Sponzorováno

Koupání v ledové vodě – jaké má účinky a benefity pro zdraví? Co říkají studie? 4.83/5 (12)

Zkuste koupání v ledové vodě i vy!

Zkuste koupání v ledové vodě i vy!

V dnešní době určitě není neobvyklé vidět sportovce, fitness nadšence i ostatní lidi skákat po fyzické aktivitě do ledové vody. Mnoho lidí to miluje. Proč to vlastně dělají?

Tato činnost se nazývá koupání v ledové vodě nebo i kryoterapie – je to praxe 5 až 15 minutového ponoření do velmi studené vody (10-15 °C) po intenzivním cvičení. Mnoho lidí věří, že toto koupání v ledové vodě pomáhá snížit bolest svalů a bolestivost. Je to tak?

Současný výzkum ledových koupelí

Praxe používání ledových koupelí k úlevě namoženým svalům je vlastně stará už desítky let. Ale studie z roku 2017 s touto praxí moc nesouhlasí. Tato nedávná studie naznačuje, že předchozí představy o výhodách ledové koupele pro sportovce jsou chybné a že pro bolavé svaly nemají žádný extra přínos.

Zatímco studie tvrdí, že aktivní zotavení – jako je 10 minut cvičení s nízkou intenzitou na stacionárním kole – je pro zotavení stejně dobré jako ledová koupel, odborníci v oboru stále věří v používání ledových koupelí pro regeneraci svalů.

Ve skutečnosti mnoho odborníků říká, že ledové koupele mají své výhody. Studie na 100 procent neprokazuje, že ledové koupele nemají žádné výhody. Naznačuje, že dříve předpokládané výhody rychlejší regenerace, snížení poškození svalů a tkání a zlepšení funkce nemusí být nutně pravdivé.

Vždy bude existovat výzkum, který podpoří obě strany této debaty. Ačkoli je velká část výzkumu neprůkazná, uvědomme si, že nejlepší lékaři a fyzioterapeuti profesionálních sportovců podporují pravidelné používání ledových koupelí.

Chcete příklad? Cristiano Ronaldo si dává ledové koupele i ve 3 hodiny ráno

Opravdu. Cristiano Ronaldo posunul profesionalitu na jinou úroveň, dává si ledové koupele ve 3 hodiny ráno. Potvrdil to jeho trenér Carlo Ancelotti. Řekl, že Ronaldo vynikal jako nejprofesionálnější hráč, se kterým kdy pracoval. „Jednou se vraceli ze zápasu. Mohly být tři hodiny ráno, ale Ronaldo byl tím hráčem, který nešel rovnou domů. Místo toho šel na tréninkové centrum do ledové lázně, aby se mohl lépe zotavit na zítřejší trénink“.

Takto regeneruje svaly v ledové koupeli Cristiano Ronaldo

Takto regeneruje svaly v ledové koupeli Cristiano Ronaldo

Rovněž se psalo o tom, že si Ronaldo nechal v roce 2013 ve svém domě nainstalovat kryoterapeutickou komoru, aby napomohl regeneraci svalů.

Asi se dá předpokládat, že ledová lázeň Ronaldovi skutečně pomáhala. Musí to mít vyzkoušené.

Omezení studie

Jedna důležitá věc, kterou je třeba u této studie poznamenat, je velikost vzorku a věk.

Studie se skládala z 9 mladých mužů ve věku 19 až 24 let, kteří cvičili odporový trénink dva až tři dny v týdnu. K odhalení výhod ledových koupelí je zapotřebí více výzkumů a rozsáhlejších studií.

6 potenciálních výhod koupání v ledové vodě

Pokud uvažujete o vyzkoušení ledové koupele, možná vás zajímá, jaké jsou její potenciální výhody a zda stojí za to vystavit své tělo extrémnímu chladu.

Dobrou zprávou je, že praktikování ledových koupelí má určité potenciální výhody, zejména pro lidi, kteří hodně cvičí nebo jsou profi sportovci (nebo jen často sportují a cvičí).

1. Ulevuje bolavým svalům

Největším přínosem ledových koupelí je s největší pravděpodobností to, že se po nich prostě cítíte dobře. Vaše tělo se prostě cítí dobře.

Po intenzivním tréninku může ponoření do velmi studené vody přinést úlevu bolavým, pálícím svalům. V tomto směru je to opravdu velmi příjemné.

2. Pomáhá vašemu centrálnímu nervovému systému

Ledová koupel může také pomoci vašemu centrálnímu nervovému systému tím, že napomáhá spánku, a v důsledku toho se díky menší únavě budete cítit lépe. Koupel v ledové vodě může pomoci zlepšit reakční dobu a výbušnost v budoucích trénincích.

Sponzorováno

3. Omezuje zánětlivou reakci těla

Teorie je v tomto směru taková, že snížení místní teploty po cvičení pomáhá omezit zánětlivou reakci, snižuje množství zánětu a pomáhá vám rychleji se zotavit. Ideální pro profi sportovce a pro ty, kdo hodně a často cvičí.

4. Snižuje vliv tepla a vlhkosti

Ledová lázeň může snížit účinek tepla a vlhkosti. Ledová koupel před dlouhým závodem v podmínkách, kde je zvýšená teplota nebo vlhkost, může snížit tělesnou teplotu o několik stupňů, což ve finále může vést ke zlepšení výkonu.

5. Trénuje váš bloudivý nerv

Jednou z hlavních výhod ledové lázně je, že dokáže stimulovat váš bloudivý nerv. Bloudivý nerv se významně podílí na psychické kondici a jeho stimulací lze zlepšit mnoho obtíží, od migrén až po úzkosti.

Bloudivý nerv je spojen s parasympatickým nervovým systémem a jeho trénink vám může pomoci lépe čelit stresovým situacím.

6. Ledové koupele pomohou posílit vaši imunitu

Existují vědecké důkazy, že ledové koupele fungují jako posilovač imunity. Jedna studie z roku 2016 publikovaná v časopise PLoS One zjistila, že lidé, kteří se sprchují studenou vodou, mají téměř o 30 procent menší pravděpodobnost, že budou nemocní kvůli práci nebo škole.

Nežádoucí účinky a rizika ledových koupelí – nemusí být pro každého

Nejnápadnějším vedlejším účinkem ledové koupele je pocit velkého chladu, když se tělo ponoří do studené vody. Kromě tohoto povrchního vedlejšího účinku však existují i ​​​​další rizika, která je třeba zvážit.

Primární riziko ledové koupele se týká lidí, kteří mají již existující kardiovaskulární onemocnění nebo vysoký krevní tlak. Snížení teploty jádra a ponoření do ledu stahuje krevní cévy a zpomaluje průtok krve v těle. To může být nebezpečné, pokud máte snížený průtok krve, vystavuje vás to riziku zástavy srdce nebo mrtvice.

Dalším rizikem, které může nastat, je podchlazení, zvláště pokud jste v ledové lázni ponořeni příliš dlouho.

Lidé s diabetem 1. a 2. typu si také musí dávat pozor na ledové koupele, protože jsou spojeni se sníženou schopností udržovat vnitřní teplotu během extrémních teplotních změn.

Naše tipy na ledovou koupel

Pokud jste připraveni se do toho vrhnout, je několik věcí, které byste měli vědět, než ponoříte své tělo do ledu.

Teplota ledové lázně

Teplota ledové lázně musí být přibližně 10–15 °Celsia.

Čas v ledové koupeli

Příliš mnoho času v ledové lázni může mít nepříznivé následky. Proto byste měli omezit svůj čas na maximálně 10 až 15 minut.

Expozice těla

Obecně se doporučuje ponořit celé tělo do ledové lázně, aby se dosáhlo nejlepšího účinku zúžení krevních cév.

Pro začátek však možná budete chtít nejprve odhalit chodidla a dolní končetiny. Až se budete cítit pohodlně, můžete se přesunout směrem k hrudi.

Použití v domácnosti

Pokud se rozhodnete udělat si ledovou koupel doma, použijte teploměr, který vám pomůže dosáhnout ideální teploty při vyvažování směsi ledu a vody.

Pokud je teplota příliš vysoká (nad 15 °C), přidávejte led postupně. A pokud je příliš nízká, postupně přidávejte teplejší vodu, dokud nedosáhnete požadované teploty.

Načasování koupele

Čím dříve se po tréninku nebo soutěži dostanete do ledové lázně, tím lepší by měly být účinky.

Pokud po tréninku počkáte hodinu, říká, že některé hojivé a zánětlivé procesy již začaly nebo již skončily.

Kryoterapie

Někteří lidé se rozhodnou pro celotělové kryoterapeutické komory, což je v podstatě chladová terapie v kancelářském prostředí. Tyto relace ale nejsou moc levné.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste to? Dejte nám vědět do komentářů :)

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva