Sponzorováno

Jak na pročištění střev? 4.88/5 (8)

Vláknina v zelenině je super na vyčištění střev...

Vláknina v zelenině je super na vyčištění střev…

Určitě se vám někdy stalo, že jste měli i celý den problém vyprázdnit se. Ucpaný trávicí a vylučovací trakt zvyšuje potřebu jíst potraviny, které čistí střeva. Nejlepší se jeví být stále stará, známá vláknina.

Je užitečná při prevenci rakoviny tlustého střeva a dokonale jej pročišťuje. Začlenění potravin bohatých na vlákninu do jídelníčku může podpořit zažívací funkce a již zmíněné čištění tlustého střeva.

1. Celozrnné výrobky

Obsahují vlákninu, která rozpohybuje jídlo rychleji přes vaše tělo. Kromě toho obsahují thiamin, biotin, niacin, selen a další důležité antioxidanty. Celozrnné potraviny zahrnují ječmen, oves, proso, pohanku i hnědou rýži.

2. Zelenina a ovoce

Zelenina a ovoce snižují riziko nemocí a posilují imunitní systém, protože obsahují antioxidanty, fytochemikálie, vitamíny a minerály. Vláknina a voda v zelenině a ovoci snižují nadměrnou chuť k jídlu a čistí tlusté střevo. Začleňte do stravy pravidelně zeleninu a ovoce jako je brokolice, jablka, pomeranče, mrkev, kapusta, zelí, červené hrozny, rajčata, lilek a další listovou zeleninu pro dosažení nejlepších výsledků.

3. Luštěniny

Luštěniny jsou bohaté na vlákninu, která může pomoci podpořit zažívací funkce a stejně tak pročistit tlusté střevo. Ideální luštěniny jsou čočka, sojové boby, hrášek, fazole i cizrna. Kromě vlákniny tyto potraviny obsahují železo, draslík a malé množství tuku.

4. Tekutiny

Voda a jiné tekutiny mohou snížit příznaky zácpy a podporovat funkce tlustého střeva. Pomáhají posouvat natrávenou potravu a usnadňují její pohyb přes střeva. Můžete také pít zeleninové smoothies a ovocné šťávy, i čiré polévky. Pro dosažení nejlepších výsledků se vyhněte kofeinu a alkoholickým nápojům. Tyto tekutiny mohou přispět k dehydrataci těla a způsobit zácpu.

To nejlepší, co můžete udělat, je pít hodně vody. Doporučuje se pít nejméně 10 sklenic vody za den, aby vašemu tělu bylo dodáno dostatečné množství tekutin potřebných k vyplavení škodlivých toxinů a odpadu z těla přirozeným způsobem.

Čerstvá jablečná šťáva

Čerstvá jablečná šťáva je jedním z nejlepších domácích prostředků pro pročištění tlustého střeva. Její pravidelné pití podporuje stolici, štěpí toxiny a zlepšuje zdraví jater a celého trávicího traktu.

TIP: Den začněte s 1 sklenicí jablečné šťávy. Po 30 minutách vypijte sklenici vody. Opakujte to několikrát v průběhu dne a to po dobu 3 dnů.

Sponzorováno

Citronová šťáva

Citron má antioxidační vlastnosti a jeho vysoký obsah vitaminu C příznivě působí na trávicí systém. Proto je citronová šťáva vhodná pro jeho pročištění.

TIP: Smíchejte šťávu z 1 citronu, špetku mořské soli a trochu medu ve sklenici vlažné vody. Roztok vypijte ráno na lačný žaludek. To vám pomůže nabrat více energie, zlepšit pohyb střev a v neposlední řadě zlepšit stav vaší pokožky.

Syrové zeleninové šťávy

Pro pročištění tlustého střeva je dobré vynechat vařené jídlo průběhu nejméně jednoho – dvou dnů. Místo pevné stravy pijte čerstvé zeleninové šťávy několikrát denně. Zelená zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá odstranit toxiny.

5. Jogurt

Jíst pravidelně čerstvý jogurt je dobrý způsob, jak udržet tlusté střevo zdravé. Jogurt s živými a aktivními kulturami obzvlášť podpoří trávení a bojuje proti zánětlivým onemocněním střev.

6. Lněná semínka

Lněná semínka jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a přírodních vláken, proto jsou vhodné pro očistu tlustého střeva. Lněná semínka absorbují vodu a rozšiřují v tlustém střevě a pomáhají odstraňovat toxiny.

7. Mořská sůl

Další účinnou možností pro pročištění tlustého střeva je mořská sůl a to díky své detoxikační schopnosti.

TIP: Smíchejte 1 PL mořské soli ve sklenici vody a povařte. Roztok vypijte teplý nebo studený hned ráno nalačno.

8. Aloe vera

Aloe vera je známá pro své detoxikační schopnosti a působí jako projímadlo, proto je považována za efektivní pročištění tlustého střeva. Léčivé vlastnosti, které má aloe vera gel, nejen zlepší vaše zdraví tlustého střeva, ale pozitivně ovlivňují i jiné zdravotní problémy jako bolesti hlavy, kožní infekce, průjem, žaludeční bolesti a zácpa.

TIP: Jak na detoxikaci střev?

9. Zázvor

Zázvor snižuje nadýmání a stimuluje fungování tlustého střeva, udržuje ho bez odpadu a škodlivých toxinů.To podporuje trávení tím, že stimuluje vylučování trávicích šťáv.

TIP: Na pročištění tlustého střeva můžete použít zázvor v jakékoli podobě – strouhaný, džus nebo nařezané kousky. Jednou z možností je smíchat jednu lžičku zázvorové šťávy a 1/4 šálku citrónové šťávy a 2 šálky horké vody. Můžete také přidat trochu medu pro chuť. Rozdělte si roztok do 2-3 částí a popíjejte během dne.

Netrpte hladem

Zvykněte si na to odvrátit co nejdříve hlad, když na vás přijde. Jen tak si udržíte zdravou váhu. Nikdy nenechte tělo, aby se ozvalo velkými bolestmi hladového žaludku. Jezte vždy menší porce a častěji. Konzumace pět malých jídel denně místo tří může udržet vaši kondici.

TIP: Jak na tuk v pase?

VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  11 Komentářů u článku “Jak na pročištění střev?”

  1. Jana napsal:

   Já si teď zkouším čístit střeva od parazitů s parazitexem. Tak uvidíme za měsíc. Připadala jsem si hrozně unavená a tak celkově mi nebylo dobře, tak mi to bylo doporučeno.

  2. Kata napsal:

   Viděla jsem parazitex v lékárně, jen jsem nevěděla na co to je. Je účinnný?

  3. Jana napsal:

   Já jsem zvědavá jak to bude vypadat, protože teď se mnou dělá divy. :D

  4. Kata napsal:

   Jak dělá divy? Jakože zdá se ti, že ty parazity hubí?

  5. POjka napsal:

   Jo zabije všechny stadia parazitů.

  6. Kata napsal:

   A z těla je dostanu na záchodě předpokládám. Ale to musí být extra silný, když zabije všechny možné stadia.

  7. Jankose napsal:

   Zkusila jsem si parazitex podle vaší debaty koupit a jím ho druhý týden. Tak jsem zvědavá jak to bude vypadat po celém měsíci. Ale už teď se cítím, že je mi líp.

  8. Kata napsal:

   Také jsem ho koupila. Jsem zvědavá, jak se mnou zacvičí a zbaví všech škodlivců…

  9. Jankose napsal:

   No mě je už teď líp, tak jsem zvědavá jak to bude vypadat po celém měsíci.

  10. Martina napsal:

   Po celé kůře ti bude perfetkně, já to tak mám. Mikroparaziti se ti dostanou z těla a nebou už na obtíž.

  11. jaanulinka napsal:

   Často trpím únavou a zažívacími obtížemi. V lékarně mě doporučili paratizex. Má někdo zkušenost?