Sponzorováno

Cvičíte před spaním? Co se vám může stát? 4.43/5 (14)

činky a cvičeníMnoho lidí trpí problémy se spánkem. Důvodů může být mnoho a bývají složité. I když cvičení se často nabízí jako způsob pro zlepšení kvality spánku, v některých případech může večerní pohyb způsobit, že se vám bude usínat hůře. Pokud se snažíte usnout hned po cvičení, nemusí se vám to podařit.

Výhody cvičení před spaním

Mnoho lidí cvičí před spánkem s cílem zlepšit si spací návyky. Cvičení před spaním je ale otázkou načasování. V závislosti na tom, kdy cvičíte, může být účinek na noční spánek a pohodlí opačný. Mnoho lidí využívá ranní pohyb, aby byly přes den aktivnější. Cvičení pozdě v noci váš také povzbudí, a tělu se už nechce usnout.

I když skončíte s cvičením relativně časně, tělu trvá dlouhou dobu, dokud se uklidní. Cvičením se vám totiž uvolňují endorfiny a další chemikálie, které způsobují, že jsme čilejší a aktivnější. Vaše tělo potřebuje také čas na vychladnutí, uklidnění, což trvá i několik hodin. Cvičení totiž způsobí, že se vaše tělesná teplota zvýší na několik hodin!

Sponzorováno

Změna každodenních činností

Nejjednodušší způsob, jak zlepšit spánek pohybem je cvičit v jiný čas. Neurologové doporučují cvičit nejpozději tři hodiny před spaním. Cvičení v pozdních odpoledních hodinách, asi dvě hodiny před spaním, může zvýšit teplotu vašeho tělesného jádra, s čím se vám bude těžko usínat.

Nedostatek pohybu a problémy se spaním

Na druhé straně, i příliš málo pohybu může způsobit, že neusnete. Vaše tělo není dost unavené, máte zpomalený systém, tělní tekutiny ve vás téměř stojí. Mírné cvičení může pomoci tělu, které bojuje se spánkem. Pokud navzdory našim radám vaše nespavost přetrvává, měli byste navštívit lékaře. Může se jednat o vážnější problém.

Tipy pro zlepšení spánku

1. Udržujte pravidelný režim pro odchod do postele i pro vstávání.
2. Nejezte před spánkem těžká jídla.
3. Snažte se co nejvíce eliminovat z ložnice zvuk a světlo.
4. Než půjdete spát, dejte si uvolňující koupel.
5. Místo léků dostupných v lékárnách používejte přírodní produkty.
6. Udělejte si dechové cvičení a zaposlouchejte se do relaxační hudby.
7. Neposlouchejte před odchodem do postele zprávy.

TIP: Jak na kvalitní spánek?

Sponzorováno

Zasloužíte si každou noc se dobře vyspat, ale také si zasloužíte udržovat optimální zdraví, abyste mohli dobře spát. Ty dvě jdou ruku v ruce. S režimem dobrého spánku a dobrého zdraví začněte už dnes a chovejte se k sobě jako k té nejvzácnější bytosti na světě.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva