Sponzorováno

Péče o zuby a dásně v těhotenství 4.9/5 (10)

zuby těhotenstvíPéči o zuby a dásně v těhotenství bychom měli věnovat pozornost. V tomto období se mohou zvýraznit problémy s krvácením dásní, které jsme v předchozím období častokrát i vědomě přehlíželi. Od druhého měsíce těhotenství roste díky hormonálním změnám riziko výskytu zánětu dásní – těhotenské gingivitidy.

Hormonální podmíněný zánět dásní se objevuje u těhotných žen nejčastěji od druhého měsíce těhotenství. Zvýšená produkce hormonů z řad estrogenů a progestinů může mít vliv na prokrvení tkáně a zranitelnost dásní. Estrogen totiž snižuje rohovatění dásně, tím ho dělá zranitelnější a přístupnější pro bakterie zubního plaku, které mají na svědomí zánětlivé procesy v dásni. Progesterony tyto zánětlivé pochody ještě podporují. Pokud není zánět dásní léčen, jeho důsledkem může být i ztráta zcela zdravých zubů.

Podle řady zahraničních odborných publikací, těhotenská gingivitida se vyvíjí ve velké většině u žen, které trpěly nějakou formou zánětu dásní už před otěhotněním. Důležitá je důsledná prevence, především ve formě dokonalé hygieny, včetně péče o mezizubní prostory, které jsou pouhým čištěním zubním kartáčkem nedosažitelné. V případě krvácení dásní je nutné navštívit svého zubaře a začít ihned s léčbou zánětu.

Doporučená péče o zuby v těhotenství

  • čištění zubů 2-3 x denně
  • pravidelné čištění mezizubních prostor
  • během těhotenství absolvovat minimálně 2-3 preventivní prohlídky u zubního lékaře
  • doporučená je i návštěva dentální hygienistky
  • v případě krvácení dásní používání speciálních terapeutických past s fluorem a měkkého kartáčku
  • v případě ranních nevolností a zvracení neutralizovat ihned po zvracení kyselost v ústech nejlépe vhodnou ústní vodou

V těhotenství jsou bolesti zubů častější, je to způsobeno změnou hormonální činnosti a také přeskupením důležitých minerálů, vitamínů a látek k vývoji plodu. Těhotné ženy by měly zubní hygieně a odbornému ošetření zubů věnovat zvýšenou péči. Důležitá je skladba jídelníčku a případné užívání vhodných doplňků stravy.

Proč se tedy u některých žen během těhotenství zvýší kazivost?

Faktorů, které ovlivňují proces vzniku zubního kazu a rovnováhu v dutině ústní je mnoho. Bakterie způsobující zubní kaz jsou součástí plaku (povlaku na zubech) a živí se cukry – jednoduchými jako je glukóza, fruktóza, i složitými jako jsou škroby. Velmi se jim daří v prostředí s kyselým pH (jistě znáte z reklam na žvýkačky graf znázorňující pokles pH v dutině ústní po každém jídle). Z toho vyplývá, čím může být zvýšená kazivost způsobena:

Sponzorováno

  • zhoršenou hygienou dutiny ústní, ať už z důvodu těhotenských nevolností, či zvýšené únavy
  • časté zvracení snižuje pH v dutině ústní a kyselé žaludeční šťávy leptají povrch zubů
  • mnohdy se mění stravovací návyky – jednak složení potravy (častá chuť na sladké či kyselé), ale zejména frekvence příjmu potravy; tím tedy je více kyselé prostředí v dutině ústní po delší dobu a bakterie mají více živin
  • během těhotenství může mít slina trochu odlišné složení a může být oslabena její ochranná funkce při vyrovnávání kyselosti prostředí
  • těhotenským zánětem dásní (gingivitis gravidarum) – v těhotenství mají dásně větší sklon ke krvácení, které maminku od řádného čištění odrazuje; na místě je však zvýšená péče

Co mohu pro svůj chrup udělat?

Na prvním místě je samozřejmě dokonalá ústní hygiena. Dále se snažte podle svých možností omezit četnost příjmu potravy tak, aby mezi jednotlivými jídly byly vždy alespoň 2 až 3 hodiny pauzy. A to se týká i různých uzobávání mezi jídly! Během těchto pauz pijte jen čistou vodu, nebo neslazený čaj. Máte-li neodolatelnou chuť na sladké, snězte raději větší množství najednou, než abyste co chvíli mlsala. Také je třeba si uvědomit, že v džusech a ovocných šťávách je velké množství cukru a kyselin (i přírodních, z ovoce).

O slazených nápojích a limonádách ani nemluvě, ty navíc obsahují další látky, které neprospívají Vašemu zdraví a děťátku mohou dokonce škodit. Po ovoci a džusech je lépe si vypláchnout ústa čistou vodou, rozhodně se nežeňte ihned k zubnímu kartáčku, kyselinou naleptané sklovině by se to moc nelíbilo. Stejně tak pokud zvracíte – vypláchněte potom ústa čistou vodou, případně ústní vodou, ale takovou, která neobsahuje alkohol a nedráždí sliznici dutiny ústní.

Sponzorováno

A jak se o zuby v těhotenství staráte vy? Napište nám do komentářů.

A co si ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva