Sponzorováno

Tmavá kolena, lokty, tmavé podpaží – jak na ně? 4.89/5 (27)

Tmavá kolena, lokty, tmavé podpaží - jak na ně?Navzdory tomu, že jde o normální stárnutí pokožky, mnoho lidí se necítí zcela komfortně kvůli ztmavnutí kůže na kolenou, loktech, krku či v podpaží. Na jedné straně může jít o příznak onemocnění, jako je cukrovka či inzulínová rezistence, ale za tmavší pokožku může i stárnutí či genetická predispozice. Kůže na kolenou a loktech je hrubší, má více záhybů a má více sklony k vysušení než pokožka na jiných místech. A pokud není pořádně vyživována, postupem času tmavne. Takové zbarvení se však dá zredukovat. Existuje několik způsobů, jak se ho zbavit. A my vám s tím poradíme.

Jedlá soda

Kuchyň skrývá množství přísad, které nejsou určeny pouze k vaření či pečení. Přesně k takovým patří i jedlá soda, která spolu s vodou výborně čistí pokožku a postupně odstraňuje nadměrnou pigmentaci, která se běžně nachází na krku. Smíchejte tři díly sody s jedním dílem vody a mixérem vytvořte hustou pastu. Tu naneste na problematické místo a nechte 2-3 minuty působit, poté důkladně opláchněte. Tento postup opakujte dvakrát týdně.

Brambory

Ano, slyšíte dobře, brambory. Katechin, který brambory obsahují, je schopen měnit barvu pleti. Naneste nastrouhané brambory nebo šťávu z nich na problematickou pokožku a nechte působit 15 minut. Nezapomeňte opláchnout ledovou vodou. Stejně účinná je i směs bramborové a citronové šťávy. Po deseti minutách smyjte studenou vodou. Používejte, dokud se nedostaví výsledky. Tento roztok působí i na tmavé skvrny a jizvy po akné.

Citron

Citron má pro pokožku velký význam. Obsahuje velké množství vitamínu C, který pomáhá při odstraňování odumřelých buněk a vylepšuje tón pleti. Několik minut třete kolena nebo lokty citrónovou šťávou. Po dvaceti minutách působení opláchněte teplou vodou. Výborně uděláte, když pak tato místa natřete hydratačním krémem.

Okurka

Další účinnou kuchyňskou věcí, která při čištění pomáhá, je okurka. Spojte magickou sílu citronu a okurky a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Citron vybělí pokožku a okurka poskytuje chladicí účinek a zabraňuje oslabení pokožky. Čistící účinky uvidíte, pokud okurku nakrájíte a budete si jí potírat problémové oblasti. Stejně využitelná je i šťáva z okurky, kterou můžete aplikovat do podpaží. Výsledků se dočkáte do tří dnů.

Cukr

Vylepšit tón pokožky pomůže domácí cukrový peeling. Krystaly cukru jsou vhodné pro odstranění odumřelých buněk a zároveň kůži zklidňují. Smíchejte cukr s olivovým olejem a vytvořte hustou kaši. Takto vytvořenou pastu naneste na kolena a lokty a masírujte krouživými pohyby po dobu 5 minut. Abyste nebyli lepkaví, důkladně pokožku vyčistěte a opláchněte teplou vodou.

Mléko

Mléko obsahuje vitamíny a mastné kyseliny, které jsou velmi účinné při odstraňování tmavé kůže z podpaží. V kombinaci s tvarohem dělají mléčné kyseliny v bělení hotové zázraky. Smíchejte a naneste na daná místa. Nechte působit alespoň 10 minut, poté smyjte. Opakujte denně, dokud neuvidíte výsledek.

Mandle

Mandle jsou pro pokožku velmi prospěšné. Dodávají jí výživné látky a vylepšují její tón. Problémové oblasti potírejte každý večer teplým mandlovým olej po dobu pěti minut. Rozdíl uvidíte po několika dnech.

Aloe vera

Aloe vera má kromě jiných významných účinků i postavení přírodního zesvětlovače pokožky. Má protirakovinné účinky, omlazuje kožní buňky a dokáže redukovat i kožní skvrny. Tmavou pokožku na krku potřete výtažkem z aloe vera (ideálně gelem z čerstvé rostliny) a nechte působit dvacet minut, poté opláchněte vodou. Takový postup opakujte každý den.

Sponzorováno

Proč je moje podpaží tmavé? Poznejte příčiny

1. Holení

Nejčastějším důvodem tmavého podpaží je použití depilační metody, která tělo zbavuje jen vrchní části chloupku. Pokud kořínek zůstane v pokožce, často mírně kouká a když je takových kořínků vedle sebe hodně, případně má žena hrubší ochlupení, vytváří to dojem ztmavení. Žádná sláva, pokud chcete zvednout ruku a cítit se dokonale.

2. Nadměrné používání kosmetiky

Příčinou číslo dvě je používání příliš silných deodorantů či antiperspirantů. Jak ukazují studie, některé z nich obsahují složky, které mohou způsobovat větší pigmentaci pokožky. Výsledkem je pak permanentní ztmavnutí podpaží.

3. Odumřelé buňky

V oblasti podpaží se vyplácí dělat i pravidelný peeling. Odumřelé kožní buňky se totiž na tomto místě hromadí o něco více, protože je to místo ohybu, tedy se tam sbíhají nejen zmíněné buňky, ale i nečistoty. Jejich nános může způsobit efekt tmavší barvy.

4. Oblečení

Překvapivým nepřítelem krásného podpaží může být i oblečení. Pokud je příliš těsné a během celého dne se tře o partie pod pažemi, může jí způsobovat mírný stres, který vyústí do tmavšího zbarvení. V odíraných místech se totiž začne mírně kumulovat tuk – jako ochrana – a barva se mírně změní.

5. Další faktory

Je třeba si uvědomit, že ačkoli výše zmíněné faktory se dají ovlivňovat, například cukrovku neovlivníte. Pokud jí člověk trpí, musí se smířit i s možností pigmentace, která se umí projevit například i v podpaží. Nezměnitelným faktorem je i dědičnost.

Rady pro řešení tmavého podpaží

1. Změňte způsob depilace

V první řadě se ujistěte, že při depilování nedáváte šanci kořínkům, aby zůstávaly uvnitř pokožky a svou barvou narušovaly dojem z podpaží. Zapomeňte na žiletky a krémy, volte raději voskování, cukrovou pastu nebo profi depilace na principu laseru. Odstraňují chloupek celý – i s kořínkem.

2. Zkontrolujte svůj deodorant / antiperspirant

Dejte si pozor na kosmetiku, kterou aplikujete do podpaží. Většinou ji používáme den co den a tak není těžké vysledovat, zda má nebo nemá vliv na zbarvení této partie. Chcete-li tomuto efektu nadobro předejít, volte produkty určené na citlivou pokožku, případně přírodní formy deodorantů či antiperspirantů.

3. Bělicí kosmetika

Mezi záplavou kosmetických produktů najdete i ty označené jako „bělící“. Pozor však na to, abyste si na sebe nedávali silnou chemii a volte věci na přírodnější bázi. Mnohé krémy a masky s obsahem citronové šťávy, jogurtu či okurky umí postupně zmírnit efekt tmavého podpaží.

4. Domácí recepty

Výše zmíněné přísady se dají používat i samostatně. Při míchání domácích receptů však pozor na koncentraci, jelikož například výtažek z citronu může být příliš agresivní. Dobře tedy řeďte a kombinujte jednotlivé přísady. Kromě citronu, jogurtu či okurky se doporučují i ​​brambora, šafrán nebo petržel. Bylinky navíc mají i antibakteriální efekt, tedy zbaví možného zápachu.

5. Změňte návyky

Problémem může být i nevhodně zvolené oblečení. To těsné tedy střídejte s volnějším a dovolte podpaží, aby si z času na čas vydechlo. Dodržujte pravidelnou hygienu a nenechte odumřelé buňky, nečistoty či zbytky kosmetiky vytvářet si na této partii ráj. I jejich vlivem může tmavnout, což jistě nechcete. Dnes se přece nosí podpaží nejen hladké, ale i barevně přirozené.

A jak bojujete s tmavými skvrnami v podpaží nebo jinde vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak na pigmentové skvrny?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva