Strava po operaci konečníku a rakoviny tlustého střeva 4.86/5 (29)

Sponzorováno

Strava po operaci konečníkuBezprostředně po operaci konečníku a tlustého střeva se pacient musí řídit pokyny lékaře a dietologa. Správna výživa a životospráva má později velký význam, aby nenastal regres onemocnění a pro podporu reparačních a imunitních mechanismů organismu. Samozřejmě, pokud zdravotní stav dovolí. Odborně se tomu říká „terciární prevence“.

V prvních dnech po operaci je vhodná tekutá až kašovitá strava. Důraz klademe na dostatečný příjem plnohodnotných bílkovin, vitamínů, minerálních látek, nenasycených mastných kyselin a samozřejmě na dostatečný pitný režim. Výborným zdrojem všech důležitých živin jsou v této době přípravky tekuté výživy Nutridrink. Se správným výběrem vám poradí v lékárně nebo nejlépe nutriční terapeutka. Pacienta postupně navykáme na pevnou stravu.

Stop přejídání

V první řadě by pacient neměl mít nadváhu a nikdy se nesmí přejídat ať už zdravou nebo nezdravou stravou, která by mu přetěžovány zažívací trakt a stagnovala v tlustém střevě. Je důležité, aby kromě šetřící diety denně přijímali v potravě přirozené „nutriční desmutageny“, čili výživové protirakovinné faktory. Jde o všechny druhy ovoce a zeleniny, přílohy jako bramborová kaše, těstovinyy. Nelze zapomínat na dušené nebo vařené maso, ideálně upravované v tlakovém nebo parním hrnci. Naopak vyhýbejte se smaženému, grilovanému, uzenému a jinak karcinogenizovanému jídlu. Velmi užitečné jsou kysané mléčbé výrobky, ty dle tolerance (žervé, tvaroh, tvrdý sýr, přírodní bílé jogurty). Ideální je si odšťavňovat doma citrusové plody, ovoce, či zeleninu. Neměli byste se spoléhat na umělé džusy, které jsou ochuzeny o prospěšné látky. Dobrou službu tělu dělají zeleninové a luštěninové zahuštěné omáčky, stejně jako nemastné těstovinové pokrmy.

TIP: Co jíst proti rakovině?

Sponzorováno

S tuky pryč

Používání tuků snižte na minimum, nebo je zcela vypusťte. Mají podstatný podíl na rakovině tlustého střeva a konečníku, zvláště ty přepálené a rafinované, či uzené. Tuky a oleje držte vždy v chladničce a ve tmě. Na světle a teple všechny oxidují a stává se z nich toxický produkt. Snažte se zhubnout. Nepřetěžujte svůj organismus jídlem i když zdravým. Doporučené vitamíny a látky jezte raději v přirozené formě a ne jako farmaceutické extrakty, neboť v přirozeném komplexu se podporuje a zvyšuje jejich ochranný účinek stovkami dalších potřebných látek (kofaktorů). Pokud jste podstoupili cytostatickou léčbu a ozařování, je třeba zvláště dodržovat uvedené rady, protože oba druhy léčby sice potlačují nádorové buňky, ale zároveň škodí i zdravým dělícím se buňkám organismu. Ochranná výživa a životospráva stimuluje růst zdravých buněk a chrání vás proti případným nežádoucím (druhotných) následkem léčby a zvyšuje pravděpodobnost vyléčení a přežití. Pravidelně se pohybujte na čerstvém vzduchu pokud můžete cvičte, jízda na kole, plavte apod. Buďte aktivní.

Dobrá kondice a regenerace podpoří reparační a imunitní systém stejně jako správná výživa. Dostatečně se vyspěte vyhýbejte se neuróze a stresům.

Pokud při uvedené životosprávě občas vyberete dávku potravinových doplňků jako: Celladam či Vitacit, Flavín7, Indonal, BioBran apod neuděláte chybu.

ČTĚTE: Koření proti rakovině

Zanedlouho je tu jaro

Choďte na trhy a konzumujte denně čerstvou jarní zeleninu – mrkvičky, salát, jahody, cibulku, rybíz, třešně a později všechny letní plody. No a samozřejmě choďte na pravidelné kontroly i když se budete cítit dobře. Pokud by se u vás vyskytovaly po operaci různé komplikace, recidivy a případně máte dočasné či trvalé vývody, ne všechny uvedené rady můžete využít. Tak či tak budete muset ve svém životním stylu hodně změnit. Rodina a okolí by na vás měli brát ohled a pomoci vám v tom. Preventivně se mohou také řídit stejnými doporučeními, protože se vztahují i ​​na zdravých lidí jako prevence proti rakovině.

Co jíst? Tabulka na závěr

po-operaci-strev

A co vy? Budeme rádi, pokud vaše zkušenosti popíšete v komentářích pod článkem.

Doporučujeme číst na toto téma

VIDEO: Operace konečníku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva