Sponzorováno

Červená řepa a zdraví – ochrání vás před nemocemi – co všechno umí? 4.88/5 (17)

Červená řepa vás ochrání před nemocemi: Co všechno umí?Sezóna červené řepy je tady, tak neváhejte. Zanedbaná červená řepa právem patří na náš stůl. Je to totiž zdravá bomba a navíc po ní zkrásní. Co všechno umí?

Co všechno červená řepa dokáže?

1. Červená řepa reguluje krevní oběh, léčí ekzémy. Je vhodná při dietách, onemocněních jater i při žaludečních potížích.

2. Obsahuje měď, zinek, jód, křemík a vitamín E. Tato směs se postará o vaše pevné , krásné nehty a vlasy i pružnou pokožku. Zregeneruje celý organismus a zpomalí stárnutí.

3. Vláknina v řepě podpoří pravidelné vyprazdňování, což zbaví organismus toxických látek. Také sníží vstřebávání cholesterolu ve střevech, čímž následně sníží hladinu cholesterolu v krvi.

4. Draslík, hořčík, vápník zabrání překyselení organismu. Blahodárně působí při dně a zvýšené hladině kyseliny močové v krvi.

5. Červená řepa účinkuje jako prevence rakoviny tlustého střeva. Usnadňuje také léčbu chřipky a nachlazení.

6. Šťávu smíchanou s medem užívejte při vysokém krevním tlaku. Ale pozor! Více než 100 ml surové salátové šťávy může vyvolat nevolnost, závratě či žaludeční křeče. Smíchejte ji například i s mrkvovou šťávou.

7. Červenou řepu můžete vařit, péct i zavařovat. Vařte ji vcelku neloupanou, zůstane jí tak původní tmavě fialová barva a více živin.

Ačkoliv to tak na první pohled možná nevypadá, červená řepa pod svojí slupkou skrývá učiněný poklad. Nejenže je tato zelenina velmi chutná a je oblíbenou pochoutkou v mnoha státech, ale je také bohatá na velké množství zdraví prospěšných látek, které dokonce dokáží bojovat i s rakovinou. Vědecké studie mimo jiné dokázaly, že obyvatelé zemí, kde je konzumace červené řepy hojně rozšířena, žijí obdivuhodně dlouho a běžně se dožívají více než sta let.

Sponzorováno

Červená řepa je jako jídlo i lék známá již od starověku a jejích unikátních vlastností využívali především staří Římané. Kořen řepy jim sloužil výhradně k léčebným účelům, např. proti bolestem zubů nebo hlavy, zatímco listy připravovali podobně jako zelí či špenát. Pro Slovany byla červená řepa jednou ze základních potravin a ve výživě hrála důležitou roli, dokonce prý bývala předchůdkyní brambor. V současnosti se nejvíce pěstuje ve východní Evropě a v USA a existuje celá řada kulturních odrůd, které se od sebe liší tvarem i barvou. Nejkvalitnější je však červený barevný odstín.

Červená řepa se dá konzumovat celá. Upravovat můžeme i mladé listy, ale nejčastěji zužitkováváme pouze bulvu, kterou je možné připravit na mnoho způsobů. Za syrova ji můžeme přidávat do zeleninových salátů, můžeme ji ale také konzervovat, péct nebo vařit. Je známou přísadou do německé husté polévky Eintopf, do ruského boršče a v USA se z ní na Den díkůvzdání připravuje oblíbený salát. Ať si však dáme červenou řepu jakkoliv upravenou, není pochyb o tom, že jsme něco udělali pro naše zdraví i krásu.

TIP: Na co je červená řepa ještě dobrá?

Protože chuť samotné šťávy z řepy není nejpříjemnější, doporučuje se ji smíchat se šťávou z jiné zeleniny nebo osladit medem. Aby se předešlo trávicím problémům, nemělo by se jí najednou vypít více než 50 až 100 ml.

Nastrouhaná a syrovou řepu lze ochutit citronem a olejem. Červená řepa se vaří nejméně hodinu. Pokud se za tepla ponoří do studené vody, dá se snadněji loupat. V tomto stavu je lépe stravitelná.

Pozitiva červené řepy při vlivu na zdraví

 • podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu
 • podporuje činnost žaludku a žlučníku
 • odstraňuje z těla jedovaté látky
 • vytváří vazivové tkáně
 • zesiluje stěny cév
 • zlepšuje využití bílkovin
 • zajišťuje duševní pohodu
 • zpevňuje pokožku
 • napomáhá při alergiích
 • aktivuje tvorbu červených krvinek
 • má kladný vliv na revma
 • je cenným pomocníkem v boji proti mykózám

Co dále si přečíst?

VIDEO: Červená řepa: laciná a zdravá

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Červená řepa a zdraví – ochrání vás před nemocemi – co všechno umí?”

  1. Honza napsal:

   Je pravda, že na první pohled nevypadá červená řepa nijak extra. Tato zelenina je ale moc dobrá. Lze ji navíc přidat i do mixovaných smoothies, což je v dnešní době poměrně populární.

  2. Karel Vodička napsal:

   Neuvedli jste jak dlouho užívat kvas z červené řepy, před pauzou a po dále. Díky.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva