Sponzorováno

Naturopatie – přírodní (naturální) medicína 4.89/5 (9)

Vaše strava budiž vaším lékem! Hippokrates.

Vaše strava budiž vaším lékem! Hippokrates.

Tato přírodní léčba vyznává holistický přístup k uzdravování organismu založen na principu, že tělo má vrozenou schopnost léčit se samo. Zásadou naturterapie je léčit každého člověka jako samostatného jedince a léčit celé tělo, nejen postiženou oblast. V první řadě se naturopatie snaží zjistit příčinu problému, ne pouze potlačovat nebo zmírňovat příznaky. Naturopati v podstatě předpokládají, že nemoci mají jednu základní příčinu, a to poruchu rovnováhy v lidském těle. Konkrétní nemoc může být sice způsobena různými bakteriemi, viry a jinými vnějšími faktory, ale ty jsou až na druhém místě.

Historie naturopatie

V 19. století začala skupina lékařů využívat při léčbě pacientů přírodní zdroje – vodu, vzduch, potraviny a byliny. To se stalo základem pro novou vědu – Naturopatie. Z Německa se naturopatie dostala po roce 1900 i do Spojených států. Jako první začala naturterapie poukazovat na zdravou dietu, která obsahuje zvýšený příjem vlákniny. Ta zajišťovala lepší činnost trávení a také menší příjem nasycených tuků, které ohrožovaly srdce a cévy člověka. V 20-tých letech začala veřejnost od přírodních forem léčby ustupovat a naturopatie se vrátila na výsluní zase až v 60. letech. V současnosti se léčitelé naturterapie po celém světě zabývají různými formami alternativních metod léčby, jako jsou homeopatie, čínská medicína, bylinné terapie, relaxační techniky, chiropraxe, akupunktura, hydroterapie, fototerapie, klinická výživa a speciální dietní programy.

Uzdravující kúra

Pokud se rozhodnete pro zdravější způsob života, budete jíst více čerstvých přírodních potravin, budete se více pohybovat a naučíte se některé relaxační metody, brzy zjistíte, že se váš zdravotní stav zlepšuje a budete se cítit stále lépe. Po několika dnech nebo týdnech se však mohou některé staré problémy vrátit, např. nachlazení nebo únava. Tento stav se nazývá „uzdravující kúra“. Připisuje se to vzrůstající schopnosti organismu vyrovnávat se s toxiny, infekcemi a odpadními produkty metabolismu. S pomocí vhodných přírodních prostředků se tyto příznaky za několik dní obvykle ztratí navždy.

Sponzorováno

Vědění je silný nástroj

V podstatě většina alternativních terapií se dá považovat za naturopatické terapie. Velkou roli hraje i vzdělávání klientů. Vědění je silný nástroj, a když klient pochopí, co se odehrává v jeho těle, snadněji provede nezbytné změny. Klient si také musí uvědomit vlastní zodpovědnost za své zdraví. Pokud má byt vyléčení trvalé, změna se musí odehrát na všech úrovních (tělo, mysl a duše) a klient se musí aktivně spolupodílet. Pyramida holistické výživy podle naturopatie je jiná než tradiční pyramidy zdravé výživy, kde výrobky z obilovin tvoří základ jídelníčku. Dnešní naturopati tvrdí, že je třeba, aby strava člověka byla ze 70% zásadotvorná. A obiloviny patří do kategorie kyselinotvorných potravin, takže jsou v pyramidě až na třetím místě. Podívejte se na seznam zásadotvorných potravin.

Na co si dát pozor

Pokud jste starší, oslabení nebo trpíte některým chronickým onemocněním, je často třeba zvýšit vaši vitalitu, dřív než začnete překonávat uzdravující kúru po přírodní terapii. Proto dříve, než se pokusíte o léčení sami, poraďte se s terapeutem. Nepodstupujte naturopatickou léčbu bez porady s lékařem, pokud trpíte epilepsií, cukrovkou, chudokrevností, nevysvětlitelnou ztrátou hmotnosti a duševní chorobou, nebo pokud jste těhotná. Některé diety nejsou vhodné pro malé děti, starší osoby a při akutních onemocněních.

Co naturopatie léčí

Nejčastěji jsou naturterapeuti úspěšní v léčbě onemocnění, při kterých nepomáhají konvenční metody léčby. Jde zejména o léčbu bolestí různého původu, únavy, poruch spánku, migrén, depresí, astmatu, vysokého krevního tlaku, cukrovky II. typu či problémů s trávením.

VIDEO: Kateřina Konrádová, Rozhovor se zakladatelkou naturopatie v Čechách

VIDEO: Přednáška naturterapie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Naturopatie – přírodní (naturální) medicína”

  1. dobry napsal:

   Díky za článek, zajímavé informace. Bavilo mě to číst.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva