Sponzorováno

Sója a zdraví – alternativní názor 4.77/5 (22)

Sója a zdraví - alternativní názor

Sója a děti

Krev kojenců, kojených sójovými produkty (sója), obsahují od 13.000 do 12.000 krát více estrogenní složek, než krev dětí kojených jiným mlékem. Kojenci, kojení jen a pouze ze sóji formulovaným mlékem, přijmou denně stejné množství hormonu estrogen, jaké se nachází v minimálně pěti antikoncepčních pilulkách.

Během prvních měsíců života novorozence procházejí „testosteronovým bujením“, během kterého jsou hladiny testosteronu téměř tak vysoké, jako u dospělých jedinců. Během tohoto období je organismus kojence mužského pohlaví programován tak, že během puberty se začnou projevovat specifické mužské CHARAKTERISTIKY – nejen vývoj pohlavních orgánů, svalů, hlasivek, ale také změny v mozku, které jsou specifické pro mužské pohlaví.

Výzkumy na zvířatech prokázaly, že fytoestrogeny v sóji jsou silnými endokrinními narušiteli. Sójová výživa, která zaplavuje krev dítěte ženskými hormony, potlačujícími testosteron, způsobuje poruchy vývojových struktur u chlapců, včetně mentální retardace a hyperaktivity. Kojenci mužského pohlaví, kteří byli vystaveni DES (syntetický estrogen), vykazovaly nižší úroveň vyspělosti. Mladé opice, krmena sójovými izoflavony, měly o 70 % nižší hodnoty testosteronu, ve srovnání s opicemi, krmenými jiným živočišným mlékem (které také není ideální lidskou stravou).

Téměř 15 % bílých a 50 % africkoamerických dívek vykazují známky puberty, jako vývoj prsů a ochlupení, již před osmým rokem života. Některé dívky vykazují známky puberty už ve třetím roce. Tento předčasný pohlavní vývoj dívek je spojován s konzumací sóji a expozicí enviromentálním estrogenům, jako PCBs a DDE. Příjem fytoestrogenů během těhotenství může mít už i v malých množstvích nežádoucí vliv na vývoj plodu a na načasování puberty v pozdějším věku.

Sója a její nebezpečí

Vysoká hladina kyseliny fytinové (phytic acid) v sóji snižuje asimilaci vápníku, hořčíku, mědi, železa a zinku. Tuto kyselinu v sóji není možné neutralizovat běžným zpracováním, jako je namočení, nebo dlouhé a pomalé vaření. Tato pak způsobuje poruchy vývoje dětí. Inhibitory enzymu Tripsin v sóji reagují s trávením bílkovin a způsobují poruchy slinivky. Zvířatům během testů inhibitory tripsinu ze sóji způsobovaly zpomalený růst.

Sójové fytoestrogeny narušují endokrinní funkce a způsobují neplodnost a rakovinu prsu u dospělých žen. Jsou také antityroidním (napadají štítnou žlázu) činitelem, způsobují hypotyreózu a rakovinu štítné žlázy. Analogy vitaminu B12 ze sóji nejsou vstřebány, a proto má tělo vyšší požadavky na vitamin B12. Sojová jídla také zvyšují požadavky těla na vitamin D. Do sóji se přidává toxická náhrada – vitamin D2.

Křehké bílkoviny jsou během vysokoteplotního a dlouhodobého vaření příliš denaturalizované. Výsledkem teplotního zpracování je formování toxického lysinoalanínu a vysoce karcinogenního nitrosaminu. Dochází také k vytváření volné kyseliny glutamové, jinak MSG, potenciálního neurotoxinu. Doplňující dávky se přidávají i do sójových výrobků na zakrytí nepříjemné chuti.

Výrobky ze sóji obsahují vysoké hladiny hliníku, toxického pro nervový systém a pro ledviny.

Fakta a bludy o sóji

Blud : Sója se jako jídlo používá mnoho tisíciletí.
Fakt: Sója je známá mnoho tisíciletí, avšak, jak jídlo se poprvé použila až během dynastie Chou (1134-246 př.nl), tehdy, když se Číňané naučili sóju fermentovat a vyrábět z ní jídla jako tempeh, miso a tamari.

Blud: Asijci konzumují velké množství sóji
Fakt: Japonci a Číňané zkonzumují denně v průměru jen 10 gramů sojového jídla (asi 2 čajové lžičky). Asijci konzumují sóju v malém množství, jako pochutinu, ne jako náhradu za živočišné bílkoviny.

Blud: Americká dietetická asociace (ADA) přece nepovažuje sóju za nebezpečnou.
Fakt: ADA nikdy neprohlásila, že sója je bezpečná. Vyjádřila se, že jsou studie, které hovoří o pozitivní i negativní sóji. ADA dodává, že rozsáhlé studie není možné uskutečnit, a to z etických důvodů. Proč asi?

Sponzorováno

Blud: Moderní sójové výrobky mají stejné zdravotní užitek, jako tradičně fermentovaná sója.
Fakt: Nejmodernější sójové výrobky nejsou fermentované (a tak toxiny nejsou neutralizovány) a jsou zpracovány způsoby ničícími bílkovinu a tvořícími toxiny.

Blud: Sójové výrobky jsou zdrojem kompletních bílkovin.
Fakt: Jak i ostatní luštěniny, i sója má nedostatek síru obsahujících aminokyselin, metyoninu a cystinu. Navíc, moderní zpracování sóji ničí křehký lysin.

Blud: Kysané sójové produkty zajistí dostatek vitaminu B12 ve vegetariánské stravě.
Fakt: Složku, která je podobná vitamínu B12, tělo nedokáže použít a tak se nedostatek B12 zvyšuje.

Blud: Sojové formule jsou pro kojence bezpečné.
Fakt: Jídla ze sóji obsahují inhibitory tripsinu, které brání v trávení bílkovin a ruší pankreatické funkce. Zvířata, krmené stravou, obsahující inhibitory tripsinu, vykázaly poruchy vývoje a poruchy slinivky. Příjem sóji zvyšuje potřebu vitamínu D, který je potřebný pro budování kostí a tělesný vývoj. Fytinová kyselina způsobuje sníženou biodostupnost železa a zinku, které jsou potřebné pro zdraví a vývoj mozku a nervového systému. Sója také postrádá cholesterol, také nezbytný pro vývoj mozku a nervového systému. Vysoké dávky fytoestrogenů v sojových formulích pro kojence, značně přispívají k předčasnému sexuálnímu vývoji dívek a opožděnému až retardovaný vývoji u chlapců.

Blud: Sója a sójové jídla mají preventivní účinek proti osteoporóze.
Fakt: Sója a sójové jídla způsobují nedostatek vápníku a vitaminu D, které jsou nezbytné pro zdravé kosti. Jsou to vápník ze zeleniny a vitamin D z mořských jídel a ze slunce, které mají preventivní účinek proti osteoporóze u Asiatů, ne sójová jídla.

Blud: Současné sójové výrobky chrání před mnoha druhy rakoviny.
Fakt: Kromě jiných studií, i britská vláda podala konkluzívnu zprávu o tom, že není důkazů o tom, že sója a sójové výrobky chrání před rakovinou prsu a před jinými druhy rakovin. Naopak, sója může být výsledkem zvýšeného rizika vzniku rakoviny.

Blud: Sója chrání před srdečními chorobami.
Fakt: U některých lidí může konzumace sóji snížit hladiny cholesterolu. Nicméně, není pravděpodobné, aby se snížením cholesterolu tímto způsobem, zabránilo srdečním chorobám.

Blud: Sójové estrogeny (izoflavony) jsou prospěšné.
Fakt: Sójové isoflavony jsou fytoendokrinnými narušiteli. Mohou zabraňovat ovulaci a stimulovat růst rakovinných buněk. Už konzumace tak malého množství, než 30 gramů denně (4 čajové lžičky), může způsobit hypotyreózu (snížení funkce štítné žlázy) doprovázený příznaky letargie, zácpy, přibírání na váze a únavy.

Blud: Sója a výrobky jsou bezpečné a užitečné pro ženy v menopauze období.
Fakt: Jídla ze sóji mohou stimulovat růst na estrogenu závislých nádorů a snižují funkci štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy je spojena s obtížemi v období menopauzy.

Blud: Fytoestrogeny v sóji mohou podpořit duševní výkonnost.
Fakt: Nedávná studie zjistila , že ženy s nejvyššími hladinami estrogenu v krvi, měli nejvíce snížené kognitivní funkce. Konzumace tofu u japonských Američanů ve středním věku je spojena se zvýšeným výskytem Alzheimerovy choroby v pozdějším věku.

Blud: Sója podporuje sexuální život.
Fakt: Četné studie provedené na zvířatech potvrdily, že sója způsobuje neplodnost. Jelikož snižuje hladinu testosteronu. Japonské ženy dávají svým mužům jíst větší množství tofu, pokud chtějí snížit jejich sexuchtivosť.

Blud: Pěstování sóji je pro prostředí bezpečné.
Fakt: Většina sóji v USA a dalších zemích, je geneticky modifikovaná z toho důvodu, aby farmáři mohli používat velké množství herbicidů.

Blud: Pěstování sóji je ekonomicky prospěšné pro rozvojové země.
Fakt: V zemích třetího světa byla tradiční úroda nahrazena sójou, pěstovanou mezinárodními korporacemi, což přeneslo zisk z lokálních farmářů na tyto firmy.

Poznámka: Kampaně za pravdu v medicíně

Sponzorováno

Mnohaletá výživová medicína doporučovala sóju jako zdravou náhradu kravského mléka. Po mnoha zjištěních o účincích sóji se však od podobných doporučení začala metabolická medicína distancovat. Nicméně, stále existuje skupina lékařů, výživových sester a zastánců, kteří sóju tvrdohlavě doporučují, skrývajíce hlavu do písku a ignorujíc závažné varování o rizicích sóji. Proto, pokud víte o jednotlivcích nebo skupinách, propagujících sóju, upozorněte je na tato fakta a bludy o sóji a vyzvěte ho, aby si dané téma pozorně prostudovali.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva