Sponzorováno

Prevence ledvinových kamenů – 9 tipů, jak na to 4.82/5 (11)

Ledvinové kameny jsou tvrdá minerální ložiska, která se tvoří uvnitř ledvin. Při průchodu močovými cestami pak způsobují nesnesitelnou bolest.

Ledvinovými kameny je postiženo až 12 procent Evropanů. A jakmile máte jeden ledvinový kámen, je o 50 procent větší pravděpodobnost, že během příštích 10 let budete mít další.

Neexistuje žádný jistý způsob, jak zabránit ledvinovým kamenům, zvláště pokud máte tento stav v rodinné anamnéze. Ale kombinace jídelníčku a změn životního stylu, stejně jako některých léků, může pomoci snížit vaše riziko ledvinových kamenů.

Ledvinové kameny - ilustrace

Ledvinové kameny – ilustrace

 

Jak přirozeně předcházet ledvinovým kamenům

Malé úpravy stávající stravy a jídelníčku mohou vést k prevenci ledvinových kamenů. Pojďme se podívat na několik možností takové prevence.

1. Dobrá hydratace

Pití více vody je nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku ledvinových kamenů. Pokud nebudete dostatečně pít, bude vaše tvorba moči nízká. Nízký výdej moči znamená, že je vaše moč koncentrovanější a je méně pravděpodobné, že rozpustí soli moči, které způsobují kameny.

Dobrou volbou je také limonáda a pomerančový džus. Oba obsahují citrát, který může zabránit tvorbě kamenů.

Pokuste se vypít asi osm sklenic tekutin denně, nebo tolik, kolik vede k vyčůrání dvou litrů moči. Pokud hodně cvičíte nebo se potíte budete potřebovat více tekutin.

Zda jste hydratovaní, poznáte podle barvy močiměla by být čirá nebo světle žlutá. Pokud je tmavě žlutá až hnědá, tak musíte víc pít.

2. Jezte více potravin bohatých na vápník

Nejběžnějším typem ledvinového kamene je oxalát vápenatý, což vede mnoho lidí k přesvědčení, že by se měli vyhýbat konzumaci vápníku. Opak je ale pravdou. Dieta s nízkým obsahem vápníku může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů a riziko osteoporózy.

Doplňky stravy s vápníkem však mohou zvýšit riziko vzniku kamenů. Užívání doplňků vápníku s jídlem může toto riziko snížit.

Nízkotučné mléko, nízkotučný sýr a nízkotučný jogurt jsou dobrými potravinami bohatými na vápník.

3. Jezte méně sodíku

Jídelníček s vysokým obsahem soli zvyšuje riziko vápníkových ledvinových kamenů. Příliš mnoho soli v moči brání reabsorbaci vápníku z moči do krve. To způsobuje vysoký obsah vápníku v moči, což může vést k ledvinovým kamenům.

Méně soli pomáhá udržovat nižší hladinu vápníku v moči. Čím nižší je obsah vápníku v moči, tím nižší je riziko vzniku ledvinových kamenů.

Abyste snížili příjem sodíku, pečlivě čtěte etikety potravin.

Mezi potraviny proslulé vysokým obsahem sodíku patří:

 • zpracované potraviny, jako jsou chipsy a krekry
 • konzervované polévky
 • konzervovaná zelenina
 • maso v konzervách
 • koření
 • potraviny, které obsahují glutamát sodný
 • potraviny, které obsahují dusičnan sodný
 • potraviny, které obsahují hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda)

Chcete-li ochutit jídla bez použití soli, vyzkoušejte čerstvé bylinky nebo bylinkovou směs.

4. Jezte méně potravin bohatých na oxaláty

Některé ledvinové kameny jsou z oxalátu, což je přírodní sloučenina obsažená v potravinách, která se váže s vápníkem v moči a pak vytváří ledvinové kameny. Omezení potravin bohatých na oxalát může pomoci zabránit tvorbě kamenů.

Potraviny s vysokým obsahem oxalátů jsou:

 • špenát
 • čokoláda
 • sladké brambory
 • káva
 • řepa
 • arašídy
 • rebarbora
 • sójové produkty
 • pšeničné otruby

Oxalát a vápník se vážou v trávicím traktu, než se dostanou do ledvin, takže je těžší vytvářet kameny, pokud jíte současně potraviny s vysokým obsahem oxalátů a potraviny bohaté na vápník. Tak na to pozor.

Sponzorováno

5. Jezte méně živočišných bílkovin

Potraviny s vysokým obsahem živočišných bílkovin jsou kyselé a mohou zvyšovat kyselost moči. Hodně kyseliny močové může způsobit ledvinové kameny.

Měli byste se pokusit omezit nebo se vyhnout těmto produktům:

 • hovězí
 • drůbež
 • ryby
 • vepřové maso

6. Vyhněte se doplňkům vitaminu C

Suplementace vitaminu C (kyselina askorbová) může způsobit ledvinové kameny, zejména u mužů.

Podle jedné studie z roku 2013 muži, kteří užívali vysoké dávky doplňků vitaminu C, zdvojnásobili riziko vzniku ledvinových kamenů. Vědci nevěří, že vitamín C z potravin nese stejné riziko. Spíš jde o ty doplňky stravy.

7. Zkuste bylinné přípravky

Chanca Piedra (Phyllanthus niruri) je oblíbený bylinný lidový lék na ledvinové kameny. Má se za to, že bylina pomáhá předcházet tvorbě kamenů oxalátu vápenatého. Věří se také, že zmenšuje velikost stávajících kamenů.

Bylinné přípravky ale používejte dost opatrně. Nejsou dobře prozkoumány pro prevenci nebo léčbu ledvinových kamenů. Tak na to pozor. Lékař vám jistě poradí.

Jak předcházet ledvinovým kamenům pomocí léků

V některých případech nemusí pouhá změna jídelníčku stačit k prevenci tvorby ledvinových kamenů. Pokud máte opakující se ledvinové kameny, poraďte se se svým lékařem o tom, jakou roli mohou hrát léky ve vašem plánu prevence.

8. Promluvte si se svým lékařem o lécích, které aktuálně užíváte

Užívání určitých receptů nebo volně prodejných léků může mít za následek ledvinové kameny. Ano, opravdu to tak je.

Některé z těchto léků jsou:

Čím déle budete tyto léky užívat, tím vyšší je riziko vzniku ledvinových kamenů. Pokud užíváte některý z těchto léků, promluvte si se svým lékařem o dalších možnostech medikace. Bez souhlasu lékaře byste neměli přestat užívat žádné předepsané léky.

9. Promluvte si se svým lékařem o preventivních lécích

Pokud jste náchylní k určitým typům ledvinových kamenů, některé léky mohou pomoci kontrolovat množství látky přítomné ve vaší moči. Typ předepsaného léku bude záviset na typu kamenů, které obvykle máte.

Například:

 • Pokud dostanete vápníkové ledvinové kameny, může být prospěšné thiazidové diuretikum nebo fosfát.
 • Pokud máte kameny kvůli kyselině močové, alopurinol (Zyloprim) může pomoci snížit hladinu kyseliny močové v krvi nebo moči.
 • Pokud získáte struvitové kameny (to jsou ledvinové kameny tvořené směsí hořčíku, amoniaku, fosfátů, uhličitanu vápenatého známé jako struvity jsou důsledkem infekce močových cest bakteriemi tvořícími amoniak, který zvyšuje pH moče a způsobí tvorbu těchto kamenů), mohou být použita dlouhodobá antibiotika, která pomohou snížit množství bakterií přítomných v moči
 • Pokud vás trápí cystinové kameny, capoten (Captopril) může pomoci snížit hladinu cystinu v moči

Sponzorováno

A jak jdete na prevenci ledvinových kamenů vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva