Sponzorováno

Prognóza: Do dvou let bude mít alergii každý druhý Evropan 4.89/5 (18)

Do dvou let bude mít alergii každý druhý EvropanPočet alergiků na celém světě každoročně narůstá, tento trend neobchází ani Českou republiku. Jak dále agenturu SITA informoval Peter Bubla z Národního centra zdravotnických informací (NCZI), svět si v pondělí připomíná Mezinárodní den alergií.

Podle dosud zveřejněných průzkumů se v ČR za posledních sto let počet alergiků zvýšil z půl procenta populace na 40 procent.

Příklady ze Slovenska

V roce 2011 evidovali na Slovensku 421 242 pacientů s alergickou rýmou, z toho 210 785 pacientů mělo přetrvávající příznaky během delšího časového období. S bronchiálním astmatem bylo evidováno 186 868 pacientů, přičemž 9 570 mělo těžkou formu. Počet pacientů s atopickou dermatitidou byl 50 472. Kopřivkou trpělo 29 616 evidovaných pacientů a počet pacientů s otokem kůže a podkoží vzrostl z 888 pacientů v roce 2009 na 1 134 pacientů v roce 2011.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou alergická onemocnění čtvrté nejčastěji se vyskytující na světě a představují tak společenskou i ekonomickou zátěž v oblasti kvality života, počtu zameškaných dní v práci nebo ve škole, výdaje na léky, či dokonce úmrtnosti. Světová alergologická organizace (WAO) vydala v roce 2011 dosud první Bílou knihu alergií na světě, která informuje o dramatickém nárůstu různých alergických onemocnění v celosvětovém měřítku a zároveň představuje inovativní a preventivní řešení v boji proti těmto nemocem. Mezi alergická onemocnění patří astma, alergická rýma, anafylaxe, alergie na léky, potraviny a hmyz, dále ekzémy, kopřivka (urticaria) a angioedém.

Sponzorováno

Alergickou rýmu má čtvrtina populace

Ze zveřejněných statistik v publikaci například vyplývá, že na alergickou rýmu trpí celosvětově až čtvrtina populace a počet nových případů stále roste.

Rovněž byl zaznamenán velký nárůst potravinových alergií. Podle odhadů na ně trpí přibližně 200 až 250 milionů lidí na celém světě. S příznaky kopřivky a angioedému se během života setká přibližně 20 procent lidí.

Alergie na hmyz může mít fatální následky až u poloviny populace. „Jde o případy, kdy člověk například ihned po štípnutí nevyhledá lékařskou pomoc, neboť předtím mu tento druh alergie nebyl zjištěn,“ vysvětlil Bubla. Alergie na léky může postihnout až jednoho z deseti obyvatel a při způsobení anafylaktického šoku je zodpovědná za odhadovaných 20 procent úmrtí.

Astma je nejčastější u dětí

Až u třetiny pacientů trpících na jeden nebo více druhů alergie se toto onemocnění rozvine do astmatu. Podle odhadů WHO trpí přibližně 300 milionů lidí na astma a zároveň je to i nejčastější chronické onemocnění u dětí. Americká akademie pro alergii, astma a imunologii předpokládá do roku 2025 nárůst počtu astmatiků o více než 100 milionů. Každoročně je toto zatím neléčitelné onemocnění zodpovědné za přibližně 250 tisíc předčasných úmrtí.

Podle Evropské federace asociací pacientů s alergiemi a onemocněními dýchacích cest (EFA) bude do roku 2015 trpět alergií každý druhý Evropan. Ze všech druhů alergie nejčastějším typem zůstávají respirační alergie, které postihují 20 až 30 procent evropských obyvatel. V absolutních číslech trpí alergickou rýmou až 113 milionů Evropanů a 68 milionů bojuje s astmatem.

Světový den alergií, který si svět připomíná každoročně 8. července od roku 2005, je podporován Světovou alergologickou organizací (WAO). Jeho hlavní myšlenkou je zvýšení informovanosti a vzdělávání o alergiích s cílem podpořit prevenci snižováním alergenů, zajistit požadovanou zdravotní péči a účinnou léčbu.

VIDEO: Očkování alergických dětí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva