že neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že kofein nabízí výhody během těhotenství.

Sečteno a podtrženo? Je v pořádku dát si trochu kofeinu během těhotenství, pokud ho potřebujete, za předpokladu, že budete dávat pozor na množství, které konzumujete. Ale pokud jste předtím nekonzumovali kofein, není důvod, abyste s tím začali, jakmile jste těhotná.

Sponzorováno

Kolik kofeinu obsahuje čaj vs. káva?

Čaj má tendenci mít méně kofeinu než vařená káva (která má tendenci mít více kofeinu než latte nebo jiné speciální kávové nápoje). Níže uvedený seznam vám poskytne lepší představu o tom, kolik kofeinu je v různých nápojích:

Množství kofeinu v kávě

 • 230 ml uvařené kávy: 95 až 165 mg
 • 230 ml uvařené kávy bez kofeinu: 2 až 5 mg
 • 230 ml espressa: 47 až 64 mg
 • 230 ml espressa bez kofeinu: 0-1 mg
 • 230 ml instantní kávy: 63 mg
 • 230 ml instantní kávy bez kofeinu: 2 mg
 • 230 ml latte: 63 až 126 mg

Množství kofeinu v čaji

 • 230 ml vařeného černého čaje: 25 až 48 mg
 • 230 ml uvařeného černého čaje bez kofeinu: 2 až 5 mg
 • 230 ml uvařeného zeleného čaje: 25 až 29 mg

Množství kofeinu v energetických nápojích

 • 230 ml energetického nápoje: 27 až 164 mg
 • 230 ml coly: 24 až 46 mg

Protože čaj obsahuje méně kofeinu než káva, pokud jste někdo, kdo má rád takový ten ranní rituál, kdy si každý den držíte v ruce horký hrnek, možná vám pomůže přejít z kávy na čaj.

Zatímco jeden šálek kávy o objemu 230 vás dost přiblíží hranici 200 mg, 230 ml šálek černého čaje má pouze 50 mg, což znamená, že si můžete vychutnat dva či tři, aniž byste překročili doporučené množství.

Tipy, jak omezit kofein během těhotenství

Vzhledem k tomu, že je vždy lepší pít mně kofeinu, než více, zvažte snížení kofeinu na maximálně jeden nebo dva (malé) šálky denně. Pokud i to zní skličujíce, zde je několik způsobů, jak tento proces trochu usnadnit:

Zjistěte, co máte na svém kofeinovém rituálu nejraději

Je to chuť kávy, po které toužíte? To je snadné – přejděte na kvalitní bezkofeinový nápoj a vychutnejte si chuť bez kofeinu (i espresso je bez kofeinu).

Nemůžete jiskřit bez sycených limonád? Místo toho se obraťte na perlivou vodu, perlivé džusy nebo perlivé limonády bez kofeinu, ale s mírou, pokud jsou plné cukru nebo uměle slazené.

Jste závislí na kofeinovém energetickém nakopnutí?

Dbejte radši na zdravější přísun energie ze svačiny složené z komplexních sacharidů a bílkovin (jako jsou sýry a sušenky nebo sušené ovoce a ořechy), pravidelného cvičení (i 10minutová procházka vám nakopne hladinu energie) a dostatek spánku (ale ne příliš).

Jděte na to postupně

Přechod ze šesti šálků na nulu za den šokuje vás i vaše tělo – a zanechá vás vyčerpané, rozmrzelé a bolí vás hlava (to poslední, co k těhotenské únavě potřebujete). Takže nejděte ze 6 hned na 0 – a místo toho použijte postupný přístup.

Začněte tím, že omezíte jeden šálek denně, dokud nedosáhnete dvou malých šálků denně (nebo pokračujte, pokud chcete být zcela bez kofeinu).

Pokud se vám i to zdá příliš rychlé, zůstaňte u stejného počtu šálků, ale polovinu každého šálku nahraďte kávou bez kofeinu (druhou polovinu můžete nechat normální).

Finanční motivace

Další motivace: Vezměte si těch 100Kč navíc, které jste možná utratili za kávu každý den, a dejte je do prázdného šálku na kávu. Na konci týdne si dopřejte (manikúra, masáž) … máte to zasloužené!

A pamatujte, že to není navždy. Brzy budete moci znovu bez obav vypít několik šálků své oblíbené kávy denně. A až se vaše dítě narodí, budete ho potřebovat!

Sponzorováno

A co vy holky? Pijete / pily jste v těhotenství kávu? Napište mi to do komentářů.

Určitě si přečtěte i naše další články o kávě

Studie a zdroje článku

 • Coffee and pregnancy Autor: Edmund Hey, retired paediatrician
 • Zdroj fotografie: tonodiaz / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva