Sponzorováno

Berylióza – příznaky, příčiny, léčba 4.62/5 (13)

BeryliózaBerylióza (otrava beryliem, berylnatých granulomatóza) je plicní onemocnění postihující lidi, kteří byli vystaveni pobytu v prostředí s vysokým obsahem prachových částic na bázi berylia.

Beryllium (zejména jeho soli) jsou ze zdravotního hlediska velmi rizikové. Jsou přímo toxické a potenciálně karcinogenní (schopné vyvolat rakovinu nebo zvýšit její výskyt). Berylióza je zařazena mezi tzv. pneumokoniózy (zaprášení plic organickým prachem). Od ostatních pneumokonióz se liší tím, že se pravděpodobně jedná o alergické onemocnění, vznikající pouze u 2% exponovaných osob.

Berylióza (i po krátké expozici) se může projevit opožděně – 10 i 20 let po expozici.

Příčiny vzniku a klasifikace beryliózy

Berylióza je nemoc vznikající vdechováním prachu nebo kouře obsahujícího sloučeniny a produkty berylia. Částice menší než 5 um se při dýchání nezachytí v dýchacích cestách a pronikají do plicních sklípků. Zde je zachytávají makrofágy a odstraňují je vykašlávání,. Část prachu proniká stěnou alveolů do intersticia (tkáň, řídké pojivo tkání a orgánů, v kterém probíhají cévy a nervy).

Hlavním projevem akutní beryliózy je zápal plic (pneumonie), ale mohou být poškozeny i jiné tkáně (kůže, oční spojivky). Postižení plic probíhá jako difúzní zánět plicní tkáně. Již v akutním stádiu se mohou tvořit granulomy (uzlíky zanícené tkáně). Chronická berylióza je difúzně postižení plic granulomy. Tyto útvary se objevují i ​​ve spádových lymfatických uzlinách.

Sponzorováno

Příznaky beryliózy

Akutní forma

 • dušnost
 • kašel

Chronická forma

 • zhoršující se námahová dušnost
 • kašel
 • bolest na hrudi
 • hubnutí
 • únava

Akutní onemocnění může být velmi závažné, až smrtelné. V nejtěžších případech dochází k dechové tísni s nedostatečným okysličováním organismu (pokles tlaku kyslíku v arteriální krvi).

Chronická forma vede k postupnému zhoršování dechových funkcí. Změny v plicní tkáni způsobují přetížení pravé srdeční komory (cor pulmonale).

Diagnostika a diferenciální diagnostika beryliózy

Důkladná anamnéza a údaje o expozici berylia v předchorobí. Na rentgenovém snímku plic jsou viditelné difúzní zastínění v plicní tkáni a zvětšené uzliny v oblasti plicního hilu. Nález na snímku je podobný jako při sarkoidóze (onemocnění neznámého původu, které postihuje kromě plic i jiné orgány a také je charakteristické tvorbou typických zánětlivých granulomů).

Odlišit beryliózu od sarkoidózy je možné složitými imunologickými metodami.

Léčba beryliózy

Akutní forma

 • zlepšení dechové funkce plic
 • dechová rehabilitace
 • inhalace zvlhčené směsi obohacené kyslíkem
 • léky usnadňující odkašlávání (expektorancia, mukolytika)

Lehčí formy jsou krátkodobé a zcela vyléčitelné. Závažnější formy vyžadují umělé dýchání (řízená ventilace) na dýchacích přístrojích.

Chronická forma – podávání glukokortikoidů (hormonální přípravky se silným protizánětlivým účinkem). Významné a trvalé zlepšení onemocnění znamená, že pacient měl asi sarkoidózu.

Prevence beryliózy

Sponzorováno

Snižování tvorby prachu, jeho odstraňování z ovzduší, ochranné pomůcky. Periodické preventivní prohlídky pracovníků na rizikových pracovištích.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva