Sponzorováno

Kolik kofeinu mohou dospělí, dospívající nebo děti? 4.92/5 (12)

Kolik kofeinu je už moc a kolik je v pohodě?

Kolik kofeinu je už moc a kolik je v pohodě?

Bezpečný limit kofeinu je množství kofeinu, které může člověk zkonzumovat, aniž by zaznamenal nějaké negativní příznaky předávkování kofeinem. Je samozřejmě obtížné přiřadit přesné množství ke každému člověku, protože lidé mohou mít různé citlivosti nebo reakce na kofein na základě věku, anamnézy a tolerance.

Existuje však dostatek výzkumu, který umožňuje vypracovat doporučení založené na hmotnosti jednotlivce. Pojďme se na tyto údaje podívat.

Množství kofeinu pro zdravé dospělé

U zdravých dospělých, kteří nemají žádné zdravotní problémy, je obecně bráno, že mohou zkonzumovat 300 mg až 400 mg kofeinu denně bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Výzkum tohoto čísla skutečně vychází z tělesné hmotnosti člověka. Pokud vážíte více než průměrný člověk, můžete bezpečně konzumovat trochu víc, ale pokud vážíte méně než průměrný člověk, měli byste zase konzumovat trochu méně kofeinu.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

To odpovídá asi:

 • 5.2 ks průměrného espresa / den
 • Dva energetické drinky s 200mg kofeinu
 • 1 velké kafe ve Starbucks
 • 2,5 plechovky energetického nápoje Monster Energy
 • 5 Red Bullů
 • 11,7 malých plechovek Coca Coly
V čem najdete cca 400mg kofeinu?

V čem najdete cca 400mg kofeinu?

Velké hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin dospělo k závěru, že uvedené denní dávkování 400 mg je pro dospělé bezpečné + jednotlivé dávky 200 mg najednou jsou dobré pro ty, kteří pak cvičí přímo po dávce.

Na základě průměrné tělesné hmotnosti lidí v celosvětovém měřítku se dospělo k závěru, že pro osoby s normální citlivostí na kofeinovou molekulu je obecně 6 mg / kg (hmotnost) v pohodě.

Množství kofeinu pro děti. Kolik ho mohou?

Vzhledem k tomu, že se mozek dětí stále rozvíjí a jejich tělo stále roste, doporučuje se u nich omezený příjem kofeinu. Nedávná studie z Univerzitní dětské nemocnice v Curychu ukázala velkou důležitost spánku pro vývoj mozku dítěte. Kofein může zasahovat do spánku, a kvůli tomu proto může pravděpodobně bránit správnému vývoji mozku.

Kofein u dětí ve věku 12 let a méně

Kofein se obecně nedoporučuje dětem mladším 12 let. Příležitostně mohou někteří lékaři doporučit kofein pro děti s diagnózou ADHD, ale obecně neexistuje důvod, proč by děti do 12 let měly konzumovat kofein.

U dětí ve věku 4 a více let je příležitostná konzumace nápojů nebo čokolády s kofeinem pravděpodobně bez problémů. Asi 45 mg kofeinu denně je považováno za bezpečné množství, ale kofein by určitě neměl být každodenní součástí jídelníčku dítěte.

Kofein u mladistvých ve věku 13-18 let

Jasně, kofein pro tuto věkovou skupinu by byl určitě ideální, protože rostoucí nároky kladené na teenagery v oblasti školy, sportu a dokonce v práci jsou někdy nad jejich hlavu. Konzumace produktů s kofeinem se u této věkové skupiny tak stává stále běžnější.

Mladší dospívající by neměli přijmout více než 100 mg kofeinu denně – to kvůli důležitosti spánku, vývoje mozku, nezkušenosti s kofeinem a případně kvůli neznámým zdravotním stavům.

To odpovídá asi:

 • 1.3 šálkům průměrného espressa
 • 1,25 plechovek Red Bullu
 • 0.6 ks velké plechovky Monster Energy Drinku
 • Třetinka velké kávy ve Starbucks
 • 3 malé plechovky Coly

Evropský úřad pro bezpečnost potravin také ve své zprávě na toto téma uvedl, že pro děti či mladistvé ve věku 3-18 let jsou 3 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti bezpečné, tj. 20 kg dítě by mohlo bezpečně konzumovat 60 mg kofeinu (zdroj zde).

Sponzorováno

A co kofein pro osoby se zdravotními problémy?

Dospělí i děti s nějakým diagnostikovaným nebo nediagnostikovaným onemocněním mohou mít negativní zdravotní důsledky i při konzumaci malého množství kofeinu. Pro ty, kteří mají určité zdravotní problémy, může být doporučeno úplné vynechání kofeinu. Pojďme se na to podívat trochu konkrétněji.

V jakých produktech najdete 100 mg kofeinu?

V jakých produktech najdete 100 mg kofeinu?

Kofein u lidí se srdečními problémy

Protože kofein je stimulant, zvyšuje srdeční frekvenci i krevní tlak. Proto pacienti se srdeční arytmií či hypertenzí by měli omezit příjem kofeinu. Je ale důležité poznamenat, že kofein nebyl prokázán jako příčina arytmie, srdečních chorob nebo jiných problémů souvisejících se srdcem. Jako stimulant ale srdce ovlivňuje, takže z tohoto pohledu na kofein určitě pozor.

Ti lidé, kteří již trpí arytmií, šelestem a hypertenzí, by měli omezit kofein na ne více než 150-200 mg denně a určitě doporučujeme se poradit se svým lékařem před konzumací kofeinu. Ten vám řekne individuální informace ohledně kofeinu přesně pro vás.

Kofein u lidí s diabetem typu 2

Většina výzkumů ukazuje, že kofein nezvyšuje riziko vzniku diabetu typu 2 u lidí (riziko spíše snižuje). Ty osoby, které již byly diagnostikovány s diabetem typu 2, by však měly omezit konzumaci kofeinu, protože může u diabetiků narušit metabolismus glukózy. Pacienti s diabetem typu 2 by měli omezit spotřebu kofeinu na přibližně 200 mg denně nebo dodržovat pokyny lékaře týkající se příjmu kofeinu.

Kofein u těhotných nebo kojících žen

V souhrnu většina odborníků souhlasí s tím, že konzumace 200 mg nebo méně kofeinu denně odpovídá velmi malému riziku vývoje plodu a / nebo kojícího dítěte.

Osoby vysoce citlivé na kofein

Pro ty osoby, které jsou velmi citlivé na kofein, je těžké určit přesnou hranici pro bezpečné množství kofeinu. Někteří lidé si mohou dát jeden šálek kávy (100 mg až 120 mg) v poledne, a večer nebudou moci usnout. Sami si tak určete, na základě zkušeností,kolik kofeinu je pro vás v pohodě a kolik je už moc.

Pokud jste na kofein ultra-citliví a chcete konzumovat produkty s kofeinem, měli byste tak činit v malých množstvích, dokud nenajdete množství, které u vás funguje, ale nezpůsobí nežádoucí vedlejší účinky. Doporučujeme, aby tito lidé začali na 50 mg kofeinu denně a poté mírně zvyšovali nebo snížili jeho spotřebu na základě svých pocitů.

Obecná příručka pro konzumaci kofeinu

Naše doporučené limity pro bezpečné množství kofeinu uvedené výše jsou založeny na tom, co říká nejnovější výzkum. Hodnoty by měly být používány jako obecný průvodce, ne „evangelium“ nebo dogma. V populaci existuje příliš mnoho variací a podmínek k určení bezpečného limitu pro užívání kofeinu u VŠECH OSOB. Kofein by se měl užívat s opatrností (jako jakákoli jiná látka nebo lék), dokud člověk neporozumí, jak látka interaguje s jeho genetickým modelem a zdravotním profilem. Na to určitě pamatujte.

Je také důležité si uvědomit, že bezpečný limit množství kofeinu se může v průběhu času změnit, protože zdraví se také vyvíjí různými směry během našeho života.

A jak to máte s kofeinem vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o kofeinu přečíst?

VIDEO: Jak funguje Kofein? – Vědecké kladivo

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kolik kofeinu mohou dospělí, dospívající nebo děti?”

 1. Lucie Kadlecová napsal:

  Dobrý den! Jmenuji se Lucie a je mi 12 let. Skoro každý den piju kafe bez kofeinu. Vždy usnu tak si myslím, že mi takhle malé množství kofeinu neškodí. Díky za zajímavý článek :-)
  S pozdravem
  Lucie

Zanechat komentář ke článku

Zpráva